Provozuje:
Juris Real Estate

ČR před předsednictvím EU vážně zvažuje pořízení nové administrativní budovy.

Do nové budovy by se od počátku příštího roku mohli stěhovat čeští diplomaté působící v Bruselu.

ČR před předsednictvím EU vážně zvažuje pořízení nové administrativní budovy.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Do nové budovy by se od počátku příštího roku mohli stěhovat čeští diplomaté působící v Bruselu.

Šestipatrový kancelářský dům v blízkosti unijních institucí, o jehož pořízení podle informací ČTK "Zamini" vážně uvažuje, bude dostatečně velký, aby zvládl rozšíření českého diplomatického zastoupení kvůli blížícímu se českému předsednictví EU v první polovině roku 2022.

Vyjma zastoupení země při EU by se tam mělo přestěhovat např. i velvyslanectví České republiky v Belgii.

"Hledáme řešení, které by bylo co nejúspornější," potvrdil záměr ministr zahraničí Tomáš Petříček. Nová budova podle něj nejen zajistí odpovídající zázemí pro předsednickou roli České republiky, ale rovněž umožní českým diplomatům a dalším odborníkům lepší fungování v "hlavním městě EU" do budoucna (pro futuro). Na českém zastoupení při EU nyní v Bruselu působí více než 100 lidí. Jestliže by tuzemsko své předsednictví řešilo obdobným způsobem jako ve druhé polovině roku 2018 Rakušané, narostl by počet diplomatů asi na dvojnásobek. Přesné plány toho, jak si Česká republika své vedení Evropské unie představuje, ale zatím v Praze teprve vznikají a premiér Andrej Babiš opakovaně mluví o potřebě co nejúspornějšího řešení.

Cena za kancelářskou budovu s nižší čtyřpodlažní bytovou částí se podle zjištění ČTK zatím pohybuje kolem 25 milionů eur (přes 642 milionů Kč). Jednání s prodávající stranou ovšem stále nebyla definitivně uzavřena.

Česká strana chce znát další detaily např. ohledně přesného technického stavu budovy a podobně, které ještě cenu ovlivní. Ministerstvo financí už ale s přípravami nákupu předběžně souhlasilo. Diplomaté přitom uvádějí, že za 15 let by se měla investice do nového domu ČR vrátit a přinést v té chvíli asi 50 milionů Kč navíc. Země totiž mj. ušetří na nájemném či nákladech na potřebné rekonstrukce budov, které jsou aktuálně v Bruselu využívány.

Budova z roku 1999, která prošla v roce 2012 rekonstrukcí, stojí v bruselské "evropské čtvrti" na rohu ulic Rue de Tréves a Rue de Toulouse, naproti mají své velvyslanectví Maďaři.

Lokalita leží pouze pár kroků od Evropského parlamentu a v blízkosti Evropské komise i sídla Evropské rady, kde rokují právě zástupci členských států unie. O možnosti dům získat se jedná přibližně od února, premiér Babiš si komplex prohlédl 10. dubna, kdy byl v Bruselu na summitu EU.

Stávající dům v Rue Caroly, kde velvyslanectví při EU působí od začátku své existence, by měl být prodán. Budova českého bilaterálního velvyslanectví v Belgii v bruselské čtvrti Ixelles tuzemsku zůstane a celá se bude využívat pro služební byty.

Z ní by se do nových prostor měla přestěhovat i bruselská pobočka Českého centra a v nové budově by mohly najít domov např. i zastoupení krajů či další české instituce, jejichž sídla jsou nyní roztroušena po různých bruselských adresách.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na Černém Mostě hlavní město privatizuje další panelák.

Panelový dům v Bojčenkově ulici na Černém Mostě bude moci odkoupit družstvo nájemců. Pražští zastupitelé po diskuzi o pravidlech privatizace jednomyslně schválili cenu asi 181 milionů korun. V činžovním domě se nachází 60 bytů. Více»

Pražské metro má svou architektku.

Vzhled metra včetně připravované nové linky D má v dopravním podniku nově na starosti architektka Anna Švarc. Ta uspěla ve výběrovém řízení. Více»

V metropoli vznikne Muzeum paměti 20. století.

Jeho účelem je zachovat historickou paměť o klíčových událostech minulého století, které souvisely s totalitními režimy v Československu. Více»

Přízemní mráz může poškodit úrodu.

Varovali meteorologové. Více»

SŽDC čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun.

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Více»

Všechny články a aktuality »»