Provozuje:
Juris Real Estate

Obchodní společnosti si zřejmě připlatí za nájem komerčních prostor.

Vlastníci administrativních ploch si totiž většinou účtují nájmy v eurech. A intervence centrální banky je zdražila.

Obchodní společnosti si zřejmě připlatí za nájem komerčních prostor.

autor. JURIS REAL

Vlastníci administrativních ploch si totiž většinou účtují nájmy v eurech. A intervence centrální banky je zdražila.

Hlouběji do kapsy bude muset sáhnout většina českých firem, které mají pronajaté obchody v některém z tuzemských nákupních center. A ne pro malé částky. Kvůli slabé koruně se totiž činže za obchodní plochy v nákupních střediscích zvednou o zhruba 120 milionů korun měsíčně. Nájemné se v naprosté většině z nich platí v eurech. "Průměrné nájemné v obchodních centrech je zhruba patnáct eur na metr čtvereční a v ČR je pronajato na 3, 8 milionu obchodních ploch v takových centrech," potvrzuje Jakub Holec, jednatel společnosti 108 Agency. V nákupních centrech naroste nájemné každý měsíc min. o dalších patnáct korun na metr čtvereční, a to pro jednotlivé firmy znamená miliony korun měsíčně navíc. Obchodníci o zvýšení činží zatím mluví opatrně. Brzy po kroku centrálních bankéřů totiž podle informací LN začali o výši nájemného s pronajímateli aktivně jednat.

Přesto někteří z nich citelné zdražení zaznamenali. "Nájemné platíme v eurech a příjmy máme v korunách, nájemné se tedy pro nás zvýšilo," potvrzuje Michal Kreuter, jednatel společnosti Mangaloo, která má v českých nákupních parcích přes šestnáct poboček. Podobně pak hovoří i další firmy. "Bez vyjednávání vzroste nájemné přesně o to, o kolik se mění kurz. Pokud by to mělo být kolem deseti procent z 25 eur na 27, 5 eur, pak to je a bude pro mnoho nájemců velmi bolestivé. Tento zásah ČNB nutí nájemce v obchodních centrech zaplatit na nájemném a všemožných poplatcích o deset procent víc. Tyto peníze si obchodní centra a jeho zahraniční vlastníci bez zásluhy strčí do kapsy," uvádí majitel kavárenské firmy Cross Cafe Jan Janák. Euro kvůli umělému oslabení koruny zdražilo, a tak se nájem prodraží i v dalších nemovitostech. O 46, 4 milionů korun měsíčně více tak zaplatí nájemci v administrativních centrech, a 17, 6 milionu korun si pak připlatí firmy, které si pronajaly sklady nebo výrobní haly. Nájemní smlouvy jsou totiž uzavřeny na částky v eurech v 97 procent všech tří typech nemovitostí, tedy pokud patří mezi tzv. "áčkové" prostory, tedy moderní budovy postavené v poslední dekádě.

Investoři účty v eurech preferují právě proto, aby se ubránili výkyvům kurzu. "Jen pokud je vlastníkem česká společnost nebo se jedná o starší budovy, nájemné je vedeno v korunách," vysvětluje Lenka Šindelářová z realitně poradenské společnosti DTZ. Velmi záleží na záměrech, kterou vlastník s nemovitostí má. Pokud ji chce dlouhodobě držet a je to česká společnost, zpravidla volí korunové nájemné, pokud ji plánuje ale nabízet k prodeji mezinárodním institucionálním investorům, volí spíše nájem v eurech. Za příklad může sloužit Florentinum - budova, kterou v centru hlavního města právě dokončuje česko-slovenská investiční společnost Penta. Nájemní smlouvy již uzavřela v eurech. "Máme celé bankovní financování Florentina zrealizované v eurech a také část stavebních nebo dodavatelských prací jsme realizovali v této měně," říká Martin Danko, mluvčí Penty. Více než dva miliony metrů čtverečních průmyslových ploch pronajímá společnost CTP. Z 90 procent účtuje firmám činži v eurech, případně v dolarech. Zdražení, za kterým stojí intervence centrální banky, ale na jejich nájemce prý nebude mít zásadní dopad. "Naši nájemníci jsou většinou firmy orientované na export nebo se jedná o nadnárodní společnosti, které obchodují v eurech nebo dolarech," říká Radek Zeman, finanční ředitel CTP. "Záleží na dalším vývoji, ale v krátkodobém časovém horizontu by kurzové změny neměly mít dopad na hospodaření společnosti," říká za nájemce Jozef Baláž, mluvčí firmy Škoda Auto. Jinak je tomu u českých firem, které nemají zahraniční matky. "Už sledujeme trend, kdy se tyto firmy přiklánějí k pronájmu prostor od českých majitelů s nájmem v korunách," říká Holec. Revizi již platných smluv ale firma neplánuje a se "slevami" zatím nepočítají ani majitelé prostor (Jůzlová, P.,Kreuzigerová, P. Firmy si připlatí za nájemné. deník Lidové noviny - příloha Peníze & Byznys, dne 22. 11. 2013, s. 15.).




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Výkonný výbor FAČR se má dnes zabývat výstavbou nového stadionu na Strahově.

Po dnešním jednání výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky by mělo být jasněji o osudu areálu na Strahově. Více»

V části ČR bude v noci na čtvrtek mráz.

Ten může poškodit kvetoucí stromy. Více»

O letošní úrodě ovoce rozhodnou následující dva týdny.

Čekají se noční mrazíky. Více»

Úpravami podmínek oddlužení by se poslanci měli zabývat až ve středu.

V projednávání sporného vládního návrhu na zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky budou poslanci pokračovat pravděpodobně ve středu místo původně plánovaného dneška. Více»

Výstavba nové tramvajové trati na Václavském nám. začne 29.6.

Stavba nové tramvajové trati v horní polovině pražského Václavského náměstí začne letos 29. června a potrvá tři roky. Tramvaje přes náměstí mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí nepojedou od tohoto data až do 30. září, tj. tři měsíce. Více»

Všechny články a aktuality »»