Provozuje:
Juris Real Estate

Kvůli nízkým cenám jablek přes zimu prý zmizí až 10 procent sadů v ČR.

Nízké výkupní ceny jablek povedou k tomu, že pěstitelé v České republice po letošní sezoně zlikvidují 1 000 až 1 500 hektarů ovocných sadů. Žurnalistům tyto informace sdělil předseda Ovocnářské unie Čech a Moravy Martin Ludvík.

Kvůli nízkým cenám jablek přes zimu prý zmizí až 10 procent sadů v ČR.

autor. JURIS REAL, ČTK

Nízké výkupní ceny jablek povedou k tomu, že pěstitelé v České republice po letošní sezoně zlikvidují 1 000 až 1 500 hektarů ovocných sadů. Žurnalistům tyto informace sdělil předseda Ovocnářské unie Čech a Moravy Martin Ludvík.

Rozloha produkčních sadů letos byla 11.437 hektarů, z české krajiny by tedy mohlo zmizet až deset procent sadů, které nahradí pěstování obilnin nebo řepky.

Za minulou zimu se rozloha sadů snížila o 6,5 procenta. Cenu jablek podle Ludvíka sráží hlavně levný import z Polska.

Podle ovocnářské unie tvoří 89 procent ovocnářství v ČR pěstování jablek. Ludvík poznamenal, že přestože většina potravin zdražuje, cena jablek je nižší, než byla před rokem i přede dvěma lety.

"Farmáři za ně dostávají méně peněz, spotřebitelé za ně také platí méně obchodním řetězcům," prohlásil.

Upozornil na skutečnost, že v Evropě je přebytek produkce jablek a na český trh se dovážejí hlavně jablka z Polska, odkud se před vypuknutím konfliktu na Ukrajině vyvážela do východní Evropy včetně Ruska. Obchodní řetězce podle Ludvíka situace zneužívají k tlaku na české farmáře.

"Nejsou ochotni platit alespoň nákladovou cenu a tlačí cenu dolů na úroveň polských jablek," dodal. Do obchodů se česká jablka dostala až poté, co zemědělci přistoupili na nízké výkupní ceny, uvedl.

Ludvík rovněž poznamenal, že ovocnáři musí sklizená jablka řadu měsíců skladovat při teplotě jeden stupeň Celsia. Již dříve řekl, že kvůli vysokým cenám energií budou farmáři část produkce nechávat v sadech, protože se jim nevyplatí ji uskladnit.

Ovocnáři již delší dobu také upozorňují na to, že z dlouhodobého hlediska z české krajiny ovocné sady mizí a za posledních 33 let bylo zlikvidováno 43 procent ploch sadů.

"Je to více než deset milionů ovocných stromů jen u profesionálních pěstitelů," doplnil Ludvík. Zmínil také, že každoročně se vysází méně nových sadů. Letos se podle něj odhaduje, že se vysadí jen zhruba 150 hektarů, dlouhodobý průměr přitom byl ještě donedávna zhruba 400 hektarů ročně.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ruská federace prodlouží současné omezení těžby ropy do konce června.

Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června. Uvedl to vicepremiér Alexandr Novak. Více»

Soud zmírnil 4 obžalovaným tresty za pád mostu ve Vilémově, pátého zprostil.

Odvolací soud v Pardubicích zmírnil tresty čtyřem z pěti mužů obžalovaným kvůli pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku v roce 2014. Pátého obžaloby z obecného ohrožení z nedbalosti zprostil. Více»

Slovensko postaví na místě Kuciakova domu památník.

Rodinný dům, ve kterém byli v roce 2018 zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, bude zbourán. Demolice měla začít včera a na místě má v budoucnu vyrůst památník svobody slova. Více»

Nejlepší rekonstrukce památkových objektů dnes dostanou cenu Památka roku.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska dnes v Praze na Žofíně vyhlásí vítěze soutěže Památka roku 2022. Více»

Na brněnském výstavišti začíná veletrh Amper.

Představí se na něm 400 firem. Více»

Všechny články a aktuality »»