Provozuje:
Juris Real Estate

Nabídek nových tarifů elektřiny a plynu bude přibývat.

Myslí si analytici.

Nabídek nových tarifů elektřiny a plynu bude přibývat.

autor. JURIS REAL, ČTK

Myslí si analytici.

Nabídky nových dlouhodobých tarifů od dodavatelů elektřiny a plynu s cenami pod vládou stanoveným maximem budou podle analytiků postupně přibývat. Umožňuje to současný vývoj na energetickém trhu, kde ceny klesají.

Toto zjištění vyplývá z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

Cílem dodavatelů je podle nich stabilizace zákaznického portfolia. Výhodnost nových nabídek s cenami mírně pod vládním limitem a s dlouhodobou fixací je podle analytiků složité odhadovat.

Někteří dodavatelé začali v posledních dnech nabízet nové tarify, které počítají s cenami mírně pod vládou stanoveným maximem, ovšem s dlouhodobou fixací. Udělal to např. E.ON. Elektřinu v nejběžnější sazbě D02d nabízí za 4 746 korun bez DPH za megawatthodinu (MWh) s fixací na tři roky.

Vládní strop na cenu elektřiny je 5 000 korun za MWh bez DPH. Tarify pod vládním limitem nabízí také třeba společnost Fonergy. Nové ceníky připravuje rovněž innogy, vývoj sledují ČEZ, Pražská energetika a další.

"Ledy se postupně prolamují," komentoval nové nabídky Jan Béreš ze společnosti Ušetřeno.cz. Upozornil přitom na současné burzovní ceny, které jsou pro dodávky elektřinu v roce 2023 a 2024 o téměř 1 000 Kč za MWh nižší, než aktuální státem zastropované ceny elektřiny ve výši 5000 Kč bez DPH. U plynu, kde je strop ve výši 2 500 Kč, se pak ceny pro tento a příští rok pohybují kolem 1 600 až 1 700 Kč za MWh.

"Jsem přesvědčen, že podobných nabídek bude přibývat. Současný pozitivní vývoj na velkoobchodním trhu to umožňuje," míní analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor.

Nabídka nových tarifů je podle něj z pohledu dodavatele pochopitelnou strategií, kterou chtějí dlouhodobě stabilizovat svá zákaznická portfolia.

Postupné přibývání cenových nabídek pod vládním maximem s dlouhodobou fixací připouští i analytik XTB Jiří Tyleček. Neočekává však rychlý vývoj. Připomněl, že většina velkých dodavatelů nakupuje zásoby elektřiny a plynu na trhu s předstihem, nyní tak musí odběratelům prodávat energie nakoupené za loňské vysoké ceny.

"Proto se dá očekávat spíše pomalé zlevňování, které bude samozřejmě závislé na budoucím cenovém vývoji," vysvětlil Tyleček. Zároveň připomněl, že vývoj na energetické burze je dál nejistý.

Vyhodnotit, jak se nejnovější nabídky spotřebitelům vyplatí, je podle expertů komplikované. "Pro odběratele to znamená výhodu nižších plateb v prvním roce závazku, která se ale může ukázat jako nevýhodná ve druhém a třetím roce. To už mohou být dostupné podstatně výhodnější nabídky," řekl Gavor.

"Lze to tedy doporučit spíše pro pesimisty preferující jistotu a předpokládající, že bude spíš hůře než lépe. Aspoň z pohledu cen za energie," doplnil.

Podobně situaci hodnotí i Tyleček. "Můj osobní názor je, že se dočkáme ještě výhodnějších nabídek v příštích měsících. Dokážu si představit situaci, že cena elektřiny bude dále výrazně klesat a upsat se na tři roky by mohlo být nevýhodné. Např. by se tarif mohl vyplatit pouze v tomto roce a příští dva roky by mohla být nabídka výrazně nevýhodná. Jedná se však pouze o mé spekulace," uzavřel. Současné tarify pod vládnou daným maximem by proto volil v případech lidí, kteří chtějí mít klid a nezabývat se změnami cen.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ruská federace prodlouží současné omezení těžby ropy do konce června.

Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června. Uvedl to vicepremiér Alexandr Novak. Více»

Soud zmírnil 4 obžalovaným tresty za pád mostu ve Vilémově, pátého zprostil.

Odvolací soud v Pardubicích zmírnil tresty čtyřem z pěti mužů obžalovaným kvůli pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku v roce 2014. Pátého obžaloby z obecného ohrožení z nedbalosti zprostil. Více»

Slovensko postaví na místě Kuciakova domu památník.

Rodinný dům, ve kterém byli v roce 2018 zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, bude zbourán. Demolice měla začít včera a na místě má v budoucnu vyrůst památník svobody slova. Více»

Nejlepší rekonstrukce památkových objektů dnes dostanou cenu Památka roku.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska dnes v Praze na Žofíně vyhlásí vítěze soutěže Památka roku 2022. Více»

Na brněnském výstavišti začíná veletrh Amper.

Představí se na něm 400 firem. Více»

Všechny články a aktuality »»