Provozuje:
Juris Real Estate

Jak bude pro futuro vypadat sociální bydlení?

Stále více se hovoří o tom, jak má vypadat sociální bydlení a kolika lidem by pomohlo vyřešit bytovou situaci. S tím souvisí i různé diskuse o tom, kolik je v zemi neobydlených, především obecních bytů, které by šly využít i tímto způsobem.

Jak bude pro futuro vypadat sociální bydlení?

autor. JURIS REAL

Stále více se hovoří o tom, jak má vypadat sociální bydlení a kolika lidem by pomohlo vyřešit bytovou situaci. S tím souvisí i různé diskuse o tom, kolik je v zemi neobydlených, především obecních bytů, které by šly využít i tímto způsobem.

Nová česká vláda přislíbila, že nejpozději od konce roku 2016 bude platit zákon o sociálním bydlením, který by měl mj. stanovit i parametry sociálního bytu a současně určit okruh osob, které by měly mít na bydlení v takovém bytě nárok.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc rozeslalo do tzv. mezirezortního připomínkového řízení návrh legislativní novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterým chce řešit způsob výplaty jedné z dávek pomoci v hmotné nouzi – doplatku na bydlení.

Legislativní návrh zákona směřuje k tomu, aby bylo zamezeno vyplácení doplatku na bydlení do nevyhovujících prostor v ubytovacích zařízeních, která jsou financována v nepřiměřené výši ve prospěch jejich provozovatelů, aniž přitom jde o porušování platné právní úpravy.

Proto se navrhují zpřísnění při posuzování situace hmotné nouze osoby pro účely doplatku na bydlení na straně jedné a zjednodušení řízení o doplatku na bydlení na straně druhé.

Podle představ ministerstva práce a sociálních věcí by sociální bydlení mělo sloužit především pro rodiny s dětmi, seniory, zdravotně postižené, samoživitele a další potřebné skupiny, které se ocitnou v bytové nouzi.

Hledáním přesné definice sociálního bydlení by se měla mimo jiné zabývat pracovní skupina, která bude složena nejen ze zástupců několika resortů, ale i z širokého okruhu subjektů, které se problematikou osob ohrožených sociálním vyloučením v oblasti bydlení zabývají.

Jedním z jejich záměrů je, aby se do budoucna do zajišťování sociálního bydlení co nejvíce zapojily obce a města. A to nejen tím, že budou přímo zajišťovat takové byty, ale zejména posílením systému sociální práce a sociálních služeb.

Jedním z velkých témat je také počet bytů, které dnes nejsou využité a v budoucnu by mohly posloužit jako sociální bydlení.

Při bližším pohledu na výsledky posledního sčítání lidu z roku 2011 se ukazuje, že jic není tolik, kolik někdy v debatách na toto téma zaznívá.

Mezi neobydlenými byty převažují byty v rodinných domech (461 007) nad byty v bytových domech (176 641). Celkem 384 911 neobydlených bytů je v neobydlených domech, takže se nedají využít, navíc celých 359 141 z nich je v neobydlených rodinných domech, které jsou z drtivé většiny soukromé.

Zbývajících 267 026 neobydlených bytů je v obydlených domech. Obcím z nich patří 26 463 bytů a státu 2 241.

O 169 468 bytech uvedli jejich majitelé, že je využívají k rekreaci a tudíž opět není mžoné počítat s nimi jako s volnými byty.

Také územní rozložení neobydlených bytů není příliš příznivé k možnému využití. Třetina neobydlených bytů je v malých obcích (s počtem obyvatel menším než jeden tisíc obyvatel), v obcích s počtem obyvatel menším než 200 přitom je neobydlená třetina ze všech bytů.

Téměř polovina (46,6 %) ze všech neobydlených bytů je rozložena v obcích s méně než dvěma tisíci obyvatel, ve kterých je přitom pouhá necelá čtvrtina (24,1 %) ze všech obydlených bytů.

Neobydlených bytů, které by byly skutečně volné a vhodné k využití pro sociální účely, je proto podstatně méně než je celkový počet neobydlených bytů.

Rozhodně tak proto není možné hovořit až o půl milionů volných bytů.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Počet uchazečů o oddlužení klesá.

Během září bylo podáno pouze 3 410 insolvenčních návrhů, což v komparaci s červencovým rekordem představuje propad o skoro pětinu. Více»

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit.

Nebude se ale již nově vztahovat na velkoobchod. Rozhodla tak Sněmovna, když odmítla návrh Senátu na zrušení zákona o prodejní době. Více»

Ústavní soud se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí.

Kontroverzní část právní normy zrušil, vyhověl tak návrhu senátorů. Více»

Na pražském Smíchově se má stavět nová čtvrť.

Dominovat jí bude bankovní centrála. Více»

Metropole vypíše nový tendr dostavby vyhořelého Průmyslového paláce.

Pražský magistrát vypíše nové výběrové řízení na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Původní tendr zrušili pražští radní. Více»

Všechny články a aktuality »»