Provozuje:
Juris Real Estate

Lyžařské areály žádají vládu o otevření, a to ideálně od soboty.

Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této soboty a bez ohledu na termín změny současného pátého stupně pohotovosti systému PES na čtvrtý.

Lyžařské areály žádají vládu o otevření, a to ideálně od soboty.

autor. JURIS REAL, ČTK

Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této soboty a bez ohledu na termín změny současného pátého stupně pohotovosti systému PES na čtvrtý.

Provozovatelé lyžařských areálů jsou připraveni zavést bezpečný režim. Každý další den uzavření je podle nich pro ně fatální a začátek provozu např. až od poloviny února by jejich situaci už nepomohl.

Toto zjištění vyplývá z výzvy, kterou provozovatelé zimních středisek a zástupci profesních organizací zaslali představitelům vlády. Text má ČTK k dispozici.

Na horách se v těchto dnech podle provozovatelů lyžařských areálů neřízeně pohybují tisíce lidí s malými dětmi. Za současné situace jim ale nelze poskytnout základní služby ani servis k zajištění bezpečí a plynulého provozu.

"Situace na horách je neudržitelná, k dalšímu prodlužování uzavírky provozu lanovek a vleků není dostatek důvodů," uvedli provozovatelé ve výzvě.

Provoz skiareálů je podle nich z epidemiologického hlediska málo rizikový, navíc při fungování je možné řízení front či nastavení přísnějších opatření, např. jako po vzoru Rakouska povinnost nošení respirátorů FFP2.

Lidé podle provozovatelů středisek tráví čas na horách i nyní, ale bez jakéhokoliv bezpečnostního režimu. Po spuštění provozu toto lze pozitivně ovlivnit, zvýší se možnost regulace návštěvníků, zlepší se hygiena i dodržování dalších pravidel, uvádějí provozovatelé.

Podle nich se nehledě na otevření sjezdovek chystá mnoho lidí s dětmi strávit blížící se jarní prázdniny na horách, je proto třeba jim zajistit bezpečí.

Skiareály fungují v mnoha zemích Evropy, mj. ve Švýcarku nebo Rakousku, kde podle profesních organizací nejsou evidovány žádné případy nákazy, které by vznikly v důsledku lyžování.

Provoz lyžařských středisek ani nezvyšuje zátěž nemocnic, většina úrazů je ošetřena v horských Medical centrech.

Náhrady státu podle provozovatelů pomohou sanovat jen část nákladů a pro udržení lyžařských středisek je nutná kombinace s vlastním omezeným provozem a tržbami.

"Bez těchto příjmů nastane situace, že i přes vynaložené náklady státu na kompenzace nedojde k záchraně mnoha provozovatelů v tomto sektoru," napsali dále ve výzvě.

Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.

V ČR podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Firmy z České republiky vyráběly i loni materiál pro ruské reaktory.

Firmy z ČR pokračovaly i loni s dodávkami materiálu pro reaktory typu VVER ruské státní korporace Rosatom. Více»

Počet nových smluv o stavebním spoření loni poklesl.

Stavební spořitelny loni uzavřely zhruba 462.000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o pět procent. Toto zjištění vyplývá z informací, které uveřejnilo ministerstvo financí na webu. Více»

Otevření prvního vesmírného hotelu se plánuje na rok 2027.

Pokud sníte o budoucích cestách, zatímco jste během pandemie uvázli doma, proč si v duchu představovat pláže na Bali nebo benátské kanály, když by vaší budoucností mohla být dovolená ve vesmíru? Více»

V sousedním Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí.

Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě proudu se dostal na rekordních 47 procent ze 42,3 procenta v roce 2019. S odkazem na údaje německého statistického úřadu o tom na svém webu informuje týdeník Die Zeit. Více»

Pražská práva výjimečně přijímají přihlášky ke studiu až do konce března.

Zájemci o pětileté magisterské studium oboru právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy mohou letos podávat elektronické přihlášky až do 31. března 2021. Více»

Všechny články a aktuality »»