Provozuje:
Juris Real Estate

Obchodní banka nedostatečně prověřila dlužníkovu minulost.

Ten tak splatí jen půjčku bez dalších úroků.

Obchodní banka nedostatečně prověřila dlužníkovu minulost.

autor. JURIS REAL (zdroj: Měšec.cz a Hypoindex.cz)

Ten tak splatí jen půjčku bez dalších úroků.

Komerční banka před čtyřmi lety poskytla svému klientovi tzv. „Perfektní půjčku.“

Půjčka byla ve výši 280 tisíc korun bez uvedení účelu. Dlužník se zavázal splácet měsíční částku ve výši 6 110 korun. Banka klientovi navíc poskytla tzv. revolvingový úvěr ve formě úvěrového limitu v částce 20 000 korun.

Jenže dlužník prostřednictvím kreditní karty částku vyčerpal, ale povinnost k úhradě nesplnil.

O necelé dva roky později Komerční banka vyzvala klienta k okamžitému splacení celé úvěrové pohledávky.

Ten se totiž dostal do prodlení s úhradou jednotlivých splátek. Dlužník poskytnutý úvěr uhradil, ale dále už nesplácel.

Komerční banka tedy svého klienta zažalovala. Měl totiž bance zaplatit ještě jistinu dluhu a kapitalizované úroky z úvěru a úroky z prodlení.

Nejprve soud prvního stupně uložil žalovanému zaplatit Komerční bance 174 296,67 korun s úrokem z prodlení. Jenže dlužník se odvolal a odvolací soud rozsudek prvního soudu změnil a danou žalobu zamítl. Své rozhodnutí soud odůvodnil tak, že schopnost žalovaného splácet úvěr posoudila banka na základě jeho osobního (zaměstnavatelem nepotvrzeného) prohlášení, které nebylo potvrzená zaměstnavatelem. A v tom byl kámen úrazu. Žalovaný uvedl, že má příjmy ze závislé činnosti ve výši 16 000 korun měsíčně, nemá vyživovací povinnosti a jeho měsíční výdaje činí tisíc korun. Z registrů dlužníků si banka ověřila, že žalovaný dlužník nemá veden negativní záznam. V době, kdy mu byla půjčka poskytnuta, byl žalovaný dlužník hlášen k pobytu na ohlašovně městského úřadu. Z tohoto důvodu soud případ uzavřel s tím, že banka nedostatečně neprověřila žalovaného splácet úvěr ve sjednaných splátkách. Proto soud uznal, že je spotřebitelská smlouva neplatná. K této neplatnosti přihlédl bez návrhu.

„V novém zákoně o spotřebitelském úvěru je stanoveno, že věřitel je povinen posoudit úvěruschopnost dlužníka, v opačném případě dlužník věřiteli nemusí splácet úroky, ale pouze jistinu. Zajímavé je, že k podobnému závěru dospěl Nejvyšší soud také v případě úvěrové smlouvy uzavřené ještě podle staré úpravy,“ uvedl Tomáš Valášek, výkonný ředitel Insolvence 2008 a. s. Podle zákona o spotřebitelském úvěru, musí banka, nebo jiný poskytovatel úvěru s odbornou péčí posoudit schopnost spotřebitele splácet spotřebitelský úvěr.

Komerční banka podala dovolání k Nejvyššímu soud, který potvrdil rozhodnutí odvolacího soudu. Zmíněná banka tedy pochybila.

Vzhledem k tomu, že je smlouva neplatná, musí tedy dlužník vrátit jen tu částku, kterou skutečně čerpal. Nemusí navíc zaplatit ani žádné poplatky, ani úroky z úvěru atp. Kdyby dlužník nedoplatil zbytek nesplaceného úvěru včas, banka ho bude muset zažalovat znovu. V tomto případě by obchodní banka požadovala úroky z prodlení.

„Dojde-li v rámci novelizace insolvenčního zákona k prolomení 30% limitu, bude namístě opravdu velká ostražitost. Pozitivní na tom ale bude, že díky vyšší úrovni kontroly ze strany institucí skončí v dluhové pasti méně lidí. Jak se ale v pozici věřitele zachová občan? Jednotlivé komerční banky mu své databáze nezpřístupní, reference od předchozího pana domácího u nás na rozdíl od zahraničí zatím moc nefungují,“ uzavírá Valášek.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Téměř desetina obyvatel je ohrožena příjmovou chudobou.

Příjmová chudoba podle dat Českého statistického úřadu ohrožuje 9,6 % Čechů. I když počet takto ohrožených lidí mírně vzrostl, řadí se ČR k evropským zemím s vůbec nejnižším podílem takto ohrožených osob. Více»

Průměrná sazba hypoték v únoru klesla pod tři procenta.

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů v únoru nepatrně klesla na 2,99 procenta z lednových tří procent. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Více»

Cenové mapy nájmů jsou ke stanovení dávek nepoužitelné.

Cenové mapy s obvyklým nájemným, které měly podle plánů sloužit k přesnějšímu stanovení dávek na bydlení, ministerstvo práce využívat nebude. Údaje nejsou vypovídající a nedá se z nich pro určení výše podpory vycházet. Více»

Metropole bude zvyšovat nájmy svých bytů o inflaci.

Management Prahy hodlá začít zvyšovat nájmy městských bytů o inflaci, což sice magistrát podle drtivé většiny nájemních smluv může, ale již minimálně deset let to nedělá. Úpravou by měl magistrát ročně získat o zhruba 11 milionů korun více. Více»

Odpadní teplo z Temelína má zahřát tisíce občanů.

ČEZ začal stavět 26 kilometrů dlouhý horkovod mezi jadernou elektrárnou Temelín a Českými Budějovicemi. Finanční náklady jsou 1, 445 miliardy korun. Práce plánuji energetici na necelé dva roky. Více»

Všechny články a aktuality »»