Provozuje:
Juris Real Estate

Dnes o družstevní výstavbě.

Dobrá zpráva z bytového družstevnictví.

Dnes o družstevní výstavbě.

Dobrá zpráva z bytového družstevnictví.

autor. JURIS REAL

Družstevní bydlení je vhodnou alternativou pro ty, kdo z různých důvodů nedosáhnou na hypotéku.

Pokud se realitní odborníci na něčem shodnou, pak na tom, že krize zásadně změnila poměry na českém trhu nemovitostí.

Někdejší diktát developerů vzal – doufejme, že nenávratně – za své a na trhu získali navrch kupující. Sice jich ubylo, ale ti, kteří zůstali, začali nejen detailně zkoumat a porovnávat kvalitu nabízených nemovitostí, ale především aktivně vyjednávat o ceně a jejím snížení. A byli úspěšní. V Praze klesly podle poradenské společnosti King Sturge ceny za poslední dva roky v průměru o 10-15 % u nových bytů a zhruba o 15-20 % u těch starších. Navzdory citelnému snížení cen se však na konci roku 2010 v Praze nabízelo téměř 9 000 volných bytových jednotek, z toho patnáct set jich nese kolaudační razítko z roku 2009 a dříve. Tyto byty jsou za současné ceny neprodejné, nicméně developeři ani za nimi stojící banky situaci neřeší, a to přesto, že hodnota bytů klesá, banky na ně musejí vytvářet opravné položky a hodnota jejich portfolia se snižuje. Nabízí se proto otázka, co je důvodem nečinnosti bank?

Banky prodávat nechtějí.

Důvodů je víc. U nás proti anglosaskému systému neexistuje zákon o propadnutí majetku bance. Developer dluží bance peníze a ručí svou nemovitostí, ale banka musí svoji zástavu nejprve nějakým způsobem zobchodovat. V anglosaském systému bankovnictví propadne nemovitost přímo do majetku banky a ta ji se ziskem nebo se ztrátou prodá. U nás tomu tak není a nemovitost může prodat buď dobrovolně (se souhlasem banky) vlastník, anebo ji prodá v dražbě exekutor, ale až na základě soudního rozhodnutí. V praxi tak trvá dva tři roky, než banka zástavu zobchoduje a po celou tu dobu na ni musí vytvářet opravné položky. „Banky navíc neumějí a ani nechtějí prodávat nemovitosti, proto raději volí variantu pomoci developerům překlenout složité období a úvěr jim prodlouží,“ říká výkonný ředitel Realitní společnosti České spořitelny (RSČS) Milan Pitín.

Skulina na trhu.

Přes ztížené podmínky hledají developeři neúnavně další cesty, jak oslovit nové potenciální zájemce o moderní bydlení. A zdá se, že je našli. Jsou to především živnostníci, kteří se „optimalizací“ svých daní nekvalifikují pro udělení hypotéky, protože nemohou bance prokázat dostatečný příjem. Další kategorii „postižených“ tvoří lidé s nepravidelnými příjmy, zástupci svobodných povolání, ale i ti, kdo v minulosti nestihli včas zaplatit nějakou splátku na poskytnutý úvěr anebo se z jiných důvodů dostali na černou listinu „hříšníků“ a kterým banka odmítá půjčit peníze. To však neznamená, že by tito lidé neměli dostatek disponibilních finančních prostředků na nákup bytu. Především je má oslovit nabídka opětovného návratu družstevního bydlení. „Družstevní bydlení, které má v České republice dlouholetou tradici, je vhodnou alternativou pro ty, kdo z různých důvodů nedosáhnou na hypotéku. Řada lidí v důsledku nepravidelných příjmů ze svých profesí neplní parametry pro poskytnutí hypotéky. Tito lidé ale přitom disponují dostatkem peněz, aby mohli zaplatit anuitu do družstva a dále pravidelně spláceli,“ upozorňuje obchodní ředitel RSČS Miloš Červenka.

O úvěr žádá družstvo.

