Provozuje:
Juris Real Estate

Církve získaly v restitucích lesy, navíc žalují český stát o vytěžené dřevo.

Církve vedou se státem zhruba dva tisíce justičních kauz o majetek nevydaný v rámci církevních restitucí. Zatím se řády, farnosti a biskupství soudily občanskoprávně zejména o pozemky, budovy či dokonce umělecké předměty.

Církve získaly v restitucích lesy, navíc žalují český stát o vytěžené dřevo.

autor. JURIS REAL

Církve vedou se státem zhruba dva tisíce justičních kauz o majetek nevydaný v rámci církevních restitucí. Zatím se řády, farnosti a biskupství soudily občanskoprávně zejména o pozemky, budovy či dokonce umělecké předměty.

"Určitou novinkou" pak představuje skutečnost, že katolická církev začala vyžadovat i výnos z vráceného majetku. A to konkrétně Metropolitní kapitula u svatého Václava v Olomouci podala pět žalob, ve kterých se domáhá „vydání dřevní hmoty z hospodaření Lesů ČR na pozemcích, které byly vydány v rámci uplatněného nároku dle zákona o majetkovém vyrovnání“. V těchto žalobách kapitula chce buď náhradu ve výši 50,9 miliónu korun, nebo eventuálně vydání údajně vytěženého dřeva od roku 2013, kdy podala žádost o vydání, do doby, kdy Lesy České republiky pozemky skutečně vydaly. Což se dělo většinou v letech 2013 až 2016. Dle tiskového mluvčího olomouckého arcibiskupství Jiřího Gračky kapitula žaloby podala, poněvadž se opírá o výklad restitučního zákona, podle kterého předmětem restitucí je i výnos z majetku. Takový výnos má být podle zákona deponován zvlášť a předán společně s majetkem samotným. To naopak Lesy ČR žaloby odmítly jako neopodstatněné. Rovněž se ohradily proti tomu, že by někde původně církevní lesy drancovaly. Lesy ČR na příslušných pozemcích prováděly prý jen zásahy nezbytné a nutné v souladu se zákonem o lesích. Úmyslná mýtní těžba nebyla prováděna. Lesy ČR vydaly církvím přes 130 tisíc hektarů lesů, nejvíce olomoucké a ostravsko-opavské diecézi. Olomoucká kapitula získala 3 114 hektarů lesů především v okolí "hanácké" Olomouce. Podle Lesů ČR je kapitula zatím jediným právním subjektem, který se o výnos soudí. Důležitou otázkou však zůstává, zda se ostatní biskupství a řády nezačnou "o dřevo" soudit, pakliže olomoucká kapitula u soudů uspěje. V takovém případě by se restituční účet mohl navýšit o další dvě miliardy korun. Ale aktuálně to tak nevypadá.

V jednom případě byla žaloba soudem prvního stupně zamítnuta, oprávněná osoba podala odvolání. Ostatní nápady na soud (rozuměj žaloby) jsou v řízení přerušeny. Advokát a bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček sdělil, že v předmětném právním předpise je sice uvedeno, že majetek se má vydat ve stavu, ve kterém se nacházel v době zaslání žádosti o vydání, ale nic neříká o vyplácení výnosů. „Podle mého právního názoru se jedná o tzv. účelový výklad kapituly, poněvadž přírůstky a plody patří podle zákona vlastníkovi, což byl do vydání stát,“ doplnil Šťovíček. Podle něj by si měla církev uvědomit, že nevydaný majetek i finanční výnosy z něj právní norma kompenzuje 59miliardovou paušální náhradou. „Od toho tam existuje slovo paušální, že vše nahrazuje,“ shrnul a uzavřel. Nicméně jeden z autorů zákona o církevních restitucích (in concreto Marek Benda z ODS) uvedl, že nelze jednoznačně právně vyložit, že by měl stát církvím uhradit i výnos z vraceného majetku. Tuto nejednoznačnou a nelehkou právní situaci (pro stát i církve) komentoval nicméně a contrario dále tak, že ale každý restituční zákon logicky počítá s aspektem, že by měl restituent získat majetek ve stavu, kdy bylo o jeho vrácení rozhodnuto. Určitě se neměly lesy divoce plundrovat, což se mělo v některých lesních porostech dít, dodal poslanec. O nadměrné těžbě v historicky církevních lesích se hovořilo ještě před schválením restitučního zákona. Tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl z ODS proto v prosinci 2012 – těsně po schválení zákona – nařídil Lesům ČR, aby činily pouze opatření, jež lesy nutně potřebují.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Škodovka nebude sponzorovat MS v hokeji, jestliže bude v Bělorusku.

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. Více»

Německý úřad schválil okamžité pokračování ve výstavbě plynovodu Nord Stream 2.

Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Více»

Zítra se mají otevřít další obchody.

Premiér Babiš v neděli oznámil, že od úterý se v případě vládního souhlasu otevřou papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. Více»

Elitní závod Jizerské 50 se pravděpodobně uskuteční v plném rozsahu.

Elitní závod Jizerské padesátky naplánovaný na neděli 14. února i páteční sprint pro profesionály se zřejmě uskuteční v plném rozsahu. Vyplynulo to z jednání pořadatelů s ministerstvem zdravotnictví. Více»

mBank zlevňuje hypoteční úvěry.

Akce na zlevnění hypotéky je časově omezená. Trvá do 28. února 2021. Více»

Všechny články a aktuality »»