Provozuje:
Juris Real Estate

Bytovým družstvům a SVJ roste počet nedobytných dluhů.

Požadují proto změnu legislativy.

Bytovým družstvům a SVJ roste počet nedobytných dluhů.

autor. Jiří Hovorka (Měšec) a JURIS REAL

Požadují proto změnu legislativy.

Bytovým družstvům a společenstvím vlastníkům narostl v loňském roce podíl nedobytných pohledávek. A to z 28 procent v roce 2016 na 44 procent.

Toto zjištění vyplývá z dat Svazu českých a moravských bytových družstev, který sdružuje kolem 245 družstev a více jak 400 společenství vlastníků majících ve správě přibližně 600 tisíc bytů. Celková výše dluhů vůči členům svazu za loňský rok dělá více než 250 milionů korun. Počet dlužníků se pohybuje kolem 17,5 tisíce. Oproti roku 2016 tak nedošlo k nárůstu celkové dlužné částky ani počtu neplatičů.

Svaz si stěžuje na to, že družstva a společenství nemají při uspokojování pohledávek přednostní právo v exekučním, ani v insolvenčním řízení. Legislativa podle něj nenabízí ani žádné další účinné nástroje, které by pomohly situaci řešit.

Dlužníka můžete zažalovat. Jde-li jeho majetek do konkursu, výtěžek z prodeje ale často přednostně obdrží banka jako zástavní nebo zajištěný věřitel, uvádí předseda svazu Jan Vysloužil s tím, že na rozdíl od bankovních domů nebo splátkových prodejců se ale bytové korporace stávají věřiteli nedobrovolně. Vznik dluhu nikterak neovlivní. Novela občanského soudního řádu z loňského roku sice zavedla, že v případě, kdy dojde ke zpeněžení dlužníkova bytu, 10 procent z výtěžku prodeje je rezervováno pro přednostní uspokojení pohledávek společenství vlastníků, podle svazu ovšem ve většině případů dlužnou částku nepokryje. Obzvláště to platí ve větších městech. U bytových družstev navíc nepřichází prodej jednotky v úvahu vůbec, protože bytové družstvo je samo vlastníkem bytu.

Jak bytovým družstvům, tak i společenstvím vlastníků by pomohlo, kdyby přešly v obou případech do skupiny přednostních pohledávek, kam patří mimo jiné i výživné či státní pohledávky, myslí si Vysloužil. Zákonodárci by tak podle něj měli tento požadavek zohlednit při právě projednávané novele insolvenčního zákona. Ta se nyní nachází před druhým čtení v Poslanecké sněmovně. Ocenili bychom samozřejmě, kdyby vedle novelizace insolvenčního zákona poslanci učinili tuto úpravu také v občanském soudním řádu (OSŘ), podle kterého se řídí podmínky vymáhacího procesu, dodává Vysloužil. Většina dlužníků se totiž nachází v exekučním řízení, jen zlomek z nich dosáhne na oddlužení. Dluh v případě jeho nevymožení finančně dopadá na ostatní bydlící v domě nebo jde z finančních rezerv původně určených na opravy či investice.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Jaderné úložiště by mělo být u Temelína, na Vysočině nebo na Klatovsku.

Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v tuzemsku vzniknout na jedné ze čtyř následujících lokalit - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku či Březový potok na Klatovsku. Více»

V hotelu jako doma za měsíční nájem.

Pražské hotely nabízejí pokoje k dlouhodobému bydlení, řeší takto nedostatek především zahraničních turistů. Více»

Na Staroměstském náměstí v metropoli dnes bude vztyčen mariánský sloup.

Na Staroměstském náměstí v centru Prahy dnes bude vztyčena napodobenina mariánského sloupu ze 17. století. Plány na umístění sloupu vyvolaly mezi občany kontroverze. Více»

Hatě praskají ve švech.

Za tři týdny, kdy se opětovně otevřela nákupní centra po zmírnění pandemie, nakoupili čeští zákazníci v outletovém centru v Hatích u Znojma o polovinu více zboží než za stejné období loňského roku. Více»

SŽDC zahájila rekonstrukci vlakového nádraží v Českých Budějovicích.

Památkově chráněnou budovu opraví sdružení firem Metrostav, Edikt a Avers. Více»

Všechny články a aktuality »»