Provozuje:
Juris Real Estate

Hrozí bytovým družstvům problémy?

Řada bytových družstev nepřizpůsobila do konce měsíce června své stanovy novému občanskému zákoníku. A média připomínají: Za toto nesplnění povinnosti jim hrozí i zánik. Přičemž mnohá bytová družstva změnu ani provést nemohou.

Hrozí bytovým družstvům problémy?

autor. JURIS REAL

Řada bytových družstev nepřizpůsobila do konce měsíce června své stanovy novému občanskému zákoníku. A média připomínají: Za toto nesplnění povinnosti jim hrozí i zánik. Přičemž mnohá bytová družstva změnu ani provést nemohou.

Je to pravda, ale ne celá.

Přizpůsobení stanov je totiž v aplikační praxi často chybně zaměňováno za jejich změnu. Ta samozřejmě vyžaduje svolání členské schůze, její souhlas se změnou a notářský zápis. K "přizpůsobení" je potřeba de facto jen odpovědná osoba (představenstvo či předseda) a listina, na kterou se přepíší původní stanovy s použitím nové terminologie. Je pravda, že nově musí být ve stanovách upraven taktéž způsob svolání členské schůze, pravidla jejího rozhodování a podmínky vzniku členství. Nicméně tato ustanovení byla již dříve běžnou součástí družstevních stanov, proto je většina družstev nemusí vůbec doplňovat či měnit. A v takovém případě se vše obejde bez členské schůze.

Poněkud komplikovanější je situace u bytových družstev (tedy u družstev založených k zajišťování bytových potřeb svých členů). Nově je povinnou součástí stanov bytového družstva jednak uvedení podmínek, za kterých vznikne členovi družstva právo na uzavření nájemní smlouvy, jednak podrobná úprava práv a povinností členů družstva spojených s užíváním bytu. Většina existujících bytových družstev by tyto náležitosti již ve stanovách mít měla. Nicméně pokud tomu tak není, musí družstvo skutečně schválit změnu. Ačkoliv je právní předpis v tomto dost neurčitý a neobsahuje žádné vhodné přechodné ustanovení, domníváme se, že družstva mají povinnost takovou změnu stanov nejen přijmout ve formě notářského zápisu, ale i se souhlasem naprosto všech členů bytového družstva. Tento náročný postup může samozřejmě představovat problém.

Přesto by se družstva měla o změnu alespoň pokusit a provést přizpůsobení, která tento postup nevyžadují. Civilní soudy jsou teď zavalený prací a údajně v několika nadcházejících měsících neplánují rozsáhlé tažení proti opozdilcům.

Ostatně tak prý byly instruovány i z Ministerstva spravedlnosti. Nicméně zákon je zákon a dříve či později může opozdilé družstvo obdržet soudní výzvu k přizpůsobení stanov, a pokud ji neuposlechne, může být dokonce justičním orgánem zrušeno (Koblasová, M. Hrozí družstvům opravdu hromadný zánik? deník MF DNES - příloha Názory, dne 18. 7. 2014, s. A11.).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Jaderné úložiště by mělo být u Temelína, na Vysočině nebo na Klatovsku.

Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v tuzemsku vzniknout na jedné ze čtyř následujících lokalit - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku či Březový potok na Klatovsku. Více»

V hotelu jako doma za měsíční nájem.

Pražské hotely nabízejí pokoje k dlouhodobému bydlení, řeší takto nedostatek především zahraničních turistů. Více»

Na Staroměstském náměstí v metropoli dnes bude vztyčen mariánský sloup.

Na Staroměstském náměstí v centru Prahy dnes bude vztyčena napodobenina mariánského sloupu ze 17. století. Plány na umístění sloupu vyvolaly mezi občany kontroverze. Více»

Hatě praskají ve švech.

Za tři týdny, kdy se opětovně otevřela nákupní centra po zmírnění pandemie, nakoupili čeští zákazníci v outletovém centru v Hatích u Znojma o polovinu více zboží než za stejné období loňského roku. Více»

SŽDC zahájila rekonstrukci vlakového nádraží v Českých Budějovicích.

Památkově chráněnou budovu opraví sdružení firem Metrostav, Edikt a Avers. Více»

Všechny články a aktuality »»