Provozuje:
Juris Real Estate

Klesnou plochy, na kterých se pěstuje zelenina, bude se více importovat.

Plocha, na které farmáři pěstují zeleninu, letos klesne o pět procent z loňských více než 11.600 hektarů. Novinářům to řekla předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Monika Nebeská.

Klesnou plochy, na kterých se pěstuje zelenina, bude se více importovat.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Plocha, na které farmáři pěstují zeleninu, letos klesne o pět procent z loňských více než 11.600 hektarů. Novinářům to řekla předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Monika Nebeská.

Uvedla, že zemědělci mají problém získat za svou produkci adekvátní cenu. Podle unie to povede k větší závislosti na dovozu ze zahraničí.

Letos např. u cibule mají pěstitelé zásoby zhruba 2 000 tun, do další sklizně na přelomu června a července bude potřeba dovézt asi 40.000 t.

Na nízké výkupní ceny své produkce dlouhodobě upozorňuje také Ovocnářská unie ČR.

Nebeská sdělila, že Česká republika je na dovozu zeleniny závislá zhruba ze dvou třetin, což vede k tomu, že ceny určuje dovoz a čeští zemědělci na ně mají minimální vliv. Omezení pěstování podle Nebeské naznačují členové unie.

"Bude to dopadat na menší a střední farmy," uvedla. Poznamenala, že v roce 2002 se zelenina pěstovala na téměř 18.000 hektarech, v roce 2022 to bylo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 11.678 hektarů.

Podle Nebeské čeští zemědělci umí pěstovat zeleninu dobře. "Cena zemědělců stagnuje a ceny obchodníků rostou," prohlásila. Stát by podle ní měl aktivně podpořit investice do výstavby skladů, což by umožnilo uchovat mnohem více kořenové zeleniny a zemědělci by mohli pěstovat zeleninu na větší ploše.

"Spotřebitel by mohl celoročně koupit větší množství české cibule," konstatovala.

Nebeská také poukázala na doporučení WHO, která uvádí, že by každý člověk měl denně sníst 400 gramů čerstvé zeleniny a ovoce. To odpovídá 146 kilogramům ročně a 1,5 milionu tun v celé ČR.

"Realita je taková, že vypěstuje zhruba 270.000 tun zeleniny, 140.000 tun ovoce," doplnila.

Předseda ovocnářské unie Martin Ludvík upozornil na úbytek ploch ovocných sadů. V loňském roce ovocnáři sklízeli na 12.000 hektarech, letos by plocha sadů měla klesnout asi o desetinu, uvedl.

"Nebyla by to tak špatná zpráva, kdybychom to nahradili novými sady, ale to se bohužel neděje, protože ovocnáři prakticky zastavili investice do tohoto oboru," konstatoval.

Pěstitelé nejsou podle něj schopni konkurovat ovoci z dovozu, které je levnější, a potýkají se se zvýšenými náklady. Unie již dříve upozorňovala na to, že výkupní ceny jablek snižuje dovoz hlavně z Polska, odkud se produkce dříve vyvážela do Ruska.

Ovocnáři podle Ludvíka snižují produkci také proto, aby se stali nezávislými na odkupu od potravinových řetězců, neboť ceny, které si obchodníci stanovují, jsou pro ně nerentabilní. Část úrody z loňské sklizně ovocnáři kvůli nízkým výkupním cenám ani nesklidili.

Základem produkce ovoce v ČR jsou podle Ludvíka jablka, tvoří asi 80 procent příjmů pěstitelů. "Ovocnářská unie odhaduje na každém kilogramu jablek ztrátu čtyři koruny, což znamená v přepočtu celkovou ztrátu pěstitelů jablek za loňský rok ve výši 250 milionů korun," řekl Ludvík. Aby stát situaci pěstitelům ulehčil, měl by na ovoce i zeleninu zavést nižší sazbu DPH, uzavřel.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Bezrealitky se startupem Ownest chtějí změnit přístup Čechů k hypotékám.

Zájemce posoudí do čtyř minut. Více»

Úroda chmele byla v ČR letos mírně nadprůměrná.

Činila 6 997 tun. Více»

Tuzemská ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí meziročně o 0,7 pct.

ČSÚ zhoršil odhad. Více»

KS v Ostravě vyhlásil v případě Liberty Ostrava moratorium.

Krajský soud v Ostravě vyhlásil v případě hutní společnosti Liberty Ostrava individuální moratorium. O ochranu před jedním z věřitelů firma sama před časem požádala. Více»

HDP ve 3. kvartálu meziročně klesl o 0,7 procenta.

Klesne i celoročně. Více»

Všechny články a aktuality »»