Provozuje:
Juris Real Estate

Česko hodlá šetřit, občané v parlamentních volbách odmítli řeckou cestu.

Před Českou republikou se rýsuje středopravicová vláda, která by měla mít sílu na prosazování rozpočtových škrtů a dokončení nutných reforem. Ředitelé firem to vítají.

Česko hodlá šetřit, občané v parlamentních volbách odmítli řeckou cestu.

autor. JURIS REAL

Před Českou republikou se rýsuje středopravicová vláda, která by měla mít sílu na prosazování rozpočtových škrtů a dokončení nutných reforem. Ředitelé firem to vítají.

Nicméně v této souvislosti např. Buchanan píše o "iluzi kontroly" veřejných financí již v roce 1954. Podle Brennana a Buchanana přináší zvýšení daně v krátkém období dodatečné daňové výnosy, neboť přizpůsobení se na mrtvou daňovou ztrátu má nutné zpoždění. Když konečně proběhne (např. v následném volebním období) a podnikatelé omezí výrobu či přejdou do šedé ekonomiky, sníží se čistý daňový výnos. K navýšení daňových výnosů by bylo záhodno snížit daně. Bohužel zpoždění brání dosáhnout zvýšení výnosů v jednom volebním období. Proto se politici snížení daní brání a udržují neefektivně rozsáhlé veřejné finance (tzv. efekt záklopky). Je vhodné, když v parlamentu jsou strany s rozličnými hospodářsko-politickými programy a kopírují přesně voličské preference (princip reprezentace), nebo je vhodné mít v parlamentu nadmíru zastoupené větší strany, které dokáží provést konzistentní politiku (princip akceschopnosti)? Na první princip klade větší důraz proporční volební systém s nízkou volební klauzulí (tj. s minimem voličů k získání alespoň jednoho křesla) a malým počtem či ideálně jediným volebním obvodem; druhý více splňuje většinový volební systém, v krajní formě systém jednomandátových obvodů. Otázka je vlastně po tom, na jaké úrovni se má činit kompromis - zda na úrovni politiků (reprezentace) či již na úrovni voličů (akceschopnost). Jedná se o faktor, který teoreticky i empiricky výrazně ovlivňuje veřejné finance. Obecně přijímaným faktem je, že proporční systémy s vysokou fragmentací vedou k méně efektivním veřejným financím (Roubini a Sachs 1989, Alesina a Perotti 1995). S fragmentací navíc souvisí silná polarizace, tj. velké ideové rozpětí preferovaných politik. Proč vyšší počet stran znamená horší rozpočtové výsledky? Podle hypotézy o problému společného rozpočtu (common pool), víme, že každý podílník na společném rozpočtu využívá faktu, že jeho zvýšenou spotřebu platí všichni; do rozpočtu proto zařazuje položky, které přinášejí užitek pouze (či převážně) jemu a uvaluje daňovou externalitu na ostatní. Činí tak ideálně až do momentu, kdy hodnota zvýšené spotřeby je rovna zvýšené dani, kterou musí platit. Čím vyšší počet hráčů (rozuměj politických stran), tím menší relativní daňový náklad a tím pádem lze uvalit větší daňovou externalitu; každý hráč má proto silnější důvod zvýšit svoje rozpočtové požadavky. Ve výsledku je rozpočet větší a méně efektivní, neboť obsahuje více položek, sloužících jen individuálním zájmům jednotlivých hráčů (In Gregor, M. Nová politická ekonomie. Praha : Univerzita Karlova v Praze - Nakladatelství Karolinum, 2005, s. 184 a násl.).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Hnutí Extinction Rebellion v Brně upozornilo na špatný stav lesů v ČR.

Za doprovodu smuteční hudby se dnes na brněnském náměstí Svobody sešli zástupci hnutí Extinction Rebellion (rebelie proti vyhynutí) a pár desítek přihlížejících. Více»

V Plané vyrostlo největší bateriové úložiště v České republice.

Průměrná domácnost by z něj mohla čerpat elektřinu rok. Více»

Stát si posvítí na pomalé opravy dálnic.

Slibuje ministr dopravy. Více»

Zájem o koleje VŠ či univerzit je vysoký.

Převis poptávky láká firmy. Více»

Rada ČNB nechá ve středu podle analytiků úrokové sazby beze změny.

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze změny. Toto zjištění vyplývá z odhadů ekonomů oslovených ČTK. Více»

Všechny články a aktuality »»