Provozuje:
Juris Real Estate

Nemovitost jako investiční příležitost.

A jak tedy zajistit její plánovaný výnos a vyhnout se možným problémům?

Nemovitost jako investiční příležitost.

autor. JURIS REAL

A jak tedy zajistit její plánovaný výnos a vyhnout se možným problémům?

Jestliže plánujete pořízení nemovitosti jako investici, pak byste si jistě měli zvážit veškeré varianty Vaší investiční příležitosti.

Kdy se nákup nemovitosti jako investice vyplatí?

Pronájem nemovitosti by měl pronajímateli vygenerovat po odečtení nákladů na údržbu a správu nemovitosti a po zaplacení daně z příjmu takový čistý výnos, který je lepší než výnos z alternativní investice se stejně vysokým investičním rizikem.

Při výpočtu taktéž musíme zohlednit náklady za ušlý zisk za předpokládanou dobu, kdy bude nemovitost bez nájemce. To může být různé dle lokality, velikosti nemovitosti atd.

Je ta pravá doba právě teď?

Časovat trh se nevyplácí, a to ani u investice do nemovitostí. V dnešní turbulentní době nelze budoucí vývoj s jistotou předpokládat.

Nyní cena nemovitostí pravděpodobně poroste a také pravděpodobně přijde období, kdy během pár let cena zase klesne v důsledku zpomalení ekonomiky. Následně opět dojde k oživení.

Důležité je si uvědomit, že investice do nemovitostí je dlouhodobou záležitostí a měla by činit pouze část investičního portfolia. Krátkodobě se jedná o spekulaci a spekulace je riziková ze své podstaty.

Jaký je investiční horizont pro nákup nemovitosti?

Generelně (obecně) doporučení zní 10 let. Záleží však především na pořizovací ceně, pronajímatelnosti v dané lokalitě a typu nemovité věci, jelikož ne vždy se musí jednat o nemovitou věc určenou k bydlení. Výnos z pronájmu bývá na úrovni výnosů dluhopisových fondů.

Záleží na tom, jak efektivně dokáže majitel řídit výběr nájemníků. Jinými slovy, jde o to, zda dokáže mít spolehlivé, platící nájemce, kteří nemovitost udržují v dobrém stavu.

Absence nájemníků, škody na majetku a neplatící nájemci velmi rychle snižují výnosnost a tedy i návratnost investice.

Jak lze odhadnout výši provozních nákladů nemovitosti?

Výše měsíčních nákladů je hodně variabilní a nelze ji obecně aplikovat. Záleží na provedených nebo plánovaných stavebních úpravách objektu (s tím souvisí například výše fondu oprav), zateplení objektu, zdroji vytápění apod.

Pokud se jedná např. o novostavbu bytového domu v metropoli, kde klasifikační třída ukazatele energetické náročnosti je nejčastěji mezi B nebo C, můžeme odhadovat náklady na cca 50 Kč/m2 plochy bytu (bez spotřeby elektřiny).

Tato částka by obecně měla zahrnovat zálohy na teplo, vodu, minimální výši fondu oprav, správu domu, základní údržbu společných prostor, odvoz odpadků, apod.

Aby nebyl nájemce za trest aneb jak získat dobré nájemníky?

Stěžejní je dobrá lokalita s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností. Řada potencionálních nájemců očekává standardizované bydlení typu 1kk, 2kk, 3kk. Nájemné musí být konkurenceschopné.

Je lepší mít obsazenu nemovitost kvalitním nájemníkem, který byt neničí a platí včas nájem, než mít nemovitost prázdnou, protože se snažíme získat nájemce, který bude ochoten a hlavně schopen platit nadstandardně vysoký nájem.

Důležité je mít nemovitost, která láká spolehlivé nájemce.

Levné nemovitosti ve špatném stavu přitahují nespolehlivé nájemníky, kteří pak vytvářejí majiteli spíše starosti než zisk.

Jak se připravit na nespolehlivé nájemníky? Co je dobré zakomponovat do nájemní smlouvy?

Jako záruka za zaplacení nájemného a splnění povinností nájemce vyplývajících z nájemního vztahu slouží jistota (dříve kauce).

Podle starých pravidel byl pronajímatel oprávněn požadovat jistotu ve výši trojnásobku měsíčního nájemného a záloh na úhradu za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu.

Od nového roku je výše jistoty též omezena, ale neměla by být vyšší než 6-ti násobek měsíčního nájemného. Občanský zákoník neupravuje ustanovení týkající se povinnosti doplňovat kauci při jejím čerpání v průběhu trvání smlouvy.

Toto je tedy čistě na dohodě mezi smluvními stranami a pravidla je dobré si stvrdit ve smlouvě. Stejně dobré je i stanovit ve smlouvě výši úroků z jistoty, které by měly být alespoň ve výši zákonné sazby.

Jde si pronájmem nemovitostí vydělat na živobytí?

Máme klienta, který má 30 bytů a velmi úspěšně vydělává jejich pronájmem. V dnešní době levných hypoték není problém získat na nájemném o něco více, než je splátka hypotéky. Pozitivní je, že nemovitost si zároveň může držet svou hodnotu.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V Letech byl otevřen památník holokaustu Romů a Sintů v ČR

Muzeum romské kultury otevřelo dnes Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech na Písecku. Stojí v místě, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Více»

Depozitář budoucího Tech. muzea ve Vysokém Mýtě zaplňují historické autobusy.

Do opravené haly, která bude sloužit jako depozitář budoucího Technického muzea ve Vysokém Mýtě, se stěhují historické autobusy. Více»

Stavební veletrhy v Brně poradí s rekonstrukcemi.

Stavební veletrh Brno, Dřevo a stavby a Festival architektury od středy do soboty obsadí dva pavilony brněnského výstaviště. Více»

Banky poskytly v březnu hypotéky za 18 mld. Kč.

To je o půlku více než loni. Více»

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec na Lounsku v Ústeckém kraji.

Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Více»

Všechny články a aktuality »»