Provozuje:
Juris Real Estate

Magistrát odkoupí 35 bytů od firmy patřící radnici Prahy 3 za 223 mil. Kč.

Magistrát hl. m. nakoupí 35 bytů od akciové společnosti Správa zbytkového majetku MČ Prahy 3, jejímž vlastníkem je žižkovská radnice.

Magistrát odkoupí 35 bytů od firmy patřící radnici Prahy 3 za 223 mil. Kč.

autor. JURIS REAL, ČTK

Magistrát hl. m. nakoupí 35 bytů od akciové společnosti Správa zbytkového majetku MČ Prahy 3, jejímž vlastníkem je žižkovská radnice.

Za byty město zaplatí 222,61 milionu korun. Všechny kupované byty mají své nájemníky, kteří budou moci v bytech zůstat. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Nákup kritizovali někteří opoziční zastupitelé. "Nabídku jsme uvítali, protože ve strategii bydlení máme nákup bytů jako jeden ze způsobů, jak rozšiřovat bytový fond. Navíc na Praze 3 magistrát nemá žádné byty," řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

Z celkových 35 bytů mají čtyři nájemci nájemní smlouvu na dobu neurčitou, které mají tříměsíční výpovědní lhůtu. Dva byty jsou služební a pravděpodobně se po převodu na město změní v nájemní.

Lidé v dalších bytech mají řádné nájemní smlouvy na dobu určitou, které jim nebudou vypovídány předčasně. Pět bytů je nyní volných, ale jsou využívány pro krizové bydlení ukrajinských uprchlíků.

Nákup kritizovala opozice. "S tímto postupem zásadně nesouhlasíme. Respektujeme, že městská část chce prodat byty, ale nevíme, proč by je mělo kupovat hlavní město," prohlásila zastupitelka a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Radnice se podle ní potýká s finančními problémy, proto je potřebuje prodat, avšak na trhu by získala víc peněz.

Opoziční zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO) řekl, že nákup jde podle proti smyslu snah obou stran, kdy má město usilovat o co nejnižší cenu, zatímco radnice o co nejvyšší.

Podle opozičního zastupitele Jiřího Kubíčka (ODS/Svobodní) se bytový fond města v podstatě nerozroste, neboť pouze přejdou ze správy firmy patřící Praze 3 pod magistrát. S tím Zábranský nesouhlasil, neboť nyní o jejich využití město nerozhoduje.

Předsedovi opozičních zastupitelů ANO Ondřeji Prokopovi vadilo, že byty město nekoupí v řádné soutěži. Zároveň je prý nejasné, jak se peníze utržené za byty dostanou z akciové společnosti do rozpočtu radnice.

Praha se v posledních letech potýká s krizí bydlení danou vysokými cenami bytů. Jedním z řešení má být rozšiřování městského bytového fondu.

Podle loni schválené strategie chce město počet svých bytů do roku 2030 rozšiřovat o 500 ročně, za poslední roky nicméně jejich počet naopak klesá a nové se prakticky nestaví.

Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů, drtivá většina z nich byla následně rozprodána v privatizacích.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Obce a města mohou požádat o subvence na obecní byty či kanalizace.

Středočeské obce mohou žádat kraj o dotace na budování obecních bytů z nebytových prostor, které jsou v jejich vlastnictví. Více»

Ministerstvo navrhuje zvýšit od července životní minimum z 4 250 na 4 620 Kč.

Životní minimum by se mohlo od července zvýšit z 4 250 na 4 620 korun, tedy téměř o devět procent. Stejně by se upravily i minimální částky pro dospělé a děti v domácnosti, které jsou nižší. Více»

Německo podle tisku zvažuje přeměnu části Nord Stream 2 na přípojku pro LNG.

Německo zvažuje přeměnu části plynovodu Nord Stream 2 na přípojku na zkapalněný zemní plyn (LNG) na pobřeží Baltského moře. Uvedl to časopis Der Spiegel. Více»

Investoři mají v budoucnu přispět Nymburku na nové nemovitosti.

Stavitelé nových rezidenčních nemovitostí (bytů a rodinných domů) v Nymburce budou muset městu přispívat na veřejnou infrastrukturu. Více»

KS v Hradci Králové zamítl nárok rodu Walderode na zkonfiskovaný majetek.

Krajský soud v Hradci Králové v odvolacím řízení zamítl nárok rodu Walderode v restituční kauze, v níž jde o majetek zhruba za tři miliardy korun. Rod o vrácení majetku usiluje od roku 1992. Více»

Všechny články a aktuality »»