PS podpořila zrušení desítky tisíc nadbytečných předpisů.
Zrušit více než 10.000 zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou formálně platné, ale už nepoužívané, má návrh zákona, který v úvodním kole podpořila Sněmovna.
PS podpořila zrušení desítky tisíc nadbytečných předpisů.
autor. JURIS REAL, ČTK, Advokátní deník a Právní prostor
Zrušit více než 10.000 zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou formálně platné, ale už nepoužívané, má návrh zákona, který v úvodním kole podpořila Sněmovna.
Úplný zánik těchto právních předpisů povede podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) k pročištění a zpřehlednění právního řádu. Předloha teď zamíří k posouzení ústavně-právnímu výboru.
Návrh ruší 6 667 tzv. vyhaslých právních předpisů, které jsou sice platné, ale reálně se neuplatňují. Dalších 3 616 předpisů už v minulosti zrušilo některé obecné ustanovení, ale v právním řádu se nadále objevovaly.
Nadbytečné předpisy se podle předlohy ministerstva vnitra mimo jiné stávají zátěží pro systém eSbírka, ve kterém by lidé měli mít v budoucnu možnost elektronicky vyhledat veškeré zákony a mezinárodní smlouvy v jejich závazné podobě.
Rakušan uvedl, že mezi rušenými předpisy je např. zákon z roku 1919 o zrušení celibátu učitelek, zákon z roku 1924 o zrušení odměn udavačů daňových přestupků, zákon z roku 1930 o výrobě chleba a zákon o čtvrté pětiletce z roku 1966.
"Zrušením právního předpisu nebudou dotčeny právní vztahy, které na jeho základě již dříve vznikly. Tedy ani učitelky se po této právní úpravě nebudou muset obávat žádných neblahých konsekvencí," řekl ministr.
Poslankyně opozičního hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová předlohu ocenila, připomněla ale, že vznikala už v minulém volebním období.
Zrušení několika stovek nadbytečných předpisů navrhovalo vnitro už v roce 2019, návrh schválila tehdejší vláda ANO a ČSSD, poslanci jej však do konce volebního období projednat nestihli.
Letos proto vnitro navrhlo zákon znovu, tentokrát však na základě rozboru odhalilo několik tisíc nadbytečných nařízení.
Mezi předpisy, které ministerstvo navrhuje ke zrušení, jsou zákony i vyhlášky z období od první republiky po současnost.
Z novější doby jde třeba o zákon o zahájení činnosti jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně z roku 2008 a o zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu z roku 2006.
Fórum

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019
Kalkulátor nemovitostí
Spočítejte si cenu vaší nemovitosti:
Více o kalkulátoru
Poslední Aktuality a články
Čepro odstartovala v Hněvicích výstavbu šesti nádrží na pohonné hmoty.
Společnost Čepro, která je státním distributorem paliv, zahájila v areálu v Hněvicích na Litoměřicku výstavbu šesti velkokapacitních nádrží na skladování automobilového benzinu a motorové nafty. Více»
Centrální banka na své hlavní budově odhalila emblémy Živnostenské banky.
Česká národní banka na své hlavní budově odhalila emblémy Živnostenské banky. Zdobné prvky v podobě písmen ŽB se po osmdesáti letech vrátily na své původní místo - mříže oken budovy v ulici Na Příkopě. ČNB o tom informovala novináře. Více»
Cena silové elektřiny bude dva roky klesat.
S plynem potíže nebudou. Více»
Centra Kyjeva a Lvova jsou světovým dědictvím v ohrožení.
Rozhodlo UNESCO. Více»
Šéfové sportu se kvůli škrtům v rozpočtu bojí mj. i devastace sportovišť.
Šéfové velkých sportovních organizací, jako je Česká unie sportu (ČUS), Česká obec sokolská a Sdružení sportovních svazů ČR (SSS ČR), kvůli navrhovanému snížení rozpočtu píší premiérovi Petru Fialovi a ministru financí Zbyňku Stanjurovi. Více»