Provozuje:
Juris Real Estate

Po roce od přijetí pomoci si bydlení udrželo 85 procent občanů.

Po roce od přijetí státní mimořádné okamžité pomoci na úhradu kauce v nájemních bytech od ledna 2016 do června 2018 si toto bydlení udrželo 85 procent domácností. V absolutním vyjádření šlo zhruba o tisícovku. Po dalším roce to bylo 79 procent lidí.

Po roce od přijetí pomoci si bydlení udrželo 85 procent občanů.

autor. JURIS REAL, ČTK

Po roce od přijetí státní mimořádné okamžité pomoci na úhradu kauce v nájemních bytech od ledna 2016 do června 2018 si toto bydlení udrželo 85 procent domácností. V absolutním vyjádření šlo zhruba o tisícovku. Po dalším roce to bylo 79 procent lidí.

Toto zjištění vyplývá ze studie ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování, kterou má ČTK k dispozici. Podle agentury je tak tato dávka vysoce účinná proti bezdomovectví. "Řešení bytové nouze je jedním z předpokladů ukončení přenosu chudoby z rodičů na děti. Je prokázáno v zahraničí i výzkumy u nás, že právě nevhodné bydlení zhoršuje školní prospěch dětí, vede k odchodu ze vzdělávání, horšímu uplatnění, horším výdělkům a k nezaměstnanosti. Přesto, že je mimořádná okamžitá pomoc poměrně levný a efektivní nástroj prevence a ukončování bezdomovectví a bytové nouze, počet vyplacených žádostí ze strany úřadu práce klesá," uvedla agentura ve své zprávě.

Počet přiznaných dávek mimořádné okamžité pomoci v České republice podle MMR loni meziročně klesl o 15 procent na 359. Od roku 2016 se snížil více než o třetinu. Podíl zamítnutých žádostí loni meziročně vzrostl o 12 procentních bodů na 43 procent. Nejvíce dávek úřady loni vyplatily v Olomouckém kraji, bylo jich 56. Následovaly Středočeský a Moravskoslezský kraj s 45, respektive 42 dávkami.

Studie vznikla na základě údajů od 1 232 domácností, které se snažily o návrat do režimu standardního bydlení a využily jednorázovou dávku k úhradě kauce od ledna 2016 do června 2018. Klíčovou otázkou bylo, zda tato sociální dávka pomohla domácnostem udržet si dlouhodobě standardní nájemní bydlení.

Expertní tým Agentury pro sociální začleňování před časem spočítal, že náhlá bytová nouze tisícovky lidí představuje z hlediska veřejných rozpočtů možné ztráty, a to minimálně 250 milionů korun ročně.

"Pokud by stát dokázal pomoci lidem získat standardní bydlení pomocí jednorázové dávky, finanční zátěž by byla pro stát mnohem nižší," dodal ředitel agentury David Beňák.

Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky v hmotné nouzi. V ní je člověk či rodina, pokud nemá dostatečný příjem a majetek na zajištění základních potřeb a nemůže si vydělat. Podle výsledků loňského sčítání bylo minulý rok na jaře v ČR 24.830 lidí bez domova.




Fórum




Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

NHL plánuje stěhování klubu Arizona Coyotes do Salt Lake City

Rada guvernérů NHL jednohlasně schválila prodej klubu Arizona Coyotes a jeho přesun do Salt Lake City. Více»

Zájemci mají možnost navštívit stanice metra B Florenc.

U příležitosti oslav padesáti let metra v Praze nabízí dopravní podnik unikátní možnost navštívit zázemí ve stanici Florenc. Více»

V Rokycanech existují ekologické veřejné toalety.

Nevyužívají elektřinu, ani chemii. Více»

Soud zahájil insolvenci s firmou Kovosvit MAS Machine Tools.

Českobudějovický krajský soud zahájil insolvenční řízení se strojírenskou firmou Kovosvit MAS Machine Tools. Věřitel požaduje po společnosti zaplacení dlužné částky více než 20 milionů korun. Více»

Mrazivá noc snížila naději na letošní dobrou úrodu ovoce.

Čekají se další mrazy. Více»

Všechny články a aktuality »»