Provozuje:
Juris Real Estate

MŽP poskytlo obcím na nové zdroje vody 470 milionů Kč.

Ministerstvo životního prostředí dosud schválilo 418 projektů pro obce, které řeší problémy s pitnou vodou, za zhruba 470 milionů korun.

MŽP poskytlo obcím na nové zdroje vody 470 milionů Kč.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Ministerstvo životního prostředí dosud schválilo 418 projektů pro obce, které řeší problémy s pitnou vodou, za zhruba 470 milionů korun.

Pro dalších 400 obcí má MŽP připravených 450 milionů Kč, o něž mohou obce žádat do konce roku 2020.

Žurnalistům tyto informace sdělili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO) v Jivně na Českobudějovicku, kde problém s pitnou vodou vyřeší nový vrt.

Od roku 2014 investovala MŽP a ministerstvo zemědělství do všech opatření spojených se suchem skoro 40 miliard Kč.

Teď je 56 procent pramenů a 68 procent mělkých vrtů v ČR ve stavu silného až mimořádného sucha, konstatovalo MŽP. Meziročně je stav podzemních vod podobný.

"Máme za sebou mnoho tisíc projektů na zadržení vody v krajině, ale je jasně vidět, že postup (sucha) je tak rychlý, že nás čekají desítky dalších miliard a tisíce dalších akcí na zadržení vody," řekl Brabec.

V ČR jsou, jak uvedl, stovky obcí, které byly i přes 100 let závislé na místních studních a vrtech, a voda z nich nyní hromadně dochází. Díky 418 projektům tak teď stát na nové zdroje pitné vody napojí 200.000 lidí.

Se suchem se dlouhodobě potýká obec Jivno. Je napojena jen na místní vrt, který v posledních letech vysychá. Vodu v cisternách dováží od roku 2015, kdy jí dovezla přes 800 metrů krychlových, v dalších letech každoročně kolem 500 metrů krychlových, letos do června 640 metrů krychlových.

ČTK to uvedl starosta Jivna Pavel Halámka (Nezávislí). Nový vrt by měl vodu začít dodávat od konce srpna. Radnice si na dva vrty požádala o dotaci 600.000 Kč z MŽP a díky tomu našla vydatný zdroj vody jak pro část obyvatel Jivna, tak pro část obce Vyhlídky. Vrt napojí na existující vodojem, projekt stál 1,2 milionu Kč.

"Jivno, malá obec, je typický příklad, jak je možno řešit nedostatek pitné vody. Mají tady studnu z roku 1952, která je hluboká devět metrů, a teď mají nový vrt, hluboký 70 metrů, teď je potřeba (ho) napojit. Je vydatný. Je to typický příklad, jak MŽP nabízí menším obcím způsob, jak řešit pitnou vodu. Pro mě je to důležité vidět, když budeme vyjednávat o evropském rozpočtu, v kapitolách klimatu je pro nás voda, zadržení vody v krajině (důležitá)," řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Central Group postaví na Praze 6 novou čtvrť.

Zhruba 2 200 bytů vyroste na místě skladového areálu Westpoint v Praze 6. Developer Central Group investuje do nové čtvrti třináct miliard korun. Více»

Metropole pořizuje pozemky pro vodní kanál v Troji.

Magistrát připravuje scelení pozemků, které je nutné pro plánované vybudování parku vodních sportů v Troji u stávající vodácké slalomové dráhy. Více»

Zvyšovat nájem v Chánově prý není fér.

Radní na Mostecku zdražují bydlení v sociálně vyloučeném Chánově. Více»

Hypoteční úvěry zdražují.

Ke konci roku bude pravděpodobně řada komerčních bank následovat Hypoteční banku a zvýší úrokové sazby hypotečních úvěrů. Více»

KKCG chystá prodej vznikajícího kancelářského a obchodního centra Bořislavka.

Uvedl to server E15.cz na základě vyjádření skupiny. Cenu KKCG neuvedla, ale investice do vzniku centra podle serveru přesáhne tři miliardy korun. Více»

Všechny články a aktuality »»