Provozuje:
Juris Real Estate

Hrabalovu chatu možná odkoupí kraj.

Stát pomůže s přípravou expozice.

Hrabalovu chatu možná odkoupí kraj.

autor. JURIS REAL, ČTK

Stát pomůže s přípravou expozice.

Chatu spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku by mohl koupit Středočeský kraj, stát by potom pomohl s provozem a s obsahovou náplní případné expozice.

Ministerstvo kultury je připravené podepsat memorandum o spolupráci, s tím, jak by připomínka známého spisovatele v místě jeho působení mohla vypadat, by mohl pomoci Památník národního písemnictví.

ČTK to řekla mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Případnou koupi chaty musí schválit krajské zastupitelstvo.

Chata se objevila v nabídce realitní kanceláře, prodávající za ni požaduje 11,9 milionu korun.

"Zatím proběhla předběžná jednání s vlastníkem i ministerstvem. Návrh dalšího postupu jde do rady 26. srpna, pokud ta jej schválí, budeme moci pokračovat v jednání," informovala ČTK Martina Kemrová, mluvčí krajského úřadu.

Chata se nyní nachází v soukromém vlastnictví a není kulturní památkou. Podle informací ČTK je majitel ochotný o ceně jednat, v inzerátu záměrně uvedl cenu vyšší, aby zabránil jejímu nákupu spekulanty.

Obec Hradišťko, jejíž je Kersko součástí, má asi 700 obyvatel. Hrabala vyjma jeho chaty připomíná také naučná stezka.

Sousedé z chatové osady Kersko byli Hrabalovi předlohou pro knihu Slavnosti sněženek, podle níž vznikl i stejnojmenný film režiséra Jiřího Menzela.

Ve sbírce Středočeského kraje, kterou spravuje Polabské muzeum v Poděbradech, je už ke zhlédnutí osobní automobil Bohumila Hrabala.

V nově připravované expozici ve Vlastivědném muzeu v Nymburce se bude připomínat jeho přínos pro literaturu 20. století.

Náměstek středočeské hejtmanky Martin Kupka (ODS) již dříve uvedl, že by chata v majetku kraje byla další důstojnou připomínkou Hrabala, umožnila zdůraznit význam jeho tvorby a současně by mohla přispět k rozvoji cestovního ruchu v území.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

MPO připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi.

Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mj. zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v ČR. Více»

Cena plynu pro evropský trh dál klesá.

Polevily obavy z nedostatku suroviny. Více»

Nejvíce kapitálu v českých firmách kontrolují i letos vlastníci z Lucemburska.

Firmy a fyzické osoby z Lucemburska jsou podle objemu ovládaného kapitálu v základním jmění podruhé v řadě největšími zahraničními vlastníky českých firem. Více»

Stát za dostavbu D4 zaplatí stejně bez ohledu na růst finančních nákladů.

Stát za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů. Protože jde o tzv. PPP projekt, jsou veškerá rizika přenášena na soukromý sektor. Více»

Nehammer podpoří rozšíření ropovodu TAL.

Rakouský kancléř Karl Nehammer je podle premiéra Petra Fialy (ODS) připraven podpořit rozšíření kapacity ropovodu TAL (Transalpinský ropovod). ČR by tak měla zajištěnu dostatečnou kapacitu pro případ, že by nemohlo využívat ropu z Ruska. Více»

Všechny články a aktuality »»