Provozuje:
Juris Real Estate

Mladým rodinám bude stát od února příštího roku subvencovat hypoteční úvěry.

Mladé rodiny s dětmi se budou moci těšit na to, že od února 2009 jim stát bude poskytovat příspěvek k úrokům hypoték.

Mladým rodinám bude stát od února příštího roku subvencovat hypoteční úvěry.

Mladé rodiny s dětmi se budou moci těšit na to, že od února 2009 jim stát bude poskytovat příspěvek k úrokům hypoték.

autor. JURIS REAL

V dnešním článku naopak přinášíme postřehy Vl. Čechlovského, které uveřejnil deník Právo dne 27. prosince (In Čechlovský, V. Mladým bude stát od února dotovat hypotéky, Právo, citováno dne 27. 12. 2008, s. 19).

Stát poskytuje příspěvek dle nařízení vlády č. 249/2002 Sb. Na příspěvek je nárok vždy tehdy, jestliže průměrný hypoteční úrok v předchozím roce stoupne nad 5 %. Příspěvek k úrokům je odstupňovaný od 1 do 4 procentních bodů. Vzhledem k vývoji úroků hypotečních úvěrů v roce 2008 by ale měl příspěvek činit pouze jeden procentní bod. Vznikne-li někomu nárok na příspěvek, poskytuje se od 1. února do 31. ledna následujícího roku. Avšak i úleva jednoho procentního bodu je v rodinném rozpočtu znát. Pokud např. někdo získá hypotéku na rodinný domek 1, 5 mil. Kč se splatností 20 let za úrok 6 %, činí jeho měsíční splátka cca. 10 890 Kč. Při státním příspěvku úroku ve výši jednoho procentního bodu klesne měsíční splátka o asi 800 Kč. Nárok na příspěvek však bude pouze tehdy, jestliže občané splní přísné podmínky. Předně jim nesmí být více než 35 let. Jestliže si hypotéku vzali manželé, věkový limit musí splnit oba dva. Příspěvek se dále netýká novostaveb. Dům i byt musí být starší dvou let. Dále mladí musejí počítat s tím, že nárok na příspěvek, jenž stát začne poskytovat od 1. 2. 2009, jim vznikne pouze tehdy, jestliže buď začnou čerpat hypotéku po 31. 1., anebo už teď hypotéku mají, ale skončí jim období pevné sazby a banka jim po 31. 1. nabídne novou sazbu. Jde totiž o to, že výše příspěvku se stanoví dle data prvního čerpání úvěru a platí vždy na dobu platnosti úrokové sazby, nejdéle 5 let. Pokud např. si někdo teď vezme hypoteční úvěr a začne jej čerpat v lednu 2009, nedostane od státu příspěvek, poněvadž je v té době příspěvek nulový. Tento člověk má šanci získat státní příspěvek opět až v okamžiku, kdy mu skončí období pevné sazby, např. za pět let. Samozřejmě v případě, jestliže mu v té době vznikne nárok na příspěvek. Další podmínkou pro poskytnutí příspěvku je, že při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru - nejpozději do prvního čerpání úvěru - je podána písemná žádost o poskytnutí příspěvku. Tuto žádost je důležité podat i tehdy, když jsou v době uzavírání smlouvy nízké úroky a nárok na státní příspěvek nevzniká. Příspěvek může být celkově poskytnut max. po dobu deseti let splácení hypotéky. Příspěvek je taktéž poskytován do omezené výše hypotéky. Při koupi bytu pouze do 800 tis. Kč, u rodinného domu do 1, 5 mil. Kč. Pakliže je hypotéka vyšší, část úvěru překračující limity není subvencována. Rodinný dům nesmí mít víc než jeden byt. Byt nebo rodinný dům musí sloužit k trvalému bydlení žadatele o příspěvek s výjimkou případu, kdy nemovitost nelze používat bez příslušných stavebních úprav. Ta musí být ve výlučném vlastnictví žadatele, u manžele v SJM. Nejvyšší příspěvek byl na počátku účinnosti nařízení vlády, kdy činil 3 procentní body. Od 1. 2. 2005 do současnosti se příspěvek neposkytuje, poněvadž v žádném z let v tomto období průměrný úrok hypoték nepřesáhl 5 %.

Realitní kancelář JURIS REAL, spol. s r. o. v současnosti vedle své již tradiční nabídky, nabízí svým stávajícím i budoucím klientům možnost koupě zcela nových bytů v Bolivarově ulici v městské části Praha 6 (http://www.bolivarova.cz). Přijďte si koupit byt do velké a bohaté společné realitní a advokátní kanceláře na pražských Vinohradech, ve které např. můžete mimo jiné i obdivovat výtvarná díla Jiřího Šorma.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru