Provozuje:
Juris Real Estate

Česko hodlá šetřit, občané v parlamentních volbách odmítli řeckou cestu.

Před Českou republikou se rýsuje středopravicová vláda, která by měla mít sílu na prosazování rozpočtových škrtů a dokončení nutných reforem. Ředitelé firem to vítají.

Česko hodlá šetřit, občané v parlamentních volbách odmítli řeckou cestu.

autor. JURIS REAL

Před Českou republikou se rýsuje středopravicová vláda, která by měla mít sílu na prosazování rozpočtových škrtů a dokončení nutných reforem. Ředitelé firem to vítají.

Nicméně v této souvislosti např. Buchanan píše o "iluzi kontroly" veřejných financí již v roce 1954. Podle Brennana a Buchanana přináší zvýšení daně v krátkém období dodatečné daňové výnosy, neboť přizpůsobení se na mrtvou daňovou ztrátu má nutné zpoždění. Když konečně proběhne (např. v následném volebním období) a podnikatelé omezí výrobu či přejdou do šedé ekonomiky, sníží se čistý daňový výnos. K navýšení daňových výnosů by bylo záhodno snížit daně. Bohužel zpoždění brání dosáhnout zvýšení výnosů v jednom volebním období. Proto se politici snížení daní brání a udržují neefektivně rozsáhlé veřejné finance (tzv. efekt záklopky). Je vhodné, když v parlamentu jsou strany s rozličnými hospodářsko-politickými programy a kopírují přesně voličské preference (princip reprezentace), nebo je vhodné mít v parlamentu nadmíru zastoupené větší strany, které dokáží provést konzistentní politiku (princip akceschopnosti)? Na první princip klade větší důraz proporční volební systém s nízkou volební klauzulí (tj. s minimem voličů k získání alespoň jednoho křesla) a malým počtem či ideálně jediným volebním obvodem; druhý více splňuje většinový volební systém, v krajní formě systém jednomandátových obvodů. Otázka je vlastně po tom, na jaké úrovni se má činit kompromis - zda na úrovni politiků (reprezentace) či již na úrovni voličů (akceschopnost). Jedná se o faktor, který teoreticky i empiricky výrazně ovlivňuje veřejné finance. Obecně přijímaným faktem je, že proporční systémy s vysokou fragmentací vedou k méně efektivním veřejným financím (Roubini a Sachs 1989, Alesina a Perotti 1995). S fragmentací navíc souvisí silná polarizace, tj. velké ideové rozpětí preferovaných politik. Proč vyšší počet stran znamená horší rozpočtové výsledky? Podle hypotézy o problému společného rozpočtu (common pool), víme, že každý podílník na společném rozpočtu využívá faktu, že jeho zvýšenou spotřebu platí všichni; do rozpočtu proto zařazuje položky, které přinášejí užitek pouze (či převážně) jemu a uvaluje daňovou externalitu na ostatní. Činí tak ideálně až do momentu, kdy hodnota zvýšené spotřeby je rovna zvýšené dani, kterou musí platit. Čím vyšší počet hráčů (rozuměj politických stran), tím menší relativní daňový náklad a tím pádem lze uvalit větší daňovou externalitu; každý hráč má proto silnější důvod zvýšit svoje rozpočtové požadavky. Ve výsledku je rozpočet větší a méně efektivní, neboť obsahuje více položek, sloužících jen individuálním zájmům jednotlivých hráčů (In Gregor, M. Nová politická ekonomie. Praha : Univerzita Karlova v Praze - Nakladatelství Karolinum, 2005, s. 184 a násl.).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Chystá se největší letošní dražba developerských pozemků v Praze.

Ty patřily Františku Chvalovskému. Více»

Stát by mohl mladým lidem půjčit na bydlení více finančních prostředků.

Co se týče bydlení, jsou mladí nejohroženější skupinou. Na hypotéku nemají dost našetřeno, takže často nesplňují dané podmínky. Více»

Vláda ČR nehodlá měnit poplatky za těžbu až po pěti letech.

Pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů, by mělo být zrušeno. Počítá s tím novela horního zákona, kterou dnes schválila vláda. Více»

Ve slavné katedrále se od ničivého požáru konala první mše.

V pařížské katedrále Notre-Dame se konala mše, první od velkého požáru, který zpustošil svatostánek 15. dubna. Mši vedl pařížský arcibiskup Michel Aupetit. Více»

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurz na firmu Pilsen Steel.

Předlužené plzeňské hutě a kovárny jsou podle březnového verdiktu soudu v úpadku a od ledna nevyrábí. Více»

Všechny články a aktuality »»