Provozuje:
Juris Real Estate

Délka civilního procesu loni opět klesla.

U okresních soudů dlouhodobě klesá délka civilních řízení. Loni činila v průměru 276 dní, což je o 22 dní méně než předloni. Taktéž u krajských soudů se délka civilních řízení zkrátila.

Délka civilního procesu loni opět klesla.

autor. JURIS REAL (Zdroj: Právní prostor)

U okresních soudů dlouhodobě klesá délka civilních řízení. Loni činila v průměru 276 dní, což je o 22 dní méně než předloni. Taktéž u krajských soudů se délka civilních řízení zkrátila.

Toto zjištění vyplývá ze statistik, které uveřejnilo ministerstvo spravedlnosti.

Civilní řízení u okresních soudů se týká např. sporů o dlužné částky za pojistné, energie, jízdu načerno či splátky úvěrů. Průměrná délka těchto řízení klesá od roku 2014. Podle ministerstva to má tři hlavní důvody: celorepublikově poklesl počet žalob, soudy s největším počtem tzv. nedodělků zefektivnily svou práci a dočkaly se také personálního posílení.

Mezi jednotlivými soudy ovšem i loni panovaly výrazné rozdíly. Nejdéle - v průměru 373 dní - trvalo rozhodnout soudům v obvodu ústeckého krajského soudu, nejkratší průměrnou délku řízení - 182 dní - vykázaly soudy v obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích. Nejrychlejší loni byly stejně jako předloni domažlický a kutnohorský soud a nově soud trutnovský. Naopak nejpomalejší byly soudy v Chomutově, Břeclavi a Litoměřicích.

U krajských soudů byla loni průměrná délka civilních neodvolacích řízení 922 dní, předloni to bylo 1 107. Ministerstvo vysvětluje dlouhé trvání řízení tím, že v naprosté většině jde o obchodní spory a jejich značná část bývá přerušena kvůli prohlášení úpadku nebo konkurzu. Nejpomalejší je s 1 794 dny opět ústecký krajský soud, nejrychlejší s 536 dny Krajský soud Ostrava. Přes čtyři procenta řízení trvají déle než 11 let. Odvolací civilní řízení loni průměrně zabralo 132 dní, předloni 123 dní.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Počet uchazečů o oddlužení klesá.

Během září bylo podáno pouze 3 410 insolvenčních návrhů, což v komparaci s červencovým rekordem představuje propad o skoro pětinu. Více»

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit.

Nebude se ale již nově vztahovat na velkoobchod. Rozhodla tak Sněmovna, když odmítla návrh Senátu na zrušení zákona o prodejní době. Více»

Ústavní soud se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí.

Kontroverzní část právní normy zrušil, vyhověl tak návrhu senátorů. Více»

Na pražském Smíchově se má stavět nová čtvrť.

Dominovat jí bude bankovní centrála. Více»

Metropole vypíše nový tendr dostavby vyhořelého Průmyslového paláce.

Pražský magistrát vypíše nové výběrové řízení na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Původní tendr zrušili pražští radní. Více»

Všechny články a aktuality »»