Provozuje:
Juris Real Estate

Od 1. 1. 2014 již nebude možné svévolně prodat pozemek pod domem.

Dům nebo třeba studnu považuje český právní řád za samostatné věci, které nijak nemusí souviset s pozemkem. Stav, který vedl k mnoha sporům, se už za jeden den změní.

Od 1. 1. 2014 již nebude možné svévolně prodat pozemek pod domem.

autor. JURIS REAL

Dům nebo třeba studnu považuje český právní řád za samostatné věci, které nijak nemusí souviset s pozemkem. Stav, který vedl k mnoha sporům, se už za jeden den změní.

Nový občanský zákoník, účinný od 1. ledna, totiž pozemek slučuje se vším, co se nachází pod ním i nad ním.

"měl jsem kauzu, kdy klient koupil pozemek, jehož součástí byla i studna. Tu ale opomněli zapsat do smlouvy, a když to původní majitel zjistil, začal za studnu požadovat nájem," popisuje Petr Bezouška z advokátní kanceláře PRK Partners jednu z rozepří, které dosavadní právní úprava způsobovala. Po Novém roce by se už podobné případy neměly stávat. Nový občanský zákoník totiž pohlíží na pozemek a vše na něm jako na jednu věc. Právní norma tak přinese změnu pro desetitisíce českých domácností. Situace, kdy dům a pozemek mají rozdílného vlastníka, totiž není v České republice výjimečná. Nezřídka se jedná např. o někdejší obecní byty, které radnice privatizovaly, ale půda pod nimi jim zůstala. Běžné jsou i opačné případy, kdy si obec nemovitost nechala, ale pozemek pod ní získal v restituci soukromník. Takových také vzhledem k církevním restitucím zřejmě výrazně přibude.

Vlastníci těchto domů se však nemusí bát, že by o majetek přišli. "Bude se to řešit postupně, v případě prodeje, což bude trvat roky. Pokud budou chtít majitelé nemovitost prodat, musí ji přednostně nabídnout druhému z vlastníku," vysvětluje elitní advokátka Dr. Marvanová. Problémy mohou nastat, pokud se neshodnou na ceně. I proto se najde řada kritiků nové právní úpravy. Přesto řada expertů na občanské právo hmotné chválí návrat k právní praxi, která je běžná v mnoha evropských zemích a do 50. let platila i v Československu. Neznamená to také skutečnost, že postavit dům na cizím pozemku již nebude možné. Nakládání s takovou budovou, prodej, darování či zástavní právo však budou záviset na dohodě s vlastníkem pozemku. Stejně majitel pozemku bude muset brát ohled na vlastníka budovy.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

CREDITAS zdvojnásobila portfolio nájemních bytů.

Společnost CREDITAS Real Estate z investiční skupiny CREDITAS posiluje svou pozici na trhu institucionálního nájemního bydlení. Více»

UniCredit Bank snižuje úrokovou sazbu.

Ta začíná na 4,89 pct. Více»

ČKD Blansko Holding je v insolvenci.

Dluží přes 300 milionů korun. Více»

Věřitelé Tamehu Czech přihlásili u insol. soudu pohledávky za 8,27 mld. Kč.

Celkem 181 věřitelů společnosti Tameh Czech přihlásilo u soudu pohledávky dohromady za 8,27 miliardy korun. Více»

Koalice se zatím neshodla na výši parkovného v zónách.

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a STAN se dosud neshodla na tom, kolik by mělo stát stání v parkovacích zónách po zvedení chystané změny pravidel. Více»

Všechny články a aktuality »»