Provozuje:
Juris Real Estate

Církve jsou po státu největším vlastníkem pozemků.

Vydávání restitučního majetku církvím je u konce. Státní pozemkový úřad (SPU) i Lesy ČR vyřídily naprostou většinu církevních žádostí.

Církve jsou po státu největším vlastníkem pozemků.

autor. JURIS REAL

Vydávání restitučního majetku církvím je u konce. Státní pozemkový úřad (SPU) i Lesy ČR vyřídily naprostou většinu církevních žádostí.

Zejména pak katolické církvi vydaly 133 tisíc hektarů lesů a 36 tisíc hektarů polí a luk. Z řádů, diecézí a kapitul se díky restitucím stali největší vlastníci půdy v České republice. Nejvíce bylo vráceno olomouckému arcibiskupství. Diecéze získala na Hané i v dalších částech Moravy skoro 1 400 hektarů polí, a hlavně v Jeseníkách přes 41 tisíc hektarů lesa.

Největším vlastníkem pozemků je přesto stále stát, jenž drží 148 tisíc hektarů půdy, z čehož je část blokována pro restituce a velké liniové stavby. Lesy ČR mají 1, 34 miliónu hektarů lesů a Vojenské lesy a statky hospodaří na 126 tisících hektarů lesa.

Olomoucká diecéze před časem založila s. r. o. Arcibiskupské lesy a statky, která hospodaří nejen na biskupských pozemcích, ale i např. v lesích Metropolitní kapituly sv. Václava v Olomouci. Ta získala zpět 400 hektarů polí a 3 114 hektarů lesů. Na hospodaření v lesích se vrhla i ostravsko-opavská diecéze, která má 24 tisíc hektarů lesů hlavně v Beskydech. K velkým vlastníkům se řadí i přažské arcibiskupství. Tomu bylo navráceno 12 tisíc hektarů lesů a přes jedenáct set hektarů polí. Velký majetek získaly též pražské kapituly. Např. Metropolitní kapitula u sv. Víta disponuje 919 hektary polí a skoro pěti tisíci hektary lesů. Vyšehradská kapitula sv. Petra a Pavla může pronajímat přes šest set hektarů polí a stejné množství lesů.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Loňské srážky byly jako na houpačce.

Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl jen květen. Více»

Ruský prezident odmítl informaci Navalného, že vlastní luxusní nemovitost.

Putin odmítl tvrzení svého úhlavního kritika Alexeje Navalného, že mu patří luxusní rezidence na pobřeží Černého moře. Více»

IKEA letos otevře v metropoli první projekční studio v ČR.

Nábytkářský řetězec IKEA plánuje letos v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České republiky, Slovenska a Maďarska. Zaměřené bude na plánování kuchyní, úložných prostor a koupelen. Více»

Americký firma Ball postaví v Plzni továrnu na plechovky za 4,4 mld. Kč.

Americká korporace Ball, výrobce recyklovatelných hliníkových obalů, hodlá letos na jaře zahájit výstavbu nového výrobního závodu v nové průmyslové zóně v Plzni. Více»

Vláda ČR prý nesouhlasila s Havlíčkovým návrhem na otevření skiareálů.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) včera na vládě neuspěl s návrhem na otevření skiareálů. Více»

Všechny články a aktuality »»