Provozuje:
Juris Real Estate

Boom obřích nákupních center skončil.

V České republice se letos otevře 33 menších nákupních parků.

Boom obřích nákupních center skončil.

autor. JURIS REAL

V České republice se letos otevře 33 menších nákupních parků.

Je Česká republika zase rájem konzumu? Třiatřicet nových nákupních parků má jen během letošního roku přibýt na mapě Čech, Moravy a Slezska. Proti předchozím letům je ale patrná jasná změna: rozmach už nečeká obří shopping mally, jejichž prodejní plocha přesahuje pět tisíc metrů čtverečních, ale menší nákupní parky s plochou kolem dvou tisíc metrů čtverečních. Jejich cílem už nebudou velká města. Menší budou také celé prodejní zóny i jednotlivé obchody. Vše souvisí s tím, jak se postupně změnily návyky tuzemských zákazníků. Odmítají za většími nákupy dojíždět příliš daleko, což nahrává prodejnám, které vyrůstají blízko bydliště, a naopak komplikuje situaci dosud se rozšiřujícím obřím hypermarketům. "Zájem je hlavně o menší města s dobrou spádovou oblastí. Je tam menší konkurence, což je pro obchodníky zajímavější," vysvětluje záměry stavitelů partner Cushman & Wakefield (C&W) Jiří Kristek. V plánu jsou tak obchodní parky například v městech jako Brandýs nad Labem, Kolín nebo Mělník.

"Nové velké retailové projekty sice budou vznikat i v budoucnu, ale jen v omezeném rozsahu," potvrzuje Tomáš Drtina z GfK, který zpracoval průzkum maloobchodu pro Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí. Řada obřích nákupních center kvůli vysoké konkurenci nezvládá plnit svoji roli. Nabídka výrazně převyšuje koupěschopnou poptávku, zhruba u pětiny z nich jsou jasně vidět problémy s návštěvností i obsazeností. Pro mnohé je jediným řešením zásadní změna buď layoutu, zacílení, nájemního mixu, celkového funkčního využití či přímo změna vlastníka. "Hlavním sortimentem v obchodních centrech bude i nadále móda, dále posílí zastoupení služeb a gastronomie," upřesňuje Drtina. V mnoha případech ale musejí problémová centra, v Praze dříve například Galerie Butovice, hledat nové způsoby, jak zákazníky přilákat - mění se spíše na zábavní či odpočinkové prostory.

Čechům 350 center nestačí.

Už podle dřívějších porovnání poradenské firmy Jones Lang LaSalle má přitom Česko ze zemí střední a jihovýchodní Evropy nejvíce maloobchodních ploch v nákupních centrech na jeden tisíc obyvatel, a to více než 230 metrů čtverečních. Čechům to ale evidentně nestačí. Krize pro ně skončila stejně jako nutné období šetření, znovu se začíná utrácet. Potvrzují to i zjištění statistiků, podle nichž poslala loni průměrná čtyřčlenná domácnost měsíčně do kas obchodníků více než rok předchozí - přes 24,5 tisíce korun. Developeři by byli hloupí, kdyby to nevyužili. "Náš zákazník, náš pán", poptávce se logicky musí vyjít vstříc. A tak jen loni přibylo v tuzemsku podle realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield 12 nákupních parků, letos je v plánu zmíněných třiatřicet. I když lze podle C&W reálně stihnout jen zhruba třetinu, zbytek bude nejspíše dokončen v roce 2016. Ale i pro příští rok už je v plánu dalších 27 nových "chrámů konzumu". V současnosti přitom v ČR podle dat Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí funguje přibližně 350 nákupních center nejrůznějších typů a velikostí. Jen v metropoli dosud existuje sedm velkých nákupních parků, další tři již fungující plánují ještě rozšíření. Do výstavby v metropoli by měla jít šestice nových - Čakovice, Podbaba, dvakrát Štěrboholy, Horní Měcholupy a Barrandov. A další prodejní plochu - až 2,5 mi­lionu metrů čtverečních - nabízí 115 obchodních center po celé republice.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na Černém Mostě hlavní město privatizuje další panelák.

Panelový dům v Bojčenkově ulici na Černém Mostě bude moci odkoupit družstvo nájemců. Pražští zastupitelé po diskuzi o pravidlech privatizace jednomyslně schválili cenu asi 181 milionů korun. V činžovním domě se nachází 60 bytů. Více»

Pražské metro má svou architektku.

Vzhled metra včetně připravované nové linky D má v dopravním podniku nově na starosti architektka Anna Švarc. Ta uspěla ve výběrovém řízení. Více»

V metropoli vznikne Muzeum paměti 20. století.

Jeho účelem je zachovat historickou paměť o klíčových událostech minulého století, které souvisely s totalitními režimy v Československu. Více»

Přízemní mráz může poškodit úrodu.

Varovali meteorologové. Více»

SŽDC čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun.

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Více»

Všechny články a aktuality »»