Provozuje:
Juris Real Estate

Hrozí bytovým družstvům problémy?

Řada bytových družstev nepřizpůsobila do konce měsíce června své stanovy novému občanskému zákoníku. A média připomínají: Za toto nesplnění povinnosti jim hrozí i zánik. Přičemž mnohá bytová družstva změnu ani provést nemohou.

Hrozí bytovým družstvům problémy?

autor. JURIS REAL

Řada bytových družstev nepřizpůsobila do konce měsíce června své stanovy novému občanskému zákoníku. A média připomínají: Za toto nesplnění povinnosti jim hrozí i zánik. Přičemž mnohá bytová družstva změnu ani provést nemohou.

Je to pravda, ale ne celá.

Přizpůsobení stanov je totiž v aplikační praxi často chybně zaměňováno za jejich změnu. Ta samozřejmě vyžaduje svolání členské schůze, její souhlas se změnou a notářský zápis. K "přizpůsobení" je potřeba de facto jen odpovědná osoba (představenstvo či předseda) a listina, na kterou se přepíší původní stanovy s použitím nové terminologie. Je pravda, že nově musí být ve stanovách upraven taktéž způsob svolání členské schůze, pravidla jejího rozhodování a podmínky vzniku členství. Nicméně tato ustanovení byla již dříve běžnou součástí družstevních stanov, proto je většina družstev nemusí vůbec doplňovat či měnit. A v takovém případě se vše obejde bez členské schůze.

Poněkud komplikovanější je situace u bytových družstev (tedy u družstev založených k zajišťování bytových potřeb svých členů). Nově je povinnou součástí stanov bytového družstva jednak uvedení podmínek, za kterých vznikne členovi družstva právo na uzavření nájemní smlouvy, jednak podrobná úprava práv a povinností členů družstva spojených s užíváním bytu. Většina existujících bytových družstev by tyto náležitosti již ve stanovách mít měla. Nicméně pokud tomu tak není, musí družstvo skutečně schválit změnu. Ačkoliv je právní předpis v tomto dost neurčitý a neobsahuje žádné vhodné přechodné ustanovení, domníváme se, že družstva mají povinnost takovou změnu stanov nejen přijmout ve formě notářského zápisu, ale i se souhlasem naprosto všech členů bytového družstva. Tento náročný postup může samozřejmě představovat problém.

Přesto by se družstva měla o změnu alespoň pokusit a provést přizpůsobení, která tento postup nevyžadují. Civilní soudy jsou teď zavalený prací a údajně v několika nadcházejících měsících neplánují rozsáhlé tažení proti opozdilcům.

Ostatně tak prý byly instruovány i z Ministerstva spravedlnosti. Nicméně zákon je zákon a dříve či později může opozdilé družstvo obdržet soudní výzvu k přizpůsobení stanov, a pokud ji neuposlechne, může být dokonce justičním orgánem zrušeno (Koblasová, M. Hrozí družstvům opravdu hromadný zánik? deník MF DNES - příloha Názory, dne 18. 7. 2014, s. A11.).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Metropole kontrahovala dohodu s vlastníky pozemků u metra D v Krči.

Hlavní město a pražský dopravní podnik (DPP) podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků u krčské nemocnice pro stavbu linky metra D. Více»

Metropole podepíše dohodu s vlastníky pozemků pro metro D v Krči.

Praha podepíše s privátními vlastníky dohodu ohledně využití pozemků u nemocnice v Krči, které jsou potřeba pro stavbu nové linky metra D. Více»

ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v ČR.

EMH půjčí 2 miliony eur. Více»

Insolvenční soud zahájil insolvenční řízení se zadluženou Lužickou nemocnicí.

Krajský soud v Ústí nad Labem dnes zahájil insolvenční řízení s Lužickou nemocnicí. Zadlužené zdravotnické zařízení je v platební neschopnosti. Více»

Přestavba nemocnice v Chebu se komplikuje, dodavatel plánuje skončit.

Rekonstrukce a přístavba Nemocnice Cheb, která patří Karlovarskému kraji, se potýká s vážnými problémy. Stavba se zpožďuje a zhotovitelské sdružení firem chce od smlouvy odstoupit. Kraj ale trvá na tom, aby dodavatel stavbu dokončil. Více»

Všechny články a aktuality »»