Provozuje:
Juris Real Estate

Farmáři sklidili více než tři čtvrtiny ploch obilovin a přes 91 pct řepky.

Zemědělci v ČR dosud sklidili přes 78 procent obilovin. Žně, stejně jako v minulých týdnech, pokračují rychleji než loni, kdy bylo touto dobou sklizeno zhruba 30 procent ploch.

Farmáři sklidili více než tři čtvrtiny ploch obilovin a přes 91 pct řepky.

autor. JURIS REAL, ČTK

Zemědělci v ČR dosud sklidili přes 78 procent obilovin. Žně, stejně jako v minulých týdnech, pokračují rychleji než loni, kdy bylo touto dobou sklizeno zhruba 30 procent ploch.

Řepky je sklizeno přes 91 procent osetých ploch, minulý rok to bylo 62 procent. Za poslední týden výrazně pokročila sklizeň ozimé pšenice a jarního ječmene, kterých je už posekáno 81 procent ploch.

Toto zjištění vyplývá z dnešního žňového zpravodajství ministerstva zemědělství.

Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha uvedl, že díky vyšším teplotám lze sklízet delší dobu během dne, obilí je také suché a lze ho sklízet vyšší rychlostí. Zemědělci také nemusí např. dosušovat zrno v sušičce.

K 8. srpnu byly podle ministerstva zemědělství sklizeny obiloviny na ploše 1,015.446 hektarů z 1,298.775 hektarů osetých ploch. Minulý rok bylo touto dobou sklizeno přes 373.000 hektarů. Dosavadní produkce z obilovin je 6,18 milionu tun, řepky je sklizeno více než milion tun. Zemědělci sklidili již přes 96 procent ploch ozimého ječmene, od minulého týdne sklizeň pokročila jen o méně než procento.

"Významně pokročila i sklizeň ozimého žita, jarní pšenice a triticale, kde je sklizeno 56, 54 a 51 procent sklizňových ploch, v předchozím týdnu bylo sklizeno 21, 24 a 29 procent ploch," uvedlo ministerstvo. Nejvíce se podle něj tradičně opožďuje sklizeň ovsa, kde je zatím posekáno jen 26,8 procenta ploch.

Žně se podle úřadu blíží k závěru ve Zlínském a Jihomoravském kraji, ve kterých zbývá sklidit pouze jednotky procent ploch obilovin. Ve Zlínském kraji je již u konce sklizeň řepky, na jižní Moravě zbývá sklidit jen 0,3 procenta ploch.

Sklizeň se naopak nejvíce opožďuje v Karlovarském kraji, kde je sklizeno 40 procent obilovin, v Libereckém kraji zhruba polovina.

Průměrný výnos obilovin je 6,09 t na hektar, u řepky to činí 3,37 tuny na hektar. Výnos obilovin je o něco nižší než minulý týden. Minulý rok byl touto dobou průměrný výnos 6,47 tuny na hektar.

Ministerstvo má k dispozici analýzu kvality sklizně z laboratoře Agrotest fyto, která zkoumala 93 vzorků pšenice z letošní sklizně z doby mezi 29. červnem a 25. červencem. Hodnotila se kvalita pšenice ze Středočeského, Plzeňského, Ústeckého, Zlínského a Jihomoravského kraje a kvalita byla hodnocena jako velmi dobrá.

Uskutečnila se také analýza 32 vzorků sladovnického ječmene z Jihomoravského, Zlínského a Středočeského kraje a podle výsledků lze konstatovat, že kvalita letošní úrody je dobrá, uzavřel resort.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

EVROPA realitní kancelář přešla na platformu Igluu.

EVROPA realitní kancelář a společnost Igluu podepsali smlouvu o užívání realitní platformy Igluu. Více»

Alijev naléhá na zvýšení kapacity plynovodů TAP a TANAP.

Ázerbájdžán začal jednat s partnery o zdvojnásobení kapacit plynovodů přivádějících plyn od Kaspického moře do Evropy. Více»

Vláda ČR schválila vyšší strop pro příspěvky na bydlení.

U někoho až o 4.500 Kč. Více»

Raiffeisenbank je nejlepší v oblasti jednání s klientem při poskytování hypoték.

Raiffeisenbank se v rámci mystery shoppingové studie, zaměřené na poskytování nových hypotečních úvěrů, umístila na prvním místě v oblasti jednání poradce s klientem. Více»

Nájemné a poplatky za služby v pražských kancelářích rostou.

Poptávka přesto stoupá. Více»

Všechny články a aktuality »»