Provozuje:
Juris Real Estate

Historicky první žádosti o vrácení pozemků církvím

Státní pozemkový úřad obdržel první dvě žádosti o vydání půdy v rámci církevních restitucí.

Historicky první žádosti o vrácení pozemků církvím

autor. JURIS REAL

Státní pozemkový úřad obdržel první dvě žádosti o vydání půdy v rámci církevních restitucí.

Církve a náboženské společnosti mohou o vydání majetku žádat celý letošní rok. Včetně nejsložitějších případů by mělo vracení pozemků skončit nejpozději do konce roku 2016. Pro vypořádání církevních restitucí má podle již dříve uvedených informací úřad blokováno asi 37.000 hektarů půdy. Vracet církvím by se však měla jen blíže nespecifikovaná část z této rezervy. Církve by mohly dostat zpět také až 170.000 hektarů lesů.

Státní pozemkový úřad má od podání výzvy ze zákona šest měsíců na prověření všech doložených údajů a uzavření dohody o vydání zemědělské nemovitosti, poté běží lhůta šest měsíců až jeden rok na schválení této dohody.

Po schválení bude dohoda předána příslušnému katastrálnímu úřadu. Ten provede záznam vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Jestliže nebude žádosti oprávněné osoby vyhověno, má církev šest měsíců na podání žádosti o rozhodnutí o vydání ve správním řízení. Úřad vydá následně nejpozději do jednoho roku rozhodnutí.

Lze předpokládat, že i s přihlédnutím k řešení nejsložitějších případů bude vydávání nemovitostí církvím a náboženským společnostem probíhat do konce roku 2016.

Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Musely by ale prokázat, že na něj mají nárok a že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990.

Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Podle čísel z první poloviny 90. let církve přišly po válce a únorovém puči přibližně o 2500 budov, 175.000 hektarů lesa a 25.000 hektarů orné půdy (asi procento veškeré orné půdy v ČR).

Valná většina zabaveného majetku patřila římskokatolické církvi.

S využitím ČTK. První žádosti o vrácení pozemků církvím

[citováno dne 11. 1. 2013]. Dostupný z http://www.sreality.cz/clanek/prvni-zadosti-o-vraceni-pozemku-cirkvim/6840
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ženevský autosalon byl kvůli koronaviru zrušen.

Letošní ročník mezinárodního autosalonu v Ženevě byl kvůli epidemii koronaviru zrušen, oznámili včera organizátoři. Více»

Zaorálek potvrdil památkovou ochranu Hadích lázní.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) definitivně stvrdil památkovou ochranu teplických Hadích lázní. Více»

D11 by měla dle ministra Havlíčka končit na polských hranicích do roku 2026.

Dálnice D11 by měla skončit na česko-polské hranici u Královce na Trutnovsku, kde se napojí na polskou dálniční síť, do roku 2026. Více»

Po teplé zimě bude v sadech více škůdců.

Ovocnáři se bojí mrazů. Více»

Britský soud zamítl plán na rozšíření letiště Heathrow.

Britský odvolací soud kvůli dopadům na životní prostředí dnes zamítl kontroverzní vládní plán na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Informují o tom tiskové agentury. Více»

Všechny články a aktuality »»