Provozuje:
Juris Real Estate

Obchodní banka nedostatečně prověřila dlužníkovu minulost.

Ten tak splatí jen půjčku bez dalších úroků.

Obchodní banka nedostatečně prověřila dlužníkovu minulost.

autor. JURIS REAL (zdroj: Měšec.cz a Hypoindex.cz)

Ten tak splatí jen půjčku bez dalších úroků.

Komerční banka před čtyřmi lety poskytla svému klientovi tzv. „Perfektní půjčku.“

Půjčka byla ve výši 280 tisíc korun bez uvedení účelu. Dlužník se zavázal splácet měsíční částku ve výši 6 110 korun. Banka klientovi navíc poskytla tzv. revolvingový úvěr ve formě úvěrového limitu v částce 20 000 korun.

Jenže dlužník prostřednictvím kreditní karty částku vyčerpal, ale povinnost k úhradě nesplnil.

O necelé dva roky později Komerční banka vyzvala klienta k okamžitému splacení celé úvěrové pohledávky.

Ten se totiž dostal do prodlení s úhradou jednotlivých splátek. Dlužník poskytnutý úvěr uhradil, ale dále už nesplácel.

Komerční banka tedy svého klienta zažalovala. Měl totiž bance zaplatit ještě jistinu dluhu a kapitalizované úroky z úvěru a úroky z prodlení.

Nejprve soud prvního stupně uložil žalovanému zaplatit Komerční bance 174 296,67 korun s úrokem z prodlení. Jenže dlužník se odvolal a odvolací soud rozsudek prvního soudu změnil a danou žalobu zamítl. Své rozhodnutí soud odůvodnil tak, že schopnost žalovaného splácet úvěr posoudila banka na základě jeho osobního (zaměstnavatelem nepotvrzeného) prohlášení, které nebylo potvrzená zaměstnavatelem. A v tom byl kámen úrazu. Žalovaný uvedl, že má příjmy ze závislé činnosti ve výši 16 000 korun měsíčně, nemá vyživovací povinnosti a jeho měsíční výdaje činí tisíc korun. Z registrů dlužníků si banka ověřila, že žalovaný dlužník nemá veden negativní záznam. V době, kdy mu byla půjčka poskytnuta, byl žalovaný dlužník hlášen k pobytu na ohlašovně městského úřadu. Z tohoto důvodu soud případ uzavřel s tím, že banka nedostatečně neprověřila žalovaného splácet úvěr ve sjednaných splátkách. Proto soud uznal, že je spotřebitelská smlouva neplatná. K této neplatnosti přihlédl bez návrhu.

„V novém zákoně o spotřebitelském úvěru je stanoveno, že věřitel je povinen posoudit úvěruschopnost dlužníka, v opačném případě dlužník věřiteli nemusí splácet úroky, ale pouze jistinu. Zajímavé je, že k podobnému závěru dospěl Nejvyšší soud také v případě úvěrové smlouvy uzavřené ještě podle staré úpravy,“ uvedl Tomáš Valášek, výkonný ředitel Insolvence 2008 a. s. Podle zákona o spotřebitelském úvěru, musí banka, nebo jiný poskytovatel úvěru s odbornou péčí posoudit schopnost spotřebitele splácet spotřebitelský úvěr.

Komerční banka podala dovolání k Nejvyššímu soud, který potvrdil rozhodnutí odvolacího soudu. Zmíněná banka tedy pochybila.

Vzhledem k tomu, že je smlouva neplatná, musí tedy dlužník vrátit jen tu částku, kterou skutečně čerpal. Nemusí navíc zaplatit ani žádné poplatky, ani úroky z úvěru atp. Kdyby dlužník nedoplatil zbytek nesplaceného úvěru včas, banka ho bude muset zažalovat znovu. V tomto případě by obchodní banka požadovala úroky z prodlení.

„Dojde-li v rámci novelizace insolvenčního zákona k prolomení 30% limitu, bude namístě opravdu velká ostražitost. Pozitivní na tom ale bude, že díky vyšší úrovni kontroly ze strany institucí skončí v dluhové pasti méně lidí. Jak se ale v pozici věřitele zachová občan? Jednotlivé komerční banky mu své databáze nezpřístupní, reference od předchozího pana domácího u nás na rozdíl od zahraničí zatím moc nefungují,“ uzavírá Valášek.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

VW přesune do Kvasin výrobu vozů Passat.

Volkswagen přesune do roku 2023 výrobu vozů rodiny Passat do závodu české automobilky Škoda Auto v Kvasinách, kde se budou vyrábět spolu s modely Škoda Superb a Kodiaq. Oznámil to na tiskové konferenci šéf koncernu VW Herbert Diess. Více»

V Plečnikově kostele je nový oltář.

Navrhl ho Pleskot. Více»

Pražský Hrad plánuje rekonstrukci za desítky milionů korun.

Správa Pražského hradu vypsala otevřené výběrové řízení na celkovou opravu fasád jižního křídla Nového královského paláce. Více»

Umělec David Černý navrhl dům s robotickou restaurací.

Infocentrum s roboticky obsluhovanou restaurací vyrostlo v Praze u metra Nové Butovice podle návrhu sochaře Davida Černého. Dvoupatrové centrum nazvané Cyberdog má podobu sedícího psa a vznikalo přibližně rok. Více»

Lidé dnes mohou navštívit Kramářovu vilu včetně interiéru.

Veřejnosti se dnes otevře Kramářova vila v Praze, která slouží jako rezidence českých premiérů. Úřad vlády se tak připojí k oslavám dnešního Dne boje za svobodu a demokracii. Vila bude otevřena od 09:00 do 17:00. Více»

Všechny články a aktuality »»