Výhodou koupě bytu do družstevního vlastnictví je to, že klientem banky a žadatelem o úvěr není nájemník bytu, ale bytové družstvo. Družstevník tak nemusí prokazovat příjem, složí jen třetinu ceny bytu a zbytek uhradí formou měsíčních splátek družstvu. Na českém realitním trhu existuje již několik příkladů obnovené družstevní výstavby. Největší české bytové družstvo SBD Pokrok se pustilo ve spolupráci s developerskou společností Trigema do výstavby bytového projektu Písková v pražských Modřanech. „Cílem projektu je zajistit jeho budoucím obyvatelům kvalitní bydlení za dosažitelnou cenu. Díky družstevnímu vlastnictví jsou tyto byty totiž dostupné i pro ty, kteří z různých důvodů nedosáhnou na hypotéku,“ říká Vladimír Kremel, jednatel realitní společnosti Bydlíte.cz, která projekt Písková prodává. Také jedno z největších pražských bytových družstev Stavbař počítá podle slov předsedy Františka Sojky s novou výstavbou. Družstva dnes podle něj těží i z toho, že někteří developeři nejsou kvůli problémům s financováním schopni své projekty dokončit. „Od roku 1994 jsme prakticky nerealizovali vůbec žádnou novou výstavbu, nyní ale připravujeme hned dva projekty. Oba nám byly nabídnuty menšími developery, kteří je nebyli schopni financovat,“ říká Sojka. Developer bytového projektu Brněnská pole přišel s nabídkou prodeje bytů jak do osobního, tak družstevního vlastnictví. Výsledek firmu překvapil. „Zájem o družstevní byty je ve třetí etapě projektu ve Šlapanicích dvojnásobně vyšší než o byty do osobního vlastnictví. Pro klienty je to zajímavá forma financování,“ uvedl jednatel společnosti Brněnská pole Invest Vlastislav Sedlář.

Hlavním trendem vlastnické bydlení.

Družstevní výstavba se podle Milana Pitína nesporně stává zajímavou alternativou klasickému osobnímu vlastnictví nemovitosti. Přitom bezpečnost investice do bydlení prostřednictvím družstev je tradičně vysoká. Členové představenstva za své jednání ručí svým majetkem a kontrolní činnost vykonávaná buď komisí, nebo členskou schůzí zajišťuje účinnou ochranu před nežádoucím jednáním. V případě, že družstevník přestane byt splácet, družstvo ho může vyloučit, vystěhovat a jeho podíl prodat jinému zájemci. Na otázku zda družstevní výstavba může být po dalším očekávaném propadu realitního trhu v souvislosti se zvýšením DPH pro developery jedním z receptů, jak se dál udržet na trhu, Milan Pitín odpovídá: „Určitě ano, ale vždy to bude menšina proti klasickým developerským projektům.“ – (KIL. Do Česka se opět vrací družstevní výstavba. Deník Právo – příloha Nemovitosti, dne 29. 3. 2011, s. 19)
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Metropole kontrahovala dohodu s vlastníky pozemků u metra D v Krči.

Hlavní město a pražský dopravní podnik (DPP) podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků u krčské nemocnice pro stavbu linky metra D. Více»

Metropole podepíše dohodu s vlastníky pozemků pro metro D v Krči.

Praha podepíše s privátními vlastníky dohodu ohledně využití pozemků u nemocnice v Krči, které jsou potřeba pro stavbu nové linky metra D. Více»

ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v ČR.

EMH půjčí 2 miliony eur. Více»

Insolvenční soud zahájil insolvenční řízení se zadluženou Lužickou nemocnicí.

Krajský soud v Ústí nad Labem dnes zahájil insolvenční řízení s Lužickou nemocnicí. Zadlužené zdravotnické zařízení je v platební neschopnosti. Více»

Přestavba nemocnice v Chebu se komplikuje, dodavatel plánuje skončit.

Rekonstrukce a přístavba Nemocnice Cheb, která patří Karlovarskému kraji, se potýká s vážnými problémy. Stavba se zpožďuje a zhotovitelské sdružení firem chce od smlouvy odstoupit. Kraj ale trvá na tom, aby dodavatel stavbu dokončil. Více»

Všechny články a aktuality »»