Provozuje:
Juris Real Estate

Katolické církvi loni klesl hospodářský výsledek.

Sucho ubralo 761 mil. Kč.

Katolické církvi loni klesl hospodářský výsledek.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Sucho ubralo 761 mil. Kč.

Výsledek hospodaření katolické církve se loni proti roku 2017 mírně zhoršil, z hospodářské činnosti byl zisk 460 milionů korun, předloni to bylo 498 milionů.

Důvodem jsou především ztráty z lesního hospodářství.

Ty kvůli suchu loni překročily 761 milion korun, meziročně o sto milionů korun víc.

Zástupci katolické církve to sdělili na tiskové konferenci. Hlavní, tedy duchovní činnost, loni skončila podobně jako rok předtím ve ztrátě 485 milionů korun.

"Církev v zásadě (loni) hospodařila vyrovnaně, náklady a ztrátu, kterou měla v duchovní činnosti, v pastorační činnosti, v činnosti, která vedla k opravám památek, k podpoře školství, k podpoře zdravotnictví, byla vyrovnána z hospodářské činnosti," řekl Karel Matyska, ekonomický poradce České biskupské konference (ČBK). Veškerý zisk loni církev vložila do společensky prospěšných projektů, především do oprav kulturního dědictví. Celkové výdaje na společensky prospěšné aktivity včetně oprav památek překročily 1,5 miliardy korun. Částka je podle zástupců církve dvojnásobná proti roku 2017. Finanční investice loni činily 519 milionů korun, také dvakrát více než předloni. Investice do nemovitostí, které jsou pro církev hlavním investičním nástrojem, loni činily asi miliardu korun, podobně jako předloni.

Menší zisky loni byly především z lesů, které jsou hlavně na Moravě podstatnou částí příjmů. Investice do boje s kůrovcem loni přesáhly 60 milionů korun, což je trojnásobek částky z roku 2017. V některých oblastech vystoupal podíl nahodilé těžby až k 90 procentům. Katolická církev se stará o 160.000 hektarů zemědělské a lesní půdy. Josef Nuzík, pomocný biskup olomoucké arcidiecéze, uvedl, že kvůli velkému množství dřeva klesá jeho cena. "V našich porostech každý den ztrácíme milion korun," uvedl. Arcibiskupství hospodaří na 42.000 hektarech lesů.

V roce 2017 výdaje katolické církve překročily šest miliard korun a výnosy ze všech činností církve činily 4,5 miliardy korun. Na své hlavní poslání, tedy duchovní činnost, katolická církev předloni použila 2,9 miliardy korun. Matyska dnes uvedl, že náklady na duchovní činnost loni byly 3,1 miliardy korun a náklady na hospodářskou činnost 1,75 miliardy korun; výnosy z duchovní i hospodářské činnosti činily 4,8 miliardy korun. Na dani z příjmu zaplatily loni diecéze 47 milionů a na dani z nemovitosti více než 50 milionů korun. Po první vlně revize majetku církev omezila prodej toho nevyužitého, který v prvních letech tvořil krátkodobé příjmy. Nyní investuje do dlouhodobějších projektů - zisk z budov, které se opravují, patří mezi dlouhodobé záměry, u kterých se výsledek uvidí až za dlouhou dobu. Katolická církev se připravuje na dobu, kdy v roce 2030 nastane odluka státu od církve a stát přestane vyplácet svůj příspěvek. Všechny diecéze v roce 2014 vstoupily do Katolického fondu spravovaného dvěma bankami, které investují na finančních trzích.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Včerejší bouřka poničila v Kokorách chmelnice.

Škoda činí 20 milionů. Více»

Hodnota Trumpova majetku poklesla nejvíce od roku 2015.

Hodnota majetku amerického prezidenta Donalda Trumpa se za poslední rok snížila o 300 milionů USD (6,6 miliardy Kč) na 2,7 miliardy USD (59,5 miliardy Kč). Uvedla to agentura Bloomberg. Více»

Opuštěný outlet prý mají oživit dinosauři i horská dráha.

Na okraji metropole vznikne největší krytý zábavní park v České republice. Více»

Premiér Lotyšska si neumí představit společné MS v hokeji s Běloruskem.

Lotyšský premiér Krišjánis Kariňš uvedl, že si za současné situace nedokáže představit konání společného mistrovství světa v hokeji s Běloruskem v příštím roce. Více»

Ministr Havlíček nechá prověřit všech 24.300 mostů v České republice.

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) nechá prověřit stav všech 24.300 železničních a silničních mostů v ČR. Na těch rizikových ve špatném stavu budou vytvořena mimořádná opatření. Více»

Všechny články a aktuality »»