Provozuje:
Juris Real Estate

Broskve z českých sadů již lidé dostanou pouze od pěstitele.

Broskve z českých sadů už se k zákazníkům dostanou jen tak, že si pro ně osobně přijedou za pěstitelem. Ze dvora prodává jeden z posledních větších pěstitelů Radek Jansta a jeho Ovocnářství Jansta z Velkých Bílovic na Břeclavsku.

Broskve z českých sadů již lidé dostanou pouze od pěstitele.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Broskve z českých sadů už se k zákazníkům dostanou jen tak, že si pro ně osobně přijedou za pěstitelem. Ze dvora prodává jeden z posledních větších pěstitelů Radek Jansta a jeho Ovocnářství Jansta z Velkých Bílovic na Břeclavsku.

Rozlohu broskvoňového sadu proto přizpůsobil tak, aby všechno prodal lidem, kteří si pro ovoce přijedou, sdělil ČTK během sklizně.

Lidé zaplatí za kilogram kolem 25 korun. "Jezdí si lidé z Brna i místní, poněvadž nemají jinou možnost koupit si domácí broskve. Všichni už sady vyklučili a znám jen jednoho dalšího pěstitele z Moravského Žižkova," řekl Jansta.

Supermarkety ztratily o české broskve již před lety zájem, protože sezona trvala krátce, jen pár týdnů. "Oni chtějí mít broskve v nabídce od dubna do října, proto všechno dovážejí. Prodávali jsme jim kilo za deset korun," uvedl Jansta.

A říká, že vzhledem k množství českých broskví nyní není s odbytem problém a zájem postupně roste, prodají se i broskve poničené krupobitím.

V sadu má aktuálně 400 stromů a každý mu letos dá kolem 20 kilogramů ovoce.

"Je to podprůměrná úroda, unesly by i 30 až 35 kilo. Ale po loňském suchu to stromy nezvládly tak dobře a byla slabá násada. Letošní rok je naštěstí lepší a prší celkem pravidelně. Samotná kapková závlaha to neutáhne," uvedl Jansta. Nově má vysazeno také 80 stromů, průměrný věk sadu je osm let.

"Ideální je strom do 15. roku věku, pak už kvalita není tak dobrá," řekl Jansta. Odrůdy má čtyři, které dozrávají postupně, takže sezona broskví trvá v jeho sadu jeden a půl až dva měsíce.

Obhospodařuje dvanáctihektarový sad včetně vinohradu, pěstuje i třešně, meruňky, jablka, hrušky a švestky. Část těchto ostatních druhů ovoce prodává na rozdíl od broskví i přes velkoobchod.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o les u Říčan.

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. Více»

Z bývalý ruských kasáren se staly ruiny, ale i škola či muzeum.

Někdejší pobyt sovětské armády v České republice připomíná i po 30 letech řada opuštěných budov. Část objektů po úpravách našla nové uplatnění jako byty, sklady či sociální ústavy. Více»

V Berlíně včera vstoupil v platnost zákon, který na pět let zmrazuje nájemné.

Cílem kontroverzního opatření je zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala. Jmenovaný zákon se dotýká 1, 5 mil. bytů. Více»

Velkolepý rodinný dům v blízkosti vily Tugendhat je na prodej.

Bydlet v ulici Černopolní v Brně něco znamená. Rezidenční čtvrť, která začala vznikat před první světovou válkou, skrývá ale i další méně známé poklady, jako je např. čtyřpatrový dům s benátskými žaluziemi a parapety z mramoru. Více»

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Všechny články a aktuality »»