Provozuje:
Juris Real Estate

Cizinci se podle asociace do Airbnb nevrátí dříve než za rok.

Podnikatelé v krátkodobých pronájmech typu Airbnb čelí kvůli koronaviru vysokým ztrátám. Agentury zaměřené na tuto činnost mají měsíční propady o statisíce až miliony korun.

Cizinci se podle asociace do Airbnb nevrátí dříve než za rok.

autor. JURIS REAL, ČTK

Podnikatelé v krátkodobých pronájmech typu Airbnb čelí kvůli koronaviru vysokým ztrátám. Agentury zaměřené na tuto činnost mají měsíční propady o statisíce až miliony korun.

Část nemovitostí je nyní v nabídce na tři měsíce, část na dlouhodobý pronájem. I po otevření hranic ale bude trvat, než se do České republiky vrátí zahraniční turisté, kteří jsou nejčastějšími hosty tohoto ubytování.

Jejich opětovný nárůst se nedá očekávat dříve než za rok. ČTK to sdělil předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí David Bureš.

Obor krátkodobých pronájmů v posledním měsíci podle Bureše zaznamenal masivní propouštění zaměstnanců.

"Všechny agentury se snaží snížit náklady a domlouvají úlevu na nájemném od majitelů. Na tři měsíce se to často daří, ale delší horizont je nejasný," řekl Bureš ČTK.

Část sektoru podle něj pracuje se střednědobými pronájmy, ale bez zahraničních turistů se podle něj oboru dařit nebude. Ubytování typu Airbnb využívají v tuzemsku nejčastěji Němci, Američané a Britové.

Tyto státy jsou podle Bureše koronavirem hodně zasažené a jejich návrat ve vysokých počtech se proto nedá v blízké době předpokládat.

"Navíc se očekává, že mnoho nízkonákladových aerolinek to nepřežije, takže bude problém i s levnou dopravou a tím vzniknou nové bariéry, které zpomalí rychlý návrat turistů do země," doplnil.

Platforma Airbnb vyčlenila 250 milionů dolarů, aby pomohla hostitelům kompenzovat ztráty v souvislosti s koronavirem. Bude jim proplácet 25 procent storno poplatků ze zrušených rezervací s plánovaným příjezdem od 14. března do 31. května.

Podle Bureše to však bude jen malá záplata. Airbnb mj. začalo zdravotníkům nabízet ubytování zdarma nebo za zvýhodněných podmínek. Podle společnosti se do této akce zapojilo přes 40.000 hostitelů.

V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu (ČSÚ) předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů.

Při domácích cestách ji využilo 115.000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze.

V klasických hromadných ubytovacích zařízeních v Praze turisté dle ČSÚ stráví zhruba 2,5 dne. Podle statistik společnosti easyBNB nabízející krátkodobá ubytování je průměrný pobyt hostů v tomto typu ubytování přes 3,5 dne.

"Pouze dvě procenta našich hostů zůstávají jen na jednu noc, téměř polovina v Praze stráví 3 až 4 noci. Jedním z důvodů, proč naši hosté zůstávají déle, je nižší cena - za cenu hotelu získají jednu i dvě noci navíc. A také častěji než dříve přijíždějí i z profesionálních důvodů," vysvětlil výkonný ředitel easyBNB Kevin Gestin.

Delší pobyty podle dat easyBNB preferují Američané a Izraelci, dříve odjíždějí Číňané a Korejci.

Na Airbnb si v posledních letech častěji stěžují lidé, kteří žijí v blízkosti pronajímaných nemovitostí. Podobně jako další služby v oblasti takzvané sdílené ekonomiky je navíc pronájem přes Airbnb často spojován s porušováním předpisů a neplacením daní. Airbnb čelí i kritice, že přispívá k růstu cen nemovitostí.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Klenotnice v Drážďanech se po loupeži znovu otevírá.

Po jedenácti týdnech nucené pauzy způsobené koronavirem se dnes otevřou sbírky umění v Rezidenčním zámku v Drážďanech. Více»

Na vršovickém nádraží propojí všechny nástupiště dočasně provizorní lávka.

Správa železnic začala budovat provizorní lávku přes kolejiště ve stanici v pražských Vršovicích. Ta by měla umožnit přístup ze staniční budovy ke všem nástupištím. Cestující ji budou moci používat od 22. června. Více»

Slavný Negrelliho viadukt se otevře v pondělí.

Tříletá rekonstrukce Negrelliho viaduktu v Praze je skoro hotová. Během víkendu se uskuteční poslední dokončovací práce. Vlaky začnou po viaduktu jezdit od pondělí. Více»

Poslanecká sněmovna podpořila zrušení daně z nabytí nemovitostí.

Sněmovna v úvodním kole (v 1. čtení) podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o schválení návrhu, ale o jeho propuštění do dalšího čtení. Více»

Exekutorská komora ČR opět varuje veřejnost před podvodnými telefonáty.

Upozornil na ně soudní exekutor JUDr. Jiří Bulvas. Více»

Všechny články a aktuality »»