Provozuje:
Juris Real Estate

Objem nových hypotečních úvěrů klesl v květnu o 5 pct na 14,8 mld.

Objem nových hypoték od komerčních bank a stavebních spořitelen dosáhl v květnu 14,8 miliardy Kč. To je o pět procent méně než v letošním dubnu, ale o tři procenta více než v květnu 2019. Toto zjištění vyplývá ze statistik ČNB a ČBA.

Objem nových hypotečních úvěrů klesl v květnu o 5 pct na 14,8 mld.

autor. JURIS REAL, ČTK

Objem nových hypoték od komerčních bank a stavebních spořitelen dosáhl v květnu 14,8 miliardy Kč. To je o pět procent méně než v letošním dubnu, ale o tři procenta více než v květnu 2019. Toto zjištění vyplývá ze statistik ČNB a ČBA.

"Letošní květen tedy byl o něco slabší měsíc, ale rozhodně ne pandemicky. Stále se v objemech pohybujeme v podstatně vyšších číslech než v minulém roce, s výjimkou závěru roku. O pandemii a propadu nelze hovořit ani z pohledu počtu sjednaných úvěrů," konstatoval hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Protože dojednávání hypotečních úvěrů má velkou setrvačnost, dá se podle něj očekávat v dalších měsících opět propad jako následek koronavirového útlumu. Nečeká ho ovšem dramatický. Výchozí předpoklady trhu se totiž příliš nezměnily. "Zejména stále nedostatečná nabídka na trhu s nemovitostmi pro bydlení doprovázená dlouhodobým hladem po vlastnickém bydlení," dodal.

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen, tedy přechod k jiné bance, za květen představovalo tři miliardy Kč. V roce 2019 se tento objem pohyboval kolem dvou miliard korun a stále postupně roste. "U refinancovaných úvěrů platí co do čísel přímá úměra k úrokovým sazbám. Čím více jdou sazby dolů, tím více lze očekávat objem refinancování. Největší měsíční objemy refinancování přes čtyři miliardy měsíčně byly koncem roku 2016, tedy v době, kdy úrokové sazby byly nejnižší. V příštích měsících se dá očekávat, že při klesajících sazbách hypotečních úvěrů bude objem refinancování stoupat," upozornil Staňura.

Index RPSN (průměrná roční procentní sazba nákladů) byl podle statistiky ČNB za květen u hypotečních úvěrů na bydlení 2,57 procenta. Proti dubnu 2020 stoupl o 0,04 procentního bodu. V květnu 2019 byl 2,88 procenta, tudíž v květnu 2020 se za rok snížil o 0,31 procentního bodu. Přes lehký nárůst proti dubnu 2020 lze podle Staňury očekávat, že tendence bude klesající. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů na bydlení za stejné období byla podle ČNB 2,39 procenta. Rozdíl 0,18 procentního bodu mezi indexem RPSN a průměrnou úrokovou sazbou jsou náklady bank nad úrokovou sazbu.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Pošta si hodlá od obchodních bank půjčit na provoz až pět miliard korun.

Česká pošta si hodlá od komerčních bank nebo od státu půjčit až pět miliard korun. Půjčkou chce překlenout období, než dostane od státu úhradu nákladů za poskytování tzv. univerzální služby v letech 2018 až 2022. Více»

V Pražské tržnici byl dnes otevřen komunitní prostor H40.

V Pražské tržnici byl dnes otevřen komunitní prostor H40 s podnikatelským inkubátorem Art&Digital. Lidé tam mohou přijít na vzdělávací i kulturní akce. Více»

Státním vojenským lesům loni poklesl zisk o 88 procent na 9,1 mil. Kč.

Státním Vojenským lesům a statkům ČR (VLS) loni klesl meziročně zisk o 88 procent na 9,1 milionu korun. Obrat firmy poklesl o zhruba 12 procent na 2,79 miliardy Kč. Společnost to uvádí ve své výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Více»

Stavbaři prorazili 840 metrů dlouhý tunel Mezno.

Má zrychlit vlaky. Více»

Sportovní celebrity skupují v metropoli luxusní nemovitosti.

Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je pouze malý výčet nemovitostí, které vlastní české sportovní hvězdy. Více»

Všechny články a aktuality »»