Provozuje:
Juris Real Estate

Obilí se letos v České republice sklidilo o 9,8 procenta více než loni.

Zemědělci ho svezli z polí 7,638 milionu tun.

Obilí se letos v České republice sklidilo o 9,8 procenta více než loni.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Zemědělci ho svezli z polí 7,638 milionu tun.

Toto zjištění vyplývá z odhadu, který podle stavu k 15. září uveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Více se urodilo taktéž brambor, a to o 3,5 procenta.

Sklizeň podle komory zachránil srážkově nadprůmerný květen. Meziročně výrazně více bude i máku. Naopak úroda řepky klesne o 17,4 procenta a méně bude i cukrovky, slunečnice či hrachu.

Množství sklizených obilovin bude letos podle statistiků odpovídat desetiletému průměru.

"Vliv sucha a tepla je sice patrný, což se projevilo např. v nižší objemové hmotnosti zrna, ale plodiny měly přeci jen více vegetační vláhy než v loňském roce," sdělila vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.

Úrodu pšenice statistici očekávají o desetinu vyšší než loni, ječmene o 7,4 procenta více. Odhad sklizně kukuřice na zrno je hlavně díky významnému nárůstu hektarového výnosu meziročně o 11,3 procenta vyšší.

Skoro o třetinu více bude žita a o 14 procent stoupne sklizeň tritikale, což je kříženec žita a pšenice. Mírný meziroční pokles statistici odhadují u ovsa.

Předpokládaná sklizeň brambor 604.000 tun je sice vyšší než loni, zaostává ale za průměrem sklizní za posledních pět i deset let.

Stejně jako v loňském roce zemědělci letos osázeli bramborami 23.000 hektarů.

Téměř o pětinu stoupla předpokládaná úroda kukuřice na zeleno a siláž. Očekávaná produkce máku se ve srovnání s loňskou velmi slabou úrodou výrazně zvýšila na 24.000 tun, tedy o 77 procent.

Naopak nižší sklizeň statistici očekávají u řepky. Oproti loňsku jí bude o 17,4 procenta méně. Důvodem je nižší hektarový výnos i menší osevní plocha.

"Odhad sklizně je především kvůli slabšímu výnosu nižší než pětiletý i desetiletý průměr," informuje ČSÚ.

Cukrovky letos zemědělci podle odhadů sklidí 3,499 milionu tun, meziročně o šest procent méně. Příčinou je zmenšení plochy, na které zemědělci cukrovou řepu pěstují.

"Osevní plocha cukrovky se ve srovnání s rokem 2017, kdy byl po 49 letech ukončen systém produkčních kvót na cukr, zmenšila o 7 000 hektarů," doplnili statistici.

O více než 38 procent méně se letos urodí slunečnice. Sklizeň hrachu bude o 4,6 procenta nižší.

Letošní sklizeň obilovin podle tajemníka Agrární komory ČR Jana Doležala zachránil srážkově nadprůměrný květen. U brambor se dlouhodobě nedaří navyšovat plochy, jejich zásoby tak nemusí stačit, problémy se sklizní mají i v Polsku a v Německu. Podle analytiků brambory proti loňsku zlevní, na původní ceny se však nevrátí.

"U brambor se odhadovalo, že konečná sklizeň bude také v souladu s desetiletým průměrem, nicméně podle posledních údajů se sklizeň brambor nebude výrazně lišit od loňska," konstatoval ČTK Doležal. Bramborářské plochy, které podle údajů Českého statistického úřadu činí stejně jako loni 23.000 hektarů, se podle něj nedaří přes snahy státu navyšovat.

"Pěstitelé také vzhledem k omezením vyplývající z ochrany vodních zdrojů nebo protierozní ochrany půdy mají problém najít pro brambory vhodná pole. Konečný výsledek sklizně tak do značné míry závisí na vývoji počasí," uvedl dále.

"Celkové zásoby brambor nemusí být ani v tomto roce dostatečné i s ohledem na první zprávy o problémech v Polsku a v některých částech Německa, kde se také čekala vyšší sklizeň," dodal.

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka povede letošní sklizeň k mírnému snížení cen.

"Množství brambor však není dostatečné, aby se ceny vrátily na své původní úrovně," poznamenal. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy zaostane sklizeň brambor za pětiletým i desetiletým průměrem.

"Nicméně cenové tlaky v oblasti brambor pro konečného spotřebitele již nyní polevují a polevovat ještě budou," uzavřel.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ceny novostaveb se zvýšily nejvíce na Liberecku.

Ceny nových bytů za poslední tři roky vzrostly nejvíce v Libereckém kraji, a to o 173 procenta na 70 216 korun za m2. Důvodem je zejména nabídka nových horských apartmánů. Více»

Sametová revoluce nechtěla exekuce.

Volali včera v Praze levičáci. Více»

Komedie Vlastníci během schůze SVJ odhaluje lidské charaktery.

Konverzační komedie režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci odhaluje během schůze vlastníků bytů problémového domu jejich lidské charaktery. Více»

Zeman s Čaputovou otevřeli Český dům v Bratislavě.

Prezident to označil za jeden ze svých snů. Více»

Česká republika vydala nesouhlasné stanovisko k rozšíření dolu Turów.

České ministerstvo životního prostředí vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Uvedené stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Více»

Všechny články a aktuality »»