Provozuje:
Juris Real Estate

Družstevní nebo osobní vlastnictví?

Co je finančně výhodnější?

Družstevní nebo osobní vlastnictví?

autor. JURIS REAL

Co je finančně výhodnější?

Pokud jste se rozhodli pořídit si vlastní byt, budete si muset vybrat, zda si pořídíte byt do osobního vlastnictví či jednu z výše uvedených variant. Obě mají své výhody i nevýhody a je jen na vás, která vám bude více vyhovovat.

Obecně panující pravidlo, že na koupi družstevního bytu vám banka nedá hypotéku, platí jen zčásti. Družstevním bytem totiž obvykle nemůžete ručit, protože ani po nákupu nebude patřit vám, ale družstvu – vy získáváte pouze družstevní podíl. Řešení tohoto „zádrhelu“ však není nijak složité, můžete ručit jakoukoliv jinou nemovitostí v osobním vlastnictví a v odpovídající hodnotě, např. bytem, pozemkem či domem svých rodičů nebo v podstatě nemovitostí, jejíž vlastník k tomu dá souhlas. Dotyčný či dotyčná by si pouze měli uvědomit, že se svou nemovitostí nebudou moci volně nakládat až do doby, kdy hypotéku splatíte (případně dáte do zástavy ještě jinou nemovitost).

Existují i výjimky, při kterých bytem v družstevním vlastnictví ručit jde, např. pokud je bytový dům, ve kterém jsou minimálně tři byty, rozdělen prohlášením vlastníka na samostatné bytové jednotky a družstvo souhlasí s podpisem zástavní smlouvy. Také v případě, že bude družstevní byt do jednoho roku převeden do osobního vlastnictví, nepotřebujete žádnou náhradní nemovitost coby zástavu, ale můžete využít předhypoteční úvěr. Ten slouží k financování nemovitosti, na kterou není dočasně možné vložit zástavní právo. Poté, co je byt převeden do osobního vlastnictví, uhradíte jistinu jednorázově klasickým hypotečním úvěrem. Byt v osobním vlastnictví je v tomto ohledu skutečně o něco jednodušší volbou (můžete ručit přímo jím), ale jeho nevýhodou bývá vyšší cena. Kromě kupní ceny totiž hradíte i daň z převodu nemovitosti ve výši čtyř procent z nabývací hodnoty (tou může být od ledna 2014 buďto kupní cena, nebo tzv. směrná hodnota, kterou stanoví finanční úřad; platí se z té vyšší částky). Respektive daň i podle nového občanského zákoníku stále platí prodávající – ačkoliv tuto možnost má nově i kupující - který ji však obvykle připočte k výši kupní ceny. U družstevního bytu můžete očekávat jediný poplatek, a sice za převod. Ten se většinou pohybuje v řádech několika tisíc, některá družstva ho ale neúčtují vůbec.

V případě družstevního bytu stačí zajít na družstvo, které by vám mělo podat veškeré informace – především jestli je osoba, která na vás chce převést svůj podíl, skutečně družstevníkem, a také jestli vůči družstvu nemá dluhy na nájmu. V případě, že by je měla a do převodu členských práv je neuhradila, museli byste je zaplatit vy. O bytu v osobním vlastnictví získáte veškeré informace z výpisu z katastru nemovitostí. Velkou výhodou bytu v osobním vlastnictví je, že s ním můžete volně nakládat. Chcete ho pronajmout? Není problém. Rekonstruovat? Klidně. U družstevního bytu už takovou svobodu mít nemusíte. Nezapomínejte, že byt není váš, ale družstva, proto k výše zmíněným úkonům potřebujete jeho souhlas.

Jaká varianta je tedy pro vás vhodnější? Pokud kupujete např. startovací byt, o kterém dopředu víte, že ho budete výhledově prodávat, a máte dostatečnou hotovost, případně možnost ručit jinou nemovitostí, jděte do družstevního bytu. Vyjde vás levněji, převod je jednodušší, a když víte, že je to pouze dočasné, nebude vaše nutkání byt zcela vlastnit tak silné. Pouze se dopředu připravte na to, že se družstevní byty obecně prodávají delší dobu než byty v osobním vlastnictví. Platí to však obecně, pokud ho nabídnete za rozumnou cenu, můžete ho klidně prodat i během pár týdnů. Naopak jestli chcete koupit byt pro svou rodinu, ve kterém se už plánujete usadit, sháníte byt, který chcete dále pronajímat, nebo nemáte hotovost ani žádnou jinou nemovitost, kterou byste mohli ručit, je pro vás vhodnější byt v osobním vlastnictví.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Obce a města mohou požádat o subvence na obecní byty či kanalizace.

Středočeské obce mohou žádat kraj o dotace na budování obecních bytů z nebytových prostor, které jsou v jejich vlastnictví. Více»

Ministerstvo navrhuje zvýšit od července životní minimum z 4 250 na 4 620 Kč.

Životní minimum by se mohlo od července zvýšit z 4 250 na 4 620 korun, tedy téměř o devět procent. Stejně by se upravily i minimální částky pro dospělé a děti v domácnosti, které jsou nižší. Více»

Německo podle tisku zvažuje přeměnu části Nord Stream 2 na přípojku pro LNG.

Německo zvažuje přeměnu části plynovodu Nord Stream 2 na přípojku na zkapalněný zemní plyn (LNG) na pobřeží Baltského moře. Uvedl to časopis Der Spiegel. Více»

Investoři mají v budoucnu přispět Nymburku na nové nemovitosti.

Stavitelé nových rezidenčních nemovitostí (bytů a rodinných domů) v Nymburce budou muset městu přispívat na veřejnou infrastrukturu. Více»

KS v Hradci Králové zamítl nárok rodu Walderode na zkonfiskovaný majetek.

Krajský soud v Hradci Králové v odvolacím řízení zamítl nárok rodu Walderode v restituční kauze, v níž jde o majetek zhruba za tři miliardy korun. Rod o vrácení majetku usiluje od roku 1992. Více»

Všechny články a aktuality »»