Provozuje:
Juris Real Estate

Justice nesmí přehlížet pochybnosti o povaze insolvenčních návrhů.

Pokud existují pochybnosti o věcné správnosti a oprávněnosti insolvenčního návrhu, je povinností soudů se podezřením zabývat. Pochybnosti mohou vyvrátit dokazováním, případně lze návrh odmítnout pro zjevnou bezdůvodnost.

Justice nesmí přehlížet pochybnosti o povaze insolvenčních návrhů.

autor. JURIS REAL

Pokud existují pochybnosti o věcné správnosti a oprávněnosti insolvenčního návrhu, je povinností soudů se podezřením zabývat. Pochybnosti mohou vyvrátit dokazováním, případně lze návrh odmítnout pro zjevnou bezdůvodnost.

Soudy by také měly zvažovat, zda postup věřitele není v rozporu s dobrými mravy. Vyplývá to z nálezu, jímž Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti společnosti Zemka Praha.

"Insolvenční zákon obsahuje dostatek nástrojů na odhalování nepoctivých (případně zjevně bezdůvodných) insolvenčních návrhů a je na insolvenčním soudu, aby je dostatečně využil, případně aby dostatečně zdůvodnil jejich nevyužití," stojí v nálezu. Zemka se dosud marně bránila proti rozhodnutí o úpadku a prohlášení konkurzu. Poukazovala přitom na údajně účelové rozdělení konkrétní pohledávky. Městský soud v Praze podle ústavních soudců chyboval, když uvedl, že insolvenční zákon v podobné situaci neumožňuje zjišťovat důvody, pro které se dlužník dostal do úpadku, ani zabývat se motivy navrhovatele.

ÚS zdůraznil, že pokud dlužník předloží relevantní důkazy o šikanózní povaze návrhu nebo zneužití práva věřitele, je povinností insolvenčního soudu vysvětlit, proč se s tímto tvrzením neztotožňuje. Zemka předložila informace, které podle ÚS minimálně vyvolávají pochybnosti o správnosti a důvodnosti návrhu. ÚS nemá pravomoc konstatovat, zda jsou tvrzení pravdivá. "V tomto směru je insolvenční soud povinen provést takové dokazování, které by tyto důvodné pochybnosti o věcné správnosti insolvenčního návrhu vyvrátily," stojí v nálezu. Jako součást obecné regulace insolvenčního řízení je nezbytné vzít v úvahu také aspekt dobrých mravů, zdůraznil soud. "Je společensky i právně nežádoucí, aby insolvenční řízení poskytovalo prostor pro zneužívání práv plynoucích z postavení účastníka," uvedli soudci.

Poslanecká sněmovna v říjnu posunula do závěrečného schvalování novelu, která má omezit šikanózní insolvenční návrhy a podvodné oddlužovací firmy.

Poslanci budou rozhodovat i o úpravě, podle níž by podání nepravdivého insolvenčního návrhu bylo novým trestným činem až s osmiletou sazbou vězení.

Nejvyšší soud loni stanovil, že strůjce šikanózních insolvencí, jejichž cílem je například poškození konkurence, lze trestat podle současných předpisů také za vydírání a pomluvu. V úvahu připadají také další trestné činy, například podvod, poškozování věřitele, podplácení a pletichy v insolvenčním řízení.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Hnutí Extinction Rebellion v Brně upozornilo na špatný stav lesů v ČR.

Za doprovodu smuteční hudby se dnes na brněnském náměstí Svobody sešli zástupci hnutí Extinction Rebellion (rebelie proti vyhynutí) a pár desítek přihlížejících. Více»

V Plané vyrostlo největší bateriové úložiště v České republice.

Průměrná domácnost by z něj mohla čerpat elektřinu rok. Více»

Stát si posvítí na pomalé opravy dálnic.

Slibuje ministr dopravy. Více»

Zájem o koleje VŠ či univerzit je vysoký.

Převis poptávky láká firmy. Více»

Rada ČNB nechá ve středu podle analytiků úrokové sazby beze změny.

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze změny. Toto zjištění vyplývá z odhadů ekonomů oslovených ČTK. Více»

Všechny články a aktuality »»