Provozuje:
Juris Real Estate

Plochy se zeleninou na jaře klesly takřka o tři pct na 11.396 ha.

Plochy s konzumní zeleninou letos na jaře v České republice meziročně klesly téměř o tři procenta na 11.396 hektarů, přičemž provoz omezily hlavně menší farmy.

Plochy se zeleninou na jaře klesly takřka o tři pct na 11.396 ha.

autor. JURIS REAL, ČTK

Plochy s konzumní zeleninou letos na jaře v České republice meziročně klesly téměř o tři procenta na 11.396 hektarů, přičemž provoz omezily hlavně menší farmy.

ČTK to s odkazem na údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o osevních plochách zemědělských plodin řekla tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Zuzana Přibylová.

Zelináři se v poslední době kvůli vysoké inflaci potýkají s rostoucími náklady na pěstování a skladování zeleniny.

Uvádějí, že zároveň mají dlouhodobě problém získat za svou produkci adekvátní cenu.

"Po několika letech určité stabilizace sektoru, která byla patrná v období 2015 až 2021, je letošní rok již druhým v pořadí, kdy ČSÚ i ZUČM zaznamenávají odklon pěstitelů od náročného a ekonomicky nejistého pěstování zeleniny. Situace odráží celkovou nejistotu českých pěstitelů i prohlubující se závislost ČR na dovozu zeleniny," uvedla Přibylová.

Zelináři upozorňují na to, že se postupně zvětšuje rozdíl mezi farmářskými cenami zeleniny, které spíš stagnují, a průběžně rostoucí cenou na pultech obchodů. "Ceny zemědělských výrobců od nástupu nové sklizně poklesly, pohybují se však stále o 40 až 60 procent níž, než je úroveň spotřebitelských cen," podotkla Přibylová.

Zelinářům letos pěstování podle Přibylové komplikovalo chladné a mokré jaro, horký a suchý červenec a následně také lokální bouřky s krupobitím. Chladné počasí opozdilo začátek sklizně především u plodové zeleniny, horko a sucho snížilo výnosy nyní sklízených letních druhů zeleniny.

Kroupy poškodily např. porosty paprik na jižní Moravě. "Výsledek letošní sezóny bude možné odhadnout a hodnotit až v podzimních měsících dle vývoje počasí v druhé polovině léta," doplnila Přibylová.

Tuzemská tržní produkce zeleniny pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl loni podle předběžných údajů klesla o 7,6 procenta na 219.691 tun. O rok dřív byla 237.865 t.

Loňská úroda zeleniny byla podle ZUČM průměrná a počasí pěstování zeleniny zpravidla přálo. V České republice v roce 2022 ale ukončilo činnost 13 pěstitelů tržní zeleniny, zejména menších farmářů. Celkový počet pěstitelů zeleniny se tak v roce 2022 snížil na 354 z 367.

Počty největších zemědělských podniků s produkcí zeleniny se loni nezměnily. Evidováno bylo 30 zemědělských firem hospodařících na více než 100 hektarech a 20 firem s plochou 50 až 100 hektarů. Nejvíce zelinářských podniků patřilo i loni mezi malé farmy s výměrou do deseti hektarů. V této kategorii bylo evidováno více než 200 pěstitelů zeleniny.

Většina polí se zeleninou ale loni připadla na velké pěstitele. Tři desítky největších podniků obhospodařovaly 6 758 hektarů.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Bezrealitky se startupem Ownest chtějí změnit přístup Čechů k hypotékám.

Zájemce posoudí do čtyř minut. Více»

Úroda chmele byla v ČR letos mírně nadprůměrná.

Činila 6 997 tun. Více»

Tuzemská ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí meziročně o 0,7 pct.

ČSÚ zhoršil odhad. Více»

KS v Ostravě vyhlásil v případě Liberty Ostrava moratorium.

Krajský soud v Ostravě vyhlásil v případě hutní společnosti Liberty Ostrava individuální moratorium. O ochranu před jedním z věřitelů firma sama před časem požádala. Více»

HDP ve 3. kvartálu meziročně klesl o 0,7 procenta.

Klesne i celoročně. Více»

Všechny články a aktuality »»