Provozuje:
Juris Real Estate

Brno u soudu uspělo ve sporu o komunikace na pozemcích za Lužánkami.

Město Brno uspělo i u odvolacího Krajského soudu v Brně ve sporu se společností Czechcity o určení vlastnictví komunikací na pozemcích města za Lužánkami. Soud potvrdil rozhodnutí městského soudu, že komunikace jsou součástí pozemku.

Brno u soudu uspělo ve sporu o komunikace na pozemcích za Lužánkami.

autor. JURIS REAL, ČTK

Město Brno uspělo i u odvolacího Krajského soudu v Brně ve sporu se společností Czechcity o určení vlastnictví komunikací na pozemcích města za Lužánkami. Soud potvrdil rozhodnutí městského soudu, že komunikace jsou součástí pozemku.

Rozhodnutí je pravomocné. Město chtělo v místě stavět fotbalový stadion, stavbě ale bránily nemovitosti podnikatele Libora Procházky.

Brno tvrdí, že komunikace v místě jsou součástí pozemku a patří městu, Procházka tvrdí, že patří jemu. V minulosti se chtělo město s Procházkou dohodnout na směně nemovitostí, jednání ale zkrachovala.

Ve sporu městský soud rozhodoval v dubnu 2021, Czechcity se proti rozsudku tehdy odvolala. Podle města komunikace v lokalitě, jde o vozovky, chodníky i parkoviště, náleží k pozemkům, který patří městu. Jde o osm desítek pozemků.

Procházka naopak tvrdí, že je nabyl od podnikatele Lubomíra Hrstky, který v minulosti v místě vystavěl hotel Bobycentrum a další objekty.

Podle města Hrstka komunikace pouze upravil, podle Procházkovy argumentace ale byly tehdejší komunikace odstraněny a vznikly nové.

Podle rozhodnutí městského soudu jsou podle ustálené judikatury účelové komunikace vždy součástí pozemku. Soud se tehdy také přiklonil k tvrzení města, že v minulosti šlo ve většině o úpravy dotčených ploch, ne o nové stavby. "Odvolací soud je si vědom, že rozhodnutí je hraniční. Soud ale dospěl k závěru, že rozsudek městského soudu je věcně správný s tím, že některé odvolací námitky sice byly důvodné, ale neměly vliv na konečné rozhodnutí," konstatoval soudce Pavel Mádr.

Radní města pro majetek Jiří Oliva (ČSSD) řekl, že spravedlnost zvítězila. "Je to opravdu obrovské vítězství města Brna, občanů města Brna, neboť se ukázalo, že rozhodnutí vést ten spor a nechat ten spor rozhodnout nezávislým soudem, bylo naprosto správné a ukazuje se, že žádné, jaké byly dříve možná úvahy o možném mimosoudním narovnání, nebyly na místě," sdělil Oliva. Doplnil, že tím, že město nechalo spor rozhodnout nezávislým soudem, ušetřilo stovky milionů. Rozhodnutí soudu přivítala i primátorka Markéta Vaňková (ODS). "Nevyjasněné majetkoprávní vztahy až dosud brzdily všechny kroky ve zdejší lokalitě, nyní tak můžeme začít s koncepčním rozvojem území včetně oprav ulic Sportovní a Drobného," uvedla na twitteru.

Protistrana zřejmě podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Argumentovala dřívějším nálezem Ústavního soudu, který se vyslovil ke stavbě chodníku z několika vrstev. Podle právníka firmy Vítězslava Jíry tehdy Ústavní soud konstatoval, že z hlediska stavebně-technického jde o samostatnou věc v právním slova smyslu. Podle Jíry ale důkazy ohledně hranice mezi stavbou a pozemkem v tomto řízení nebyly vůbec provedeny.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ruská federace prodlouží současné omezení těžby ropy do konce června.

Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června. Uvedl to vicepremiér Alexandr Novak. Více»

Soud zmírnil 4 obžalovaným tresty za pád mostu ve Vilémově, pátého zprostil.

Odvolací soud v Pardubicích zmírnil tresty čtyřem z pěti mužů obžalovaným kvůli pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku v roce 2014. Pátého obžaloby z obecného ohrožení z nedbalosti zprostil. Více»

Slovensko postaví na místě Kuciakova domu památník.

Rodinný dům, ve kterém byli v roce 2018 zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, bude zbourán. Demolice měla začít včera a na místě má v budoucnu vyrůst památník svobody slova. Více»

Nejlepší rekonstrukce památkových objektů dnes dostanou cenu Památka roku.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska dnes v Praze na Žofíně vyhlásí vítěze soutěže Památka roku 2022. Více»

Na brněnském výstavišti začíná veletrh Amper.

Představí se na něm 400 firem. Více»

Všechny články a aktuality »»