Provozuje:
Juris Real Estate

Olomoucké arcibiskupství převzalo správu zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži.

Pro návštěvníky se podle slov olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera nic nemění.

Olomoucké arcibiskupství převzalo správu zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Pro návštěvníky se podle slov olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera nic nemění.

Církev získala zámek i zahradu již před téměř pěti roky, na základě smlouvy se ale o ně nadále staral Národní památkový ústav (NPÚ).

Avšak smlouva skončila, provoz objektů začala zajišťovat nezisková organizace Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži.

Založilo ji arcibiskupství, aby s Muzeem umění Olomouc chránila, udržovala a zpřístupňovala veřejnosti oba objekty a sbírkové předměty v nich.

"Přejeme si, aby provoz směrem k lidem pokračoval tak, jak byl. Pokud se podaří ještě nějaká zlepšení, budeme rádi, budeme se o to snažit," konstatoval na tiskové konferenci v Kroměříži Graubner.

"Velké kulturní dědictví chceme odpovědně spravovat, jak nás k tomu zavazuje odkaz biskupa Karla z Liechtensteinu-Castelcorna i jeho následovníků, kteří kroměřížský zámek i jeho sbírky budovali,“ uvedl Graubner.

Pod Správu Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži přejde také většina zaměstnanců, kteří se dosud o zámek a Podzámeckou zahradu starali, jde o 28 pracovních úvazků. Dosavadní kastelán zámku Martin Krčma je výkonným ředitelem správy.

"Náš tým zůstává z velké části zachován. Jsem přesvědčen, že v Kroměříži působí profesionální týmy," informoval Krčma. Pokračovat budou také plánované opravy zahrady a zámku.

NPÚ předává podle jeho generální ředitelky Naděždy Goryczkové zámek a zahradu v dobrém stavu, stát podle ní do nich dosud investoval i se zapojením evropských fondů stovky milionů korun.

Spravovat tyto památky je podle ní náročné, musí se do nich kontinuálně investovat. Finanční náklady jsou však vyšší než výnosy, podle Goryczkové loni činil rozdíl 14 milionů korun.

"Jsem přesvědčena, že změnou správy nebude nijak dotčena ani památková péče o tyto památky, ani jejich prezentace veřejnosti. Nadále budeme pokračovat v úzké spolupráci," sdělila Goryczková. Dosavadní spolupráce byla podle ní bez jakýchkoli problémů.

NPÚ bude nadále v zámku v pronájmu, na konci minulého týdne schválilo kroměřížské zastupitelstvo prodej chátrající budovy a pozemků v areálu bývalých Žižkových kasáren NPÚ za symbolické čtyři koruny, NPÚ se zavázal objekt rekonstruovat, poté se tam přesune.

Pro návštěvníky by se měl v letošní sezoně zjednodušit systém slev a zlevní např. vstup na zámeckou věž.

"Novinkou je celozámecká vstupenka, se kterou bude možné navštívit všechny přístupné expozice," uvedl Krčma.

Zámek s Podzámeckou a Květnou zahradou je od roku 1998 zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, Květná zahrada zůstává v majetku státu.

Loni podle Goryczkové navštívilo zámek 65.000 lidí, vstup do Podzámecké zahrady nebyl zpoplatněný, Květnou zahradu si prohlédlo 112.000 lidí. O Květnou zahradu se nadále bude starat asi 30 lidí.

Kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu církev získala v roce 2015 při majetkovém vyrovnání státu s církvemi.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

KU zamítl žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků kvůli D3.

Krajský úřad Jihočeského kraje zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Informaci ČT dnes ČTK potvrdili zástupci ŘSD i jeden z vlastníků pozemků. ŘSD se proti rozhodnutí odvolá. Více»

Hyundai v Nošovicích pojede po obnovení produkce na dvě směny.

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku bude po opětovném spuštění výroby fungovat zpočátku na dvě směny místo obvyklých tří. Více»

Právní norma by měla omezit výpovědi z bytů kvůli nezaplacenému nájemnému.

Vláda schválila návrh zákona, podle kterého nesmí nájemce dostat výpověď z bytu, pokud není kvůli epidemii koronaviru schopen platit nájemné. Více»

Společnosti s uzavřenými provozy budou mít nárok na odklad nájmu.

Firmy, které jsou v nájmu a kvůli vládním opatřením musely zavřít své provozy, budou moci požádat o odklad nájmu do 30. června. Využít ho budou moci od 12. března. Více»

Metropole hodlá v dubnu začít s rekonstrukcí Václavského náměstí.

I přes komplikace způsobené šířením koronaviru plánuje pražský magistrát v dubnu zahájit rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman Více»

Všechny články a aktuality »»