Provozuje:
Juris Real Estate

Mrazy sníží úrodu ovoce o desetinu.

Největší propad se očekává u meruněk a broskví.

Mrazy sníží úrodu ovoce o desetinu.

autor. JURIS REAL, ČTK

Největší propad se očekává u meruněk a broskví.

Letošní úroda ovoce v sadech profesionálních pěstitelů by mohla být kvůli jarním mrazům nižší asi o desetinu. Zásadní poškození zaznamenali pěstitelé meruněk a broskví, u nichž bude úroda proti běžným letům sotva třetinová.

ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Přesná čísla k odhadům letošní sklizně by měli mít ovocnáři k dispozici ve druhé polovině června.

Další ovocné druhy jarní mrazy poškodily lokálně. "Poškození mrazy máme hlášeno od některých pěstitelů višní a třešní. Místy mrazy zasáhly i jabloně," sdělil Ludvík.

Připomněl, že i bez vlivu mrazů by byla letošní úroda meziročně nižší, protože loňská sklizeň 165.028 tun byla nadprůměrná a v ovocnářství se tradičně střídají silnější a slabší úrody.

Meruněk se v posledních pěti letech sklízelo v průměru 1 435 t ročně, loni sklizeň činila 1 704 tun. Při dvoutřetinovém výpadku se dá letos čekat sklizeň 400 až 500 tun.

"Nízká sklizeň u broskví nebude mít na spotřebitele ani na ovocnáře zásadní vliv, protože broskve se v tuzemsku pěstují již jen asi na 100 hektarech," konstatoval Ludvík.

Roční sklizeň broskví je v posledních letech po radikální redukci sadů na úrovni 300 až 400 tun.

U jablek mají ovocnáři obavu z toho, že se mrazy podepíšou ne na kvantitě, ale na kvalitě ovoce. Jablka by tak mohla z větší části než jindy skončit moštárnách a jiných zpracovnách. Loni se jablek sklidilo přes 138.000 t.

Ovocné sady letos nejvíce zasáhly dvě vlny mrazů. Jedna přišla na konci března a druhá na začátku dubna. "Po teplé zimě začaly kvést meruňky na jižní Moravě již kolem 20. března. Stromy pak kvůli chladnému jaru kvetly netypicky velmi dlouho dva měsíce až do druhé poloviny května," uvedl Ludvík.

V nižší letošní úrodě se projeví i pokračující kácení sadů, k němuž ovocnáři přistupují kvůli ztrátovosti sektoru. Ovocnáři odhadovali, že přes zimu v ČR zmizí zhruba desetina sadů, což představuje asi jeden milion stromů.

Konkrétní data k vykáceným sadům ovocnáři zatím nemají k dispozici. Loni bylo v ČR 12.225 hektarů sadů.

Jarní mrazy sráží v posledních letech úrodu ovoce v ČR poměrně často. Škody z mrazů ovocnáři utrpěli zejména v letech 2019, 2017, 2016 a 2011. Mimořádně ničivé byly květnové mrazy v roce 2011, kdy bylo poničeno 10.500 hektarů sadů.

Sklizeň ovoce tehdy klesla na pouhých 101.249 t a patřila mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let. V minulých dvou letech sady přestály jarní mrazy bez větší újmy.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Bezrealitky se startupem Ownest chtějí změnit přístup Čechů k hypotékám.

Zájemce posoudí do čtyř minut. Více»

Úroda chmele byla v ČR letos mírně nadprůměrná.

Činila 6 997 tun. Více»

Tuzemská ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí meziročně o 0,7 pct.

ČSÚ zhoršil odhad. Více»

KS v Ostravě vyhlásil v případě Liberty Ostrava moratorium.

Krajský soud v Ostravě vyhlásil v případě hutní společnosti Liberty Ostrava individuální moratorium. O ochranu před jedním z věřitelů firma sama před časem požádala. Více»

HDP ve 3. kvartálu meziročně klesl o 0,7 procenta.

Klesne i celoročně. Více»

Všechny články a aktuality »»