Provozuje:
Juris Real Estate

Od dubna si úřady posvítí na energetické štítky.

Až stotisícová sankce hrozí od měsíce dubna každému, kdo si pro svůj dům či byt určený k prodeji či pronájmu nezajistí příslušný energetický průkaz.

Od dubna si úřady posvítí na energetické štítky.

autor. JURIS REAL

Až stotisícová sankce hrozí od měsíce dubna každému, kdo si pro svůj dům či byt určený k prodeji či pronájmu nezajistí příslušný energetický průkaz.

Tato zákonná povinnost přitom platí již od začátku letošního roku. Garant právní normy-Ministerstvo průmyslu a obchodu ale již dříve avizovalo, že přimhouří oči a až do konce tohoto měsíce porušování právního předpisu sankcionovat nebude. S tím je teď ale konec.

Možná právě i kvůli výše uvedenému mnoho vlastníků nemovitostí riskuje a tuto povinnost obchází. Snaží se i nadále kupujícího přesvědčit, že štítky nejsou nutné. Zřejmě i proto, že posouzení energetické náročnosti domu stojí od pár tisíc korun výš. Taková zdánlivá úspora nákladů ale nic neřeší. Nový vlastník nemovitosti se později může dostat do situace, kdy energetický průkaz bude potřebovat. Např. pro stavební úřad nebo žádost o dotace na zateplení.

Časté jsou v praxi i takové případy, kdy inzeráty slibují tu nejlepší energetickou známku, na kterou ale ve skutečnosti daná nemovitost nemá vůbec nárok.

Kromě pokut je ale ještě jeden důvod, proč daný právní předpis dodržovat. Kupující má právo žádat průkaz po původním majiteli (vlastníkovi) až tři roky zpětně.

Energetické průkazy je nutné mít při prodeji nebo pronájmu nemovitosti.

Při prodeji se povinnost vztahuje na rodinné domy s plochou nad 50 m2, administrativní budovy a byty s plochou nad 50 m2.

U bytů lze až do roku 2016 štítky nahradit fakturami za roční vyúčtování energií.

Za nedodržení povinnosti může fyzická osoba dostat pokutu od 50 do 100 tisíc korun, právnická až 200 tisíc korun.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Britský soud zamítl plán na rozšíření letiště Heathrow.

Britský odvolací soud kvůli dopadům na životní prostředí dnes zamítl kontroverzní vládní plán na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Informují o tom tiskové agentury. Více»

Olomoucké arcibiskupství převzalo správu zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži.

Pro návštěvníky se podle slov olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera nic nemění. Více»

Magistrát hodlá odkoupit chátrající nádraží Vyšehrad.

V budově by po rekonstrukci mohla být umístěna Slovanská epopej. Více»

Jedním ze současných trendů v bytových interiérech se stala džungle.

Přírodní prostředí navozují jak různé vzory potahů, tak nábytek z přírodních materiálů, především ze dřeva, a rovněž květiny. Více»

Tuzemskou úrodu prý budou stále častěji poškozovat jarní mrazy.

Tuzemskou úrodu zemědělských plodin budou v příštích letech kvůli dřívějším příchodům jara stále častěji poškozovat jarní mrazíky. Více»

Všechny články a aktuality »»