Provozuje:
Juris Real Estate

MČ Praha 6 podpořila jižní variantu železnice Dejvice Veleslavín.

Zastupitelstvo městské části Praha 6 na svém zasedání podpořilo jižní variantu trasy železnice od stanice Praha-Dejvice do stanice Praha-Veleslavín. Železnice má spojit Prahu s Kladnem a s Letištěm Václava Havla.

MČ Praha 6 podpořila jižní variantu železnice Dejvice Veleslavín.

autor. JURIS REAL, ČTK

Zastupitelstvo městské části Praha 6 na svém zasedání podpořilo jižní variantu trasy železnice od stanice Praha-Dejvice do stanice Praha-Veleslavín. Železnice má spojit Prahu s Kladnem a s Letištěm Václava Havla.

Podporovaná varianta počítá s vedením vlaků z Veleslavína tunelem pod střešovickým masivem až do Dejvic, tedy jižně od stávající železniční trati.

Podle usnesení by měl být tunel ražený v celé délce podpovrchového vedení a pro ražbu má být využita technologie TBM, tedy tunelovací metoda, k níž se používají razicí štíty.

Jižní variantu doporučily jako nejlepší z posuzovaných čtyř rovněž znalecké posudky, které připravil tým z České geologické služby a tým odborníků z Ruhrské univerzity v Bochumi pod vedením Markuse Thewese.

Podle jejich závěrů vychází jižní varianta jako nejméně konfliktní vůči dotčenému území.

"Zde v průběhu tunelu očekáváme lepší geologické podmínky, méně poruchových zón a vhodnější podmínky pro stavbu," řekl k jižní variantě tunelu na zasedání zastupitelstva Thewes.

Tuto variantu na základě přednesených posudků doporučila zastupitelstvu i komise pro strategický rozvoj městské části.

Dráha podle Správy železnic (SŽ) přinese Praze 6 mj. zlepšení dopravní situace a dopravní obslužnosti. Podle náměstka ředitele Stavební správy západ SŽ Jakuba Bazgiera denně ubude 7,5 tisíce aut lidí, kteří dojíždějí do Prahy za prací, a naopak přibude až 2 000 nových parkovacích míst.

Na místě stávající železniční trati v uvedeném úseku vznikne podle Bazgiera tzv. zelená radiála, tedy volnočasová zelená páteř územím.

SŽ odhaduje termín začátku stavby na rok 2025, a to v případě získání potřebných povolení, uvedl dále Bazgier. Zprovoznění železničního spojení na letiště předpokládá SŽ v letech 2028 až 2029. Dobu výstavby odhaduje na 24 až 30 měsíců. Odhadovaná cena pro úsek Výstaviště - Veleslavín je 13 miliard korun.

V minulosti se i proti jižní variantě ohradila část obyvatel Prahy 6. Radní Eva Smutná, která zodpovídá za strategický rozvoj, památkovou péči a výstavnictví, na zasedání uvedla, že se nyní se zástupci veřejnosti o věci debatuje.

"Po hlasování se můžeme společně se Správou železnic plně věnovat důležitým povrchovým úsekům, např. v okolí Liboce," nastínila další postup Smutná.

O modernizaci trati do Kladna a vybudování železničního spojení na letiště v Ruzyni se mluví již od 90. let. Nové spojení má být elektrizované, vedené po dvou kolejích a má umožnit provoz vlaků na letiště i na Kladno v desetiminutových intervalech.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

mBank zlevňuje hypoteční úvěry.

Akce na zlevnění hypotéky je časově omezená. Trvá do 28. února 2021. Více»

Od února nelze prodávat psa ani kočku ve zverimexech a na veřejných místech.

Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích, chovatelé tří a více fen budou muset vést evidenci. Více»

Liška má (opět) akci na stavební spoření.

Získat můžete až 3 500 korun. Více»

Conseq nakupuje reality.

Nově mu patří Retail Park Poděbradská v Praze. Více»

Strakonické sídliště bude mít dodávky tepla.

Přislíbil to i místopředseda vlády Havlíček. Více»

Všechny články a aktuality »»