Provozuje:
Juris Real Estate

Od dubna si úřady posvítí na energetické štítky.

Až stotisícová sankce hrozí od měsíce dubna každému, kdo si pro svůj dům či byt určený k prodeji či pronájmu nezajistí příslušný energetický průkaz.

Od dubna si úřady posvítí na energetické štítky.

autor. JURIS REAL

Až stotisícová sankce hrozí od měsíce dubna každému, kdo si pro svůj dům či byt určený k prodeji či pronájmu nezajistí příslušný energetický průkaz.

Tato zákonná povinnost přitom platí již od začátku letošního roku. Garant právní normy-Ministerstvo průmyslu a obchodu ale již dříve avizovalo, že přimhouří oči a až do konce tohoto měsíce porušování právního předpisu sankcionovat nebude. S tím je teď ale konec.

Možná právě i kvůli výše uvedenému mnoho vlastníků nemovitostí riskuje a tuto povinnost obchází. Snaží se i nadále kupujícího přesvědčit, že štítky nejsou nutné. Zřejmě i proto, že posouzení energetické náročnosti domu stojí od pár tisíc korun výš. Taková zdánlivá úspora nákladů ale nic neřeší. Nový vlastník nemovitosti se později může dostat do situace, kdy energetický průkaz bude potřebovat. Např. pro stavební úřad nebo žádost o dotace na zateplení.

Časté jsou v praxi i takové případy, kdy inzeráty slibují tu nejlepší energetickou známku, na kterou ale ve skutečnosti daná nemovitost nemá vůbec nárok.

Kromě pokut je ale ještě jeden důvod, proč daný právní předpis dodržovat. Kupující má právo žádat průkaz po původním majiteli (vlastníkovi) až tři roky zpětně.

Energetické průkazy je nutné mít při prodeji nebo pronájmu nemovitosti.

Při prodeji se povinnost vztahuje na rodinné domy s plochou nad 50 m2, administrativní budovy a byty s plochou nad 50 m2.

U bytů lze až do roku 2016 štítky nahradit fakturami za roční vyúčtování energií.

Za nedodržení povinnosti může fyzická osoba dostat pokutu od 50 do 100 tisíc korun, právnická až 200 tisíc korun.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Na Černém Mostě hlavní město privatizuje další panelák.

Panelový dům v Bojčenkově ulici na Černém Mostě bude moci odkoupit družstvo nájemců. Pražští zastupitelé po diskuzi o pravidlech privatizace jednomyslně schválili cenu asi 181 milionů korun. V činžovním domě se nachází 60 bytů. Více»

Pražské metro má svou architektku.

Vzhled metra včetně připravované nové linky D má v dopravním podniku nově na starosti architektka Anna Švarc. Ta uspěla ve výběrovém řízení. Více»

V metropoli vznikne Muzeum paměti 20. století.

Jeho účelem je zachovat historickou paměť o klíčových událostech minulého století, které souvisely s totalitními režimy v Československu. Více»

Přízemní mráz může poškodit úrodu.

Varovali meteorologové. Více»

SŽDC čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun.

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Více»

Všechny články a aktuality »»