Provozuje:
Juris Real Estate

Armáda ČR utajeně vybírá záložní letiště.

Chystá se na válku i migrační vlnu.

Armáda ČR utajeně vybírá záložní letiště.

autor. JURIS REAL

Chystá se na válku i migrační vlnu.

Za totality měla čs. armáda na území ČR 16 plně funkčních voj. letišť a ještě desítky záložních přistávacích ploch. V současné době létá pouze na čtyřech a k tomu má dva dálniční úseky, které lze rychle přeměnit na přistávací plochu.

Na generálním štábu ale dospěli k závěru, že v případě válečného konfliktu, velké migrační vlny nebo živelní katastrofy bude nedostatek letišť.

Vojáci proto začali na jaře obhlížet bývalá vojenská nebo privátní letiště po celé republice a zjišťovat, v jakém jsou stavu a zda by byla využitelná v případě krize. „Cílem je, aby v každém kraji bylo jedno provozuschopné letiště, které bude schopno bez větších příprav okamžitě přijímat letadla,“ sdělil dobře informovaný zdroj. Ministerstvo obrany potvrdilo, že podobný plán existuje, ale zatím je utajený. „Koncepce řešící stav a rozvoj letištní sítě v ČR se připravuje, jedná se o režimový dokument, který bude předložen Bezpečnostní radě státu a poté vládě. Z těchto důvodů nebudeme detaily zveřejňovat,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

V případě, že vláda koncepci odsouhlasí, budou vytipovaná letiště zařazena mezi tzv. objekty důležité pro ochranu státu. Ty mají větší právní ochranu. Jestliže je hodlá jejich vlastník např. prodat, musí žádat o povolení ministerstvo obrany. Koncepce také počítá s tím, že vojenské posádky nejblíže k záložnímu letišti získají do vozového parku cisterny a techniku potřebnou pro údržbu a také budou muset vycvičit jednotky, které dokážou provizorní letiště obsluhovat. Vytvoření sítě záložních přistávacích ploch by mělo vyjít na sto miliónů korun. Mezi letiště, která připadají v úvahu, patří např. bývalé vojenské letiště v Plzni-Líních. Letiště v Líních, ze kterého létá vojenská letecká záchranná služba, má v pronájmu privátní firma, kterou se snaží obrana kvůli sporům o nájem několik let soudně vystěhovat. Do hledáčku generálního štábu se dostala už nepoužívaná vojenská letiště – Bechyně, Hradčany u Mimoně, Kámen u Pacova nebo Planá u Českých Budějovic, která dnes patří Jihočeskému kraji. V některých krajích museli vojáci vybírat jen mezi soukromými letišti. Mezi vytipovanými jsou letiště v Havlíčkově Brodě, v Jihlavě (obě provozují aerokluby) či v Kunovicích, které patří soukromé firmě Aircraft Industries. Záložním letištěm by se měl stát areál v Bochoři u Přerova, který armáda ještě před nedávnem používala pro své vrtulníky, ale ty přestěhovala do Náměště nad Oslavou. „Byla chyba, že se třeba z letiště v Přerově vojáci odstěhovali. Již kvůli navyšování rozpočtu a zvyšování počtu vojáků bude potřeba více letišť,“ konstatoval člen branného výboru Sněmovny Antonín Seďa (ČSSD). Dodal, že proto armádní plán vítá. Hlavní letiště má armáda v Čáslavi, Náměšti, Praze-Kbelích a v Pardubicích. Pro případ nouze je možné využít pro přistání ještě dálnici D1 u Vyškova a u Měřína u Jihlavy.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Metropole zrušila plán rekonstrukce hotelu Opatov, zvažuje ho zbourat.

Pražský magistrát neuskuteční plán rekonstrukce bývalého hotelu Opatov na Jižním Městě na byty. Radní odmítli přidělení zakázky na přestavbu za 688 milionů korun bez DPH. Více»

ÚS zamítl návrh NS na zrušení části zákona o půdě.

Ve středu 20. ledna zveřejnil Ústavní soud svůj nález sp. zn. Pl. ÚS 21/19, podle kterého zamítl návrh Nejvyššího soudu na zrušení části zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku. Více»

Dědicové Rothschildů neuspěli se svými nároky na majetek u Ústavního soudu.

Ústavní soud svým nálezem publikovaným dne 14. ledna 2021 nedal šanci majetkovým nárokům dědiců rodu Rothschildů ve Slezsku. Ve spojeném řízení zamítl 12 jejich stížností. Více»

Sklizeň ovoce v ČR loni meziročně vzrostla o devět pct na 141.375 t.

Z dlouhodobého pohledu byla ale podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o osm procent. Razantní propady úrody ovocnáři loni zaznamenali u meruněk a třešní. Více»

Muzeum spustilo digitální archiv architekta Jana Kaplického a jeho rodiny.

Digitalizovaný archiv rodiny Kaplických připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum. Zpracovalo ho ve spoluprací s Nadačním fondem Kaplicky Centre a zveřejnilo, ve výroční den náhlého úmrtí architekta Jana Kaplického. Více»

Všechny články a aktuality »»