Provozuje:
Juris Real Estate

KS v Hradci Králové zamítl nárok rodu Walderode na zkonfiskovaný majetek.

Krajský soud v Hradci Králové v odvolacím řízení zamítl nárok rodu Walderode v restituční kauze, v níž jde o majetek zhruba za tři miliardy korun. Rod o vrácení majetku usiluje od roku 1992.

KS v Hradci Králové zamítl nárok rodu Walderode na zkonfiskovaný majetek.

autor. JURIS REAL, ČTK

Krajský soud v Hradci Králové v odvolacím řízení zamítl nárok rodu Walderode v restituční kauze, v níž jde o majetek zhruba za tři miliardy korun. Rod o vrácení majetku usiluje od roku 1992.

Právní nárok teď uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová. Stát majetek zkonfiskoval po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Rozhodnutí krajského soudu je pravomocné. Právní zástupce rodu Walderode chce podat dovolání a dostat věc až k Ústavnímu soudu.

"Rozsudek okresního soudu potvrzujeme v celém rozsahu," řekl soudce senátu krajského soudu Jan Fifka. Odvolací senát upozornil, že je vázán rozhodnutím Nejvyššího soudu, podle něhož není Walderode oprávněnou osobou z hlediska restitučního nároku. Na žalované straně stojí 15 subjektů - čtyři jako vedlejší účastníci. Jsou mezi nimi Národní památkový ústav, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo státní podnik Lesy České republiky. Ve sporu jde o zámek Hrubý Rohozec v Turnově i okolní pozemky. Spis čítá asi 1 600 stran.

Právní zástupce rodu Roman Heyduk chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu. "Nejvyšší soud nám to pravděpodobně odmítne, poté máme právo to podat k soudu ústavnímu. Ústavní stížnost se musí podat proto, že jsou tady dvě rozhodnutí Nejvyššího soudu a jedno rozhodnutí Ústavního soudu, která jsou protichůdná. Jediný, kdo má právo do toho vnést jasno, je Ústavní soud," sdělil Heyduk novinářům.

Rozhodnutí uvítal turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Neuzavřený spor totiž brání v Turnově v rozvoji obchodně průmyslové zóny Vesecko. Komplikuje i rozvoj bytové zóny na Daliměřicích či směnu pozemků v jiných lokalitách. "Každý rozsudek, který je vůči městu Turnov příznivý, je pozitivní. Na druhou stranu vnímám, že je to jenom cesta justičním systémem České republiky, která trvá 25 let a předpokládám, že se paní hraběnka odvolá k Nejvyššímu soudu. Asi záměrem všech stran je, aby se to dostalo k Ústavnímu soudu," odhadl Hocke. Aktuálně chce Turnov prodat skoro dva hektary svých pozemků v obchodně průmyslové zóně Vesecko v části Daliměřice. Získat tím chce radnice přes 47 milionů korun. Zájemci o pozemky ale budou potřebovat i dohodu s dědičkou rodu Walderode o vzdání se restitučního nároku, ta bude nezbytnou podmínkou pro účast v soutěži.

Prvoinstanční Okresní soud v Semilech nárok rodu Walderode na majetek loni v prosinci zamítl. Proti rozhodnutí semilského soudu se odvolala žalobkyně Kammerlanderová. Původně v září 2017 ale okresní soud nárok rodu tzv. mezitímním rozsudkem uznal, což v roce 2019 potvrdil i hradecký krajský soud. Nejvyšší soud ale vyhověl dovoláním Lesů ČR, města Turnov a Státního pozemkového úřadu a věc vrátil semilskému soudu k novému projednání se závazným právním názorem. Sílu změnit toto rozhodnutí má podle semilského soudce Michala Poláka pouze Ústavní soud.

Walderode přišel o panství v části Semilska, Jablonecka a Liberecka po druhé světové válce jako Němec na základě Benešových dekretů. V roce 1947 mu úřady československé státní občanství vrátily. Zabraný majetek ale nazpět nezískal, neboť po komunistickém převratu v únoru 1948 emigroval a o občanství znovu přišel. V roce 1992 ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství opět vrátilo a šlechtic zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu. Vzápětí se objevila svědectví, že během války spolupracoval s nacisty. Justice se proto zabývala také tím, zda se za druhé světové války neprovinil proti československému státu. Walderode zemřel v roce 2000.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Gazprom varoval, že ceny plynu v EU mohou v zimě vzrůst o dalších 60 pct.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent na více než 4 000 dolarů (96.713 Kč) za 1 000 metrů krychlových. Více»

Zeman kontrahoval zákon upravující vymezení skutečných majitelů.

Vymezení skutečných majitelů se v zákoně o jejich evidenci změní. Více»

Na agrosalonu Země živitelka bude přes 600 vystavujících.

Na 48. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka se v Českých Budějovicích představí přes 600 vystavovatelů. Výstavní plochy jsou obsazené podobně jako v posledním předpandemickém roce 2019. Více»

SRN podle WSJ neodstaví jaderně elektrárny.

Německo kvůli energetické krizi neodstaví své poslední tři jaderné elektrárny a nechá je prozatím v provozu i po konci letošního roku, na kdy Berlín zastavení výroby z jádra naplánoval. Více»

Kolejné bohužel zdraží studentům v metropoli zhruba o 15 procent.

Vysokoškoláci budou v novém akademickém roce za bydlení na kolejích v Praze platit více peněz. Více»

Všechny články a aktuality »»