Provozuje:
Juris Real Estate

ECB nečekaně snížila úrokové sazby na nová rekordní minima.

Evropský trh nečekal, že úrokové sazby budou dále klesat. Přesto šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek oznámil snížení na rekordních 0,05 procenta základní sazby a záporná čísla depozitní sazby. ECB opatřením reaguje na hrozbu deflace.

ECB nečekaně snížila úrokové sazby na nová rekordní minima.

autor. JURIS REAL

Evropský trh nečekal, že úrokové sazby budou dále klesat. Přesto šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek oznámil snížení na rekordních 0,05 procenta základní sazby a záporná čísla depozitní sazby. ECB opatřením reaguje na hrozbu deflace.

Evropská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 procenta z dosavadní úrovně 0,15 procenta. Depozitní sazbu, za niž si u ní krátkodobě ukládají peníze komerční banky, navíc srazila hlouběji do záporného pásma. Banka chce snížením úroků, od nichž se odvíjejí úvěrové náklady v eurozóně, podpořit slábnoucí ekonomiku a zabránit propadu do deflace. Další snížení sazeb finanční trhy už nečekaly, protože šéf ECB Mario Draghi po červnovém posunutí základní sazby na nové minimum a také po přesunu depozitní sazby do záporného pásma řekl, že v sazbách "jsme z praktických hledisek na dolní hranici".

Trh naopak čekal, že Draghi pak na následné tiskové konferenci ohlásí nová opatření na podporu ekonomiky eurozóny. ECB se dostala pod silný tlak na takový zákrok, když Draghi minulý měsíc prohlásil, že inflační očekávaní dál klesají a že ECB proti tomu zasáhne "všemi dostupnými nástroji". Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na nové pětileté minimum 0,3 procenta. Je už hluboko pod cílovou úrovní dvou procent i pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za "nebezpečnou zónu". Ekonomický růst v zemích eurozóny se navíc v letošním druhém čtvrtletí zastavil vlivem poklesu německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii. ECB snížila depozitní sazbu na minus 0,2 procenta z minus 0,1 procenta. Rovněž snížila krajní zápůjční sazbu, za niž si od ní komerční banky půjčují nouzové úvěry, na 0,30 procenta. Očekávání zásahu zvýšil sám Draghi, když se před dvěma týdny na konferenci centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole odchýlil od připraveného projevu a řekl, že inflační očekávání "vykazují výrazný pokles". ECB proto podle něj "využije všech dostupných nástrojů", aby tak zajistila cenovou stabilitu.

Bylo to mnohem důraznější vyjádření než jeho slova z minulého zasedání ECB z počátku srpna. "Draghi zvýšil očekávání, že ECB je připravena znovu zasáhnout," řekl agentuře Reuters ekonom Nick Matthews z japonské banky Nomura. Podle informovaných zdrojů měla bankovní rada ve čtvrtek na stole návrh na spuštění programu nákupů cenných papírů vytvořených z bankovních úvěrů (ABS) a odkupů krytých dluhopisů v hodnotě až 500 miliard eur. Nákupy dluhopisů a dalších aktiv jsou nejúčinnějším nástrojem, který může ECB použít. Tyto nákupy používají po poslední recesi na konci minulého desetiletí k podpoře ekonomiky i centrální banky USA nebo Japonska. Namísto státních dluhopisů, které vesměs skupuje americký Fed, bude ale pro ECB mnohem snadnější odkupovat od bank balíky firemních nebo hypotečních úvěrů.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Počet uchazečů o oddlužení klesá.

Během září bylo podáno pouze 3 410 insolvenčních návrhů, což v komparaci s červencovým rekordem představuje propad o skoro pětinu. Více»

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit.

Nebude se ale již nově vztahovat na velkoobchod. Rozhodla tak Sněmovna, když odmítla návrh Senátu na zrušení zákona o prodejní době. Více»

Ústavní soud se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí.

Kontroverzní část právní normy zrušil, vyhověl tak návrhu senátorů. Více»

Na pražském Smíchově se má stavět nová čtvrť.

Dominovat jí bude bankovní centrála. Více»

Metropole vypíše nový tendr dostavby vyhořelého Průmyslového paláce.

Pražský magistrát vypíše nové výběrové řízení na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Původní tendr zrušili pražští radní. Více»

Všechny články a aktuality »»