Provozuje:
Juris Real Estate

Metropole bude zvyšovat nájmy svých bytů o inflaci.

Management Prahy hodlá začít zvyšovat nájmy městských bytů o inflaci, což sice magistrát podle drtivé většiny nájemních smluv může, ale již minimálně deset let to nedělá. Úpravou by měl magistrát ročně získat o zhruba 11 milionů korun více.

Metropole bude zvyšovat nájmy svých bytů o inflaci.

autor. JURIS REAL

Management Prahy hodlá začít zvyšovat nájmy městských bytů o inflaci, což sice magistrát podle drtivé většiny nájemních smluv může, ale již minimálně deset let to nedělá. Úpravou by měl magistrát ročně získat o zhruba 11 milionů korun více.

Vyplývá to z usnesení, které schválili pražští radní. Přijali rovněž nová pravidla pro pronajímání městských bytů, podle kterých by se měly poskytovat jen lidem v prokazatelné bytové nouzi, případně zástupcům pro chod města nepostradatelných profesí. Pro přidělování bytů určených vybraným profesím vzniknout do konce května nová pravidla.

Podle radního pro bydlení Adama Zábranského se pravidelné zvyšování nájmů o inflaci bude týkat většiny bytů v majetku magistrátu. Zvedne se vždy k 1. červenci. Roční míra inflace podle Českého statistického úřadu loni činila 2,1 procenta.

Radní přijali také nová pravidla pro pronájem bytů. Jejich pořízení vycházelo z kontroly ministerstva vnitra, podle které dosavadní pravidla Prahy, platná od roku 2016, mohla až ve 30 bodech porušovat zákon.

Ministerstvu se nelíbilo např. vyloučení žadatelů s trvalým pobytem na území města kratším pěti let, automatické vyloučení všech žadatelů, kteří vlastní nemovitost nebo stanovení minimální příjmu domácnosti. To podle Zábranského paradoxně neumožňovalo pronájem bytů těm, kteří to potřebují nejvíce, např. svobodným matkám.

Nová pravidla tyto nedostatky odstraňují a současně mají zlepšit plnění programového prohlášení koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) v oblasti bydlení.

Podle radního Zábranského pravidla dosud neobsahovala přesný klíč pro výběr nájemců, zatímco ta nová stanovují jasná bodově ohodnocená kritéria a zároveň ponechávají možnost individuálního posouzení situace žadatele.

"Tímto způsobem budou pronajímány nové byty, nejedná se o to, že bychom vypovídali nějaké stávající smlouvy," doplnil radní s tím, že každý rok se uvolní 150 až 200 těchto bytů.

Vedení města chce také v otázce dostupného bydlení lépe spolupracovat s městskými částmi, od kterých chce magistrát získat podrobné informace o bytovém fondu, který spravují. "Praha dnes nemá žádný nástroj, jak si vymoci tyto informace, takže budeme doufat ve vstřícnost jednotlivých městských částí," uvedl Zábranský.

V loňském roce podle schváleného dokumentu magistrát na nájmu bytů vybral asi 526,2 milionu korun. Management hlavního města zatím nerozhodlo o dalším postupu v oblasti další privatizace bytového fondu, takže není jasné, jestli se bude pokračovat v odprodeji části bytů. Pokud ano, promítne se to do výběru nájemného. Podle radního Zábranského zatím v této otázce nepanuje koaliční shoda, rozhodnout o dalším postupu by chtěl do poloviny roku. Magistrát nyní spravuje téměř 9.000 bytů, dalších zhruba 26.000 mají ve správě městské části. Podle analýzy KPMG po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů, fond tedy od té doby klesl na zhruba 18 procent výchozího stavu. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Chystá se největší letošní dražba developerských pozemků v Praze.

Ty patřily Františku Chvalovskému. Více»

Stát by mohl mladým lidem půjčit na bydlení více finančních prostředků.

Co se týče bydlení, jsou mladí nejohroženější skupinou. Na hypotéku nemají dost našetřeno, takže často nesplňují dané podmínky. Více»

Vláda ČR nehodlá měnit poplatky za těžbu až po pěti letech.

Pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů, by mělo být zrušeno. Počítá s tím novela horního zákona, kterou dnes schválila vláda. Více»

Ve slavné katedrále se od ničivého požáru konala první mše.

V pařížské katedrále Notre-Dame se konala mše, první od velkého požáru, který zpustošil svatostánek 15. dubna. Mši vedl pařížský arcibiskup Michel Aupetit. Více»

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurz na firmu Pilsen Steel.

Předlužené plzeňské hutě a kovárny jsou podle březnového verdiktu soudu v úpadku a od ledna nevyrábí. Více»

Všechny články a aktuality »»