Provozuje:
Juris Real Estate

Co dělat při koupi bytu v SVJ?

Dnešní aktualita se týká agendy společenství vlastníků bytových jednotek. Nabízíme našim čtenářům praktické rady.

Co dělat při koupi bytu v SVJ?

Dnešní aktualita se týká agendy společenství vlastníků bytových jednotek. Nabízíme našim čtenářům praktické rady.

autor. JURIS REAL

Být členem společenství vlastníků s sebou nese určité povinnosti. Především se to týká plateb do fondu oprav. A také poplatků spojených s užíváním bytu, které se většinou vybírají společně za celý dům - napříkad za odpad, osvětlení chodeb nebo úklid společných částí domu.

Výše těchto poplatků se někdy vypočítává podle rozměrů bytu, častěji však podle počtu trvale bydlících osob. Záleží na tom, jakou má obec vyhášku o odpadech a co si stanovilo společenství vlastníků. Bytový dům mívá obvykle několik společných popelnic a výši záloh bude odvozovat od ceny jejich vyvážení.

V Praze 10 se napříkad výše poplatku stanovuje podle objemů popelnic a podle toho, jak často se vyvážejí - odvoz stodesetilitrové popelnice jednou týdně vyjde na 2 300 korun ročně. Společenství vlastníků, případně najatá správcovská firma rovněž zařizují platby za vodu či teplo.

Mezi jednotlivými domy mohou být velké rozdíly, v uzavřených areálech s hlídáním, v nichž navíc uklízí najatá firma, to může být až několik tisíc korun měsíčně. V ceně bývají i příspěvky na telefon, vedení společenství vlastníků či za údržbu jeho webu s informacemi.

Podobně se liší i platby do fondu oprav. "U nás se do něj platí 1 300 korun měsíčně, dům je sice téměř nový, ale počítáme s tím, že i tady bude jednou potřeba opravit střechu a podobně," říká Kamila Váchová z několik let starého bytového domu v pražských Záběhlicích. Ve starých domech může jít paradoxně i o pouhé dvě tři stokoruny měsíčně (Wallerová, R. Společenství vlastníků, Jaké poplatky vás čekají? MF DNES, příloha DNES reality, dne 27. 4. 2012, s. 6.).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Stavebnictví v tuzemsku letos klesne o tři pct, odhadují ředitelé firem.

Stavebnictví v České republice letos v meziroční komparaci poklesne o tři procenta, příští rok o 1,5 %. Toto zjištění vyplývá z průzkumu společnosti CEEC Research. Více»

V Horní Suché byla otevřena nová továrna na baterie HE3DA.

Jedna z nejekologičtějších a nejmodernějších továren na světě na výrobu unikátních českých baterií HE3DA patřící akciové společnosti Magna Energy Storage (M.E.S.) byla otevřena ve čtvrtek 17. září 2020 v Horní Suché. Více»

Moneta Money Bank zlevnila hypoteční úvěry.

Moneta Money Bank snížila 9. září 2020 sazby hypoték. Nyní můžete získat hypotéku už se sazbu od 1,79 % p. a., při tzv. offsetové hypotéce neboli využití vlastních úspor máte šanci dosáhnout na sazbu až 1,64 % p. a. Více»

Zájem o hypoteční úvěry neklesá.

V srpnu se úvěrovalo přes 19 miliard korun. Více»

Průměrná sazba hypotečních úvěrů klesla popáté v řadě.

Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu klesla na 2,11 procenta z červencových 2,15 pct. Sazba se snížila už pátý měsíc v řadě, přičemž tak nízko byla naposledy v říjnu 2017. Toto zjištění vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Více»

Všechny články a aktuality »»