Provozuje:
Juris Real Estate

Hrozí bytovým družstvům problémy?

Řada bytových družstev nepřizpůsobila do konce měsíce června své stanovy novému občanskému zákoníku. A média připomínají: Za toto nesplnění povinnosti jim hrozí i zánik. Přičemž mnohá bytová družstva změnu ani provést nemohou.

Hrozí bytovým družstvům problémy?

autor. JURIS REAL

Řada bytových družstev nepřizpůsobila do konce měsíce června své stanovy novému občanskému zákoníku. A média připomínají: Za toto nesplnění povinnosti jim hrozí i zánik. Přičemž mnohá bytová družstva změnu ani provést nemohou.

Je to pravda, ale ne celá.

Přizpůsobení stanov je totiž v aplikační praxi často chybně zaměňováno za jejich změnu. Ta samozřejmě vyžaduje svolání členské schůze, její souhlas se změnou a notářský zápis. K "přizpůsobení" je potřeba de facto jen odpovědná osoba (představenstvo či předseda) a listina, na kterou se přepíší původní stanovy s použitím nové terminologie. Je pravda, že nově musí být ve stanovách upraven taktéž způsob svolání členské schůze, pravidla jejího rozhodování a podmínky vzniku členství. Nicméně tato ustanovení byla již dříve běžnou součástí družstevních stanov, proto je většina družstev nemusí vůbec doplňovat či měnit. A v takovém případě se vše obejde bez členské schůze.

Poněkud komplikovanější je situace u bytových družstev (tedy u družstev založených k zajišťování bytových potřeb svých členů). Nově je povinnou součástí stanov bytového družstva jednak uvedení podmínek, za kterých vznikne členovi družstva právo na uzavření nájemní smlouvy, jednak podrobná úprava práv a povinností členů družstva spojených s užíváním bytu. Většina existujících bytových družstev by tyto náležitosti již ve stanovách mít měla. Nicméně pokud tomu tak není, musí družstvo skutečně schválit změnu. Ačkoliv je právní předpis v tomto dost neurčitý a neobsahuje žádné vhodné přechodné ustanovení, domníváme se, že družstva mají povinnost takovou změnu stanov nejen přijmout ve formě notářského zápisu, ale i se souhlasem naprosto všech členů bytového družstva. Tento náročný postup může samozřejmě představovat problém.

Přesto by se družstva měla o změnu alespoň pokusit a provést přizpůsobení, která tento postup nevyžadují. Civilní soudy jsou teď zavalený prací a údajně v několika nadcházejících měsících neplánují rozsáhlé tažení proti opozdilcům.

Ostatně tak prý byly instruovány i z Ministerstva spravedlnosti. Nicméně zákon je zákon a dříve či později může opozdilé družstvo obdržet soudní výzvu k přizpůsobení stanov, a pokud ji neuposlechne, může být dokonce justičním orgánem zrušeno (Koblasová, M. Hrozí družstvům opravdu hromadný zánik? deník MF DNES - příloha Názory, dne 18. 7. 2014, s. A11.).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Střecha pražské Lucerny se nastálo otevírá veřejnosti.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou ode dneška každou neděli a pondělí navštívit unikátní prostory střechy paláce Lucerny v pražské Štěpánské ulici. Více»

Babiš se staví proti záměru privatizovat nemocnici v Litoměřicích.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se postavil proti záměru města Litoměřice prodat akcie místní nemocnice. Na twitteru uvedl, že do prodeje nechá zasáhnout ministra zdravotnictví Vojtěcha Adama (za ANO). Více»

Teplárny v Kladně a ve Zlíně získá od Alpiqu podnikatel Tykač.

Společnost Alpiq prodala své teplárny ve Zlíně a v Kladně energetické skupině Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. Prodejní cena činí přibližně 280 milionů eur (7,2 miliardy korun). Transakci ještě musí schválit český antimonopolní úřad. Více»

Metropole schválí geologický průzkum, kterým zahájí stavbu metra trasy D.

Praha začne letos stavět novou trasu metra D z Pankráce do Písnice. Pražští radní na pondělím zasedání schválí záměr výstavby. Taktéž odsouhlasí zahájení geologického průzkumu, kterým výstavba metra začne. Více»

ČR před předsednictvím EU vážně zvažuje pořízení nové administrativní budovy.

Do nové budovy by se od počátku příštího roku mohli stěhovat čeští diplomaté působící v Bruselu. Více»

Všechny články a aktuality »»