Provozuje:
Juris Real Estate

MF upravilo od roku 2022 pravidla pro stanovení cen vodného a stočného.

Vodárenské firmy budou muset od příštího roku zákazníkům vracet peníze získané nad rámec stanovené regulace, a to v podobě nižší ceny v následujících letech.

MF upravilo od roku 2022 pravidla pro stanovení cen vodného a stočného.

autor. JURIS REAL, ČTK

Vodárenské firmy budou muset od příštího roku zákazníkům vracet peníze získané nad rámec stanovené regulace, a to v podobě nižší ceny v následujících letech.

Princip tzv. vyrovnání zavádí od ledna 2022 cenový věstník, který nedávno vydalo ministerstvo financí. Podle úřadu by opatření mělo zlevnit předražené vodné. "Díky aktuálnímu výměru budou nastavena zcela nová pravidla pro náklady, které mohou být zahrnuty v ceně vody, aby spotřebitel zaplatil pouze tolik, kolik je nutné...Výměr lépe a jednoznačněji definuje oprávněné náklady a kde to bylo možné, přibližuje je nákladům daňově uznatelným. To by mělo opět zvýšit právní jistotu regulovaných subjektů, ale i schopnost státní správy pravidla kontrolovat a vymáhat," uvedlo Ministerstvo financí (dále jen "MF"). Kontroly dodržování pravidel cenové regulace provádí Specializovaný finanční úřad.

Princip vyrovnání se už uplatňuje v projektech financovaných z Operačního programu Životní prostředí a nově tak bude platný pro celé odvětví. Firmy přitom již v současnosti předkládají odhad nákladů, cen nebo zisku. MF následně materiály posuzuje. MF dále upravilo taktéž výpočet zisku. Maximální výše zisku zůstává stejná. Nově ale úřad zavedl mj. jednoznačné rozdělení zisku vlastníka a provozovatele. Uplatňovaný zisk zůstane i nadále omezen maximálním meziročním nárůstem, ten je nyní sedm procent. Úřad též upravil a sjednotil společně s ostatními regulátory podobu výkazů.

Cena vodného a stočného v tuzemsku roste, když v roce 1991 činila 1,5 koruny za metr krychlový, zatímco v roce 2020 se cena pohybovala v průměru kolem 90 korun. Od loňského května cena klesla vlivem snížení DPH z 15 na 10 procent.

Podle analýzy MF klesly ceny v městech s více než 10.000 obyvateli v průměru o 3,73 Kč na 87,33 Kč. Mezi největší vodárenské společnosti v ČR patří Veolia nebo Severočeská vodárenská společnost.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené.

Občané tak nenakoupí v hypermarketech či supermarketech. V provozu nebudou ani hobbymarkety a některá obchodní centra. Prodejci o tom zákazníky informují na webových stránkách, sociálních sítích nebo v akčních letácích, zjistila ČTK. Více»

Ministerstvo obrany opětovně nabízí nepotřebné nemovitosti.

Ministerstvo obrany nabízí celkem 23 realit s minimální požadovanou kupní cenou dosahující v souhrnu 1,3 milionů korun. Více»

Hello bank snižuje úrokovou sazbu u EKO půjčky.

Od 1. října 2021 Hello bank! mění rozpětí úrokové sazby EKO půjčky od 3,9 % p.a. (ročně) do 8.90 % p.a. Více»

Krajský soud v Ostravě zamítl žaloby k dálnici u Přerova.

KS v Ostravě zamítl žalobu proti olomouckému krajskému úřadu ohledně změny územního rozhodnutí pro poslední úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Více»

Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů!

Někteří držitelé zahraničních dluhopisů problémové čínské developerské společnosti Evergrande zatím neobdrželi úroky, jejichž termín splatnosti vypršel ve čtvrtek. Více»

Všechny články a aktuality »»