Provozuje:
Juris Real Estate

Lidé se v květnu vrátili do kamenných obchodů.

Nakupovali i online.

Lidé se v květnu vrátili do kamenných obchodů.

autor. JURIS REAL, ČTK

Nakupovali i online.

Maloobchodní tržby v květnu podle analytiků vzrostly více, než se čekalo. Občané se vrátili do kamenných obchodů, stále ve velkém počtu nakupovali ale také na internetu.

Maloobchodním prodejům by se mělo dařit i v dalších měsících, mohlo by se jen snížit tempo růstu. Domácnosti budou postupně snižovat úspory, které nashromáždily v uzávěře, pravděpodobně si ale nechají preventivně vyšší rezervy.

Toto zjištění vyplývá z vyjádření finančních analytiků, které ČTK oslovila.

Tržby v maloobchodě v květnu v meziroční komparaci stouply po očištění o kalendářní vlivy o 5,8 procenta, bez očištění o 8,1 procenta.

Tržní očekávání počítala za květen s růstem okolo tří procent. Na pozitivních výsledcích se podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče projevila nízká srovnávací základna z loňského roku, rozvolnění protiepidemických opatření a také chuť lidí více utrácet.

"Nízká nezaměstnanost a snižující se obava o své budoucí příjmy otevírá Čechům peněženky," konstatoval za Citfin - Finanční trhy Tomáš Volf.

Internetoví prodejci přes otevření kamenných obchodů zaznamenali v květnu růst, a to o 15,6 procenta.

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se situace už zřejmě nikdy nevrátí do doby před vypuknutím pandemie. Lidé podle něj na internetu rádi porovnávají ceny výrobků a snaží se nakupovat výhodněji než v kamenných prodejnách.

E-shopy a zásilkové služby musejí v dalších měsících podle Jáče počítat se zpomalením růstu, který se po otevření kamenných obchodů projevil.

Obliba nákupů na internetu ale podle něj zůstane zachována a toto podnikání se bude dále rozvíjet, sdělil.

"Rozvolňování epidemických opatření a zvýšení spotřebitelské důvěry indikuje pokračování expanze maloobchodních tržeb, ovšem již pomalejším tempem, i v nejbližších měsících. Úroveň maloobchodních prodejů se již nachází na předpandemických úrovních," řekl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Dohánění odložené spotřeby bude podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta v kategoriích, které byly nuceným uzavřením zasaženy nejvíce, tedy např. služby, kultura nebo sport. "Za předpokladu nezhoršení pandemické situace by v letních měsících měl maloobchodu prospět i příliv turistů," poznamenal.

Doplnil, že za celý letošní rok se očekává růst maloobchodních tržeb okolo tří procent, se započítáním prodeje automobilů o 4,5 procenta.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené.

Občané tak nenakoupí v hypermarketech či supermarketech. V provozu nebudou ani hobbymarkety a některá obchodní centra. Prodejci o tom zákazníky informují na webových stránkách, sociálních sítích nebo v akčních letácích, zjistila ČTK. Více»

Ministerstvo obrany opětovně nabízí nepotřebné nemovitosti.

Ministerstvo obrany nabízí celkem 23 realit s minimální požadovanou kupní cenou dosahující v souhrnu 1,3 milionů korun. Více»

Hello bank snižuje úrokovou sazbu u EKO půjčky.

Od 1. října 2021 Hello bank! mění rozpětí úrokové sazby EKO půjčky od 3,9 % p.a. (ročně) do 8.90 % p.a. Více»

Krajský soud v Ostravě zamítl žaloby k dálnici u Přerova.

KS v Ostravě zamítl žalobu proti olomouckému krajskému úřadu ohledně změny územního rozhodnutí pro poslední úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Více»

Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů!

Někteří držitelé zahraničních dluhopisů problémové čínské developerské společnosti Evergrande zatím neobdrželi úroky, jejichž termín splatnosti vypršel ve čtvrtek. Více»

Všechny články a aktuality »»