Provozuje:
Juris Real Estate

Muzeum spustilo digitální archiv architekta Jana Kaplického a jeho rodiny.

Digitalizovaný archiv rodiny Kaplických připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum. Zpracovalo ho ve spoluprací s Nadačním fondem Kaplicky Centre a zveřejnilo, ve výroční den náhlého úmrtí architekta Jana Kaplického.

Muzeum spustilo digitální archiv architekta Jana Kaplického a jeho rodiny.

autor. JURIS REAL, ČTK

Digitalizovaný archiv rodiny Kaplických připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum. Zpracovalo ho ve spoluprací s Nadačním fondem Kaplicky Centre a zveřejnilo, ve výroční den náhlého úmrtí architekta Jana Kaplického.

Ten zemřel v roce 2009, dva roky poté, co vyhrál mezinárodní soutěž na stavbu nové budovy Národní knihovny v Praze. Neobvyklou stavbu česká společnost nepřijala a knihovna dodnes nový objekt nemá, byť její vedení mluví léta o její potřebě.

V archivu bude do budoucna zachycena i tvorba jeho rodičů Josefa a Jiřiny Kaplických.

"Digitalizace knihovny Jana Kaplického byla v procesu už od doby, kdy zemřel a jeho žena musela řešit, kam s celým archivem," řekla dnes ČTK ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

Digitalizovány byly Kaplického knihy a časopisy včetně poznámek, z nichž lze studovat jeho inspirace, které byly velmi široké. Archiv bude přístupný přes web knihovny muzea. V knihovně bude umístěn jeden počítač, kde bude možné nalézt zevrubnější materiály.

Nadační fond Kaplicky Centre uspořádal setkání v Praze na Špejchaře, kde knihovna podle Kaplického návrhu měla stát. Zúčastnil se ho třeba výtvarník a hudebník Vladimir 518, jemuž je Kaplický inspirací.

Přečetl dopis, který při příležitosti posledního rozloučení s Kaplickým napsal exprezident Václav Havel. Koncipoval ho jako přání k dvanáctým narozeninám Kaplického dcery Johanky, která se narodila v den architektovy smrti. Pro Havla byl údajně den, kdy Kaplický zemřel, dnem, kdy sám kvůli své těžké nemoci stál před nebeskou branou.

"Nevím, proč dostal přednost on, ale vím, že odcházel šťasten s myšlenkami na Tebe a Tvou maminku. Od té doby se mi často vrací vzpomínka na to, jak jsme tam okamžik stáli vedle sebe a čekali na výrok osudu. Když jsem se dozvěděl, že dostávám ještě příležitost, bylo mi jasné, že jsem tím mimo jiné vyzván, abych se zasazoval i o respekt k jeho architektonickým vizím," napsal tehdy Havel. Vyjádřil naději, že budova bude v následujících 12 letech postavena a nejen Johanka se kolem ní bude moci procházet. Kaplického dcera se prošla kolem makety blobu, který vyrobily z papíru děti v kroužku architektury.

Soutěž na podobu nové budovy NK vyhrál Kaplický v roce 2007. Futuristický projekt vzbuzoval reakce nadšené i opačné, především ale ztratil politickou podporu poté, co se o něm s odporem vyjádřil tehdejší prezident Václav Klaus a záhy nato i tehdejší pražský primátor Pavel Bém, který předtím návrh vyzdvihoval.

Národní knihovna se poté v roce 2008 od novostavby odklonila, aby se za působení dalších ředitelů a ministrů kultury znovu k myšlence vrátila, neboť knihovně stále chybí potřebná kapacita.

Zaznívaly úvahy i o oživení Kaplického návrhu, dnes se však má zato, že téměř 15 let starý projekt by bylo velmi obtížné realizovat, navíc bez přítomnosti autora.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Firmy z České republiky vyráběly i loni materiál pro ruské reaktory.

Firmy z ČR pokračovaly i loni s dodávkami materiálu pro reaktory typu VVER ruské státní korporace Rosatom. Více»

Počet nových smluv o stavebním spoření loni poklesl.

Stavební spořitelny loni uzavřely zhruba 462.000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o pět procent. Toto zjištění vyplývá z informací, které uveřejnilo ministerstvo financí na webu. Více»

Otevření prvního vesmírného hotelu se plánuje na rok 2027.

Pokud sníte o budoucích cestách, zatímco jste během pandemie uvázli doma, proč si v duchu představovat pláže na Bali nebo benátské kanály, když by vaší budoucností mohla být dovolená ve vesmíru? Více»

V sousedním Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí.

Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě proudu se dostal na rekordních 47 procent ze 42,3 procenta v roce 2019. S odkazem na údaje německého statistického úřadu o tom na svém webu informuje týdeník Die Zeit. Více»

Pražská práva výjimečně přijímají přihlášky ke studiu až do konce března.

Zájemci o pětileté magisterské studium oboru právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy mohou letos podávat elektronické přihlášky až do 31. března 2021. Více»

Všechny články a aktuality »»