Provozuje:
Juris Real Estate

Co pro Evropany představuje největší majetek?

Evropané nejčastěji bydlí ve vlastním. Je to také jejich největší majetek. Proč je Německo a Rakousko výjimkou? A jak se liší majetek u vlastníků a nevlastníků nemovitosti?

Co pro Evropany představuje největší majetek?

autor. JURIS REAL

Evropané nejčastěji bydlí ve vlastním. Je to také jejich největší majetek. Proč je Německo a Rakousko výjimkou? A jak se liší majetek u vlastníků a nevlastníků nemovitosti?

Vlastní bydlení je nejrozšířenějším reálným majetkem domácností a vývoj cen nemovitostí přispívá k rozdílům v reportovaném bohatství, říká průzkum realizovaný napříč eurozónou. Zatímco v Německu a Rakousku je upřednostňováno nájemní bydlení, v ostatních zemích eurozóny je to bydlení ve vlastním. Při analýze reálných aktiv lze rozlišovat pět různých kategorií: rezidenční nemovitosti jako hlavní bydliště domácnosti, další nemovitosti, vozidla, cennosti a podíl na podnikání. Kromě vozidel je v zemích eurozóny nejrozšířenějším reálným aktivem domácností nemovitost pro vlastní bydlení; 60 % domácností v eurozóně bydlí ve „vlastním“, 41 % plně a 19 % s hypotékou. Napříč zeměmi existují zřejmé rozdíly, zatímco např. mediánová domácnost v Německu a Rakousku je domácností „nájemce“, v ostatních země eurozóny je to domácnost „vlastnická“. Asi 23 % domácností vlastní nemovitost jinou než pro účely hlavního bydliště.

Data průzkumu naznačují, že vlastnické bydlení je nejnižší v Německu a Rakousku (44,2 % a 47,7 %) a nejvyšší na Slovensku, ve Španělsku a ve Slovinsku (více než 80 %). Nízké míry vlastnictví nemovitosti se pak odrážejí ve znatelně nižší hodnotě čistého jmění. Německé domácnosti možná nevlastní mnoho majetku právě proto, že velkou část příjmů konzumují ihned a vykazují odlišné spotřebitelské chování. Německé domácnosti preferují bydlení v nájmu, jen 44 % německých domácností bydlí ve svém. Nízká míra vlastnictví v Německu může být vysvětlena historií a obnovou po druhé světové válce, vlivem daňového systému a institucionálními důvody. Více se cestuje a využívá služeb pro účely trávení volného času.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Hnutí Extinction Rebellion v Brně upozornilo na špatný stav lesů v ČR.

Za doprovodu smuteční hudby se dnes na brněnském náměstí Svobody sešli zástupci hnutí Extinction Rebellion (rebelie proti vyhynutí) a pár desítek přihlížejících. Více»

V Plané vyrostlo největší bateriové úložiště v České republice.

Průměrná domácnost by z něj mohla čerpat elektřinu rok. Více»

Stát si posvítí na pomalé opravy dálnic.

Slibuje ministr dopravy. Více»

Zájem o koleje VŠ či univerzit je vysoký.

Převis poptávky láká firmy. Více»

Rada ČNB nechá ve středu podle analytiků úrokové sazby beze změny.

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze změny. Toto zjištění vyplývá z odhadů ekonomů oslovených ČTK. Více»

Všechny články a aktuality »»