Provozuje:
Juris Real Estate

Počet seniorů v exekučním řízení je proti ostatní populaci jen sedminový.

Podíl seniorů v exekuci je v poměru s ostatní populací sice zhruba jen sedminový, přesto je podle údajů Exekutorské komory exekucí postiženo 45.000 starobních důchodců.

Počet seniorů v exekučním řízení je proti ostatní populaci jen sedminový.

autor. JURIS REAL

Podíl seniorů v exekuci je v poměru s ostatní populací sice zhruba jen sedminový, přesto je podle údajů Exekutorské komory exekucí postiženo 45.000 starobních důchodců.

Celkem to znamená necelých 1,6 procenta ze 2,857 milionu penzistů. U zbytku ekonomicky aktivních obyvatel činí toto číslo 11,6 procenta (celkem 909.000 osob v exekuci).

Podle statistik společnosti M.B.A. Finance, která se zabývá správou pohledávek, je podíl seniorů v exekuci dokonce ještě nižší.

Senioři tedy nejsou typickými dlužníky.

Jejich zastoupení mezi neplatiči se sice poslední tři roky meziročně mírně zvedá, ale i tak je u M.B.A Finance na úrovni 3,7 procenta z celkového počtu dlužníků.

Mezi dlužníky, které má M.B.A. Finance ve správě, je uvalena exekuce jen na 1,4 procenta lidí starších 65 let.

Jejich exekučně vymáhané pohledávky činí kolem 9 000 Kč, což je o polovinu nižší částka proti průměrnému dluhu mladších lidí.

Z hlediska rizika předlužení jsou však senioři specificky ohroženou skupinou. Základním problémem je jejich snížená orientace v současném světě nabídky zboží a služeb a neschopnost vyhodnotit finanční rizika s tím spojená.

Sami mají menší výdaje, které odpovídají přirozenému životnímu rytmu starých lidí a do zadlužení se dostávají vinou druhých.

Často se snaží finančně pomoci dětem, neodhadnou svoje možnosti a pak nejsou schopni pokrýt ostatní potřeby.

Také se stávají obětí neetického chování různých prodejců a jsou dotlačeni k nákupu zboží či služeb, které jsou pro ně nevýhodné, jsou nad jejich možnosti a zpravidla je vůbec nepotřebují.

"Senioři potřebují ochranu od státu i občanské společnosti. My sami se přednáškami v domovech seniorů snažíme zvyšovat jejich finanční gramotnost. Jinak hrozí, že se budou stále více objevovat mezi dlužníky," varoval provozní ředitel M.B.A. Finance Jakub Zakrzecki.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Jaderné úložiště by mělo být u Temelína, na Vysočině nebo na Klatovsku.

Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v tuzemsku vzniknout na jedné ze čtyř následujících lokalit - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku či Březový potok na Klatovsku. Více»

V hotelu jako doma za měsíční nájem.

Pražské hotely nabízejí pokoje k dlouhodobému bydlení, řeší takto nedostatek především zahraničních turistů. Více»

Na Staroměstském náměstí v metropoli dnes bude vztyčen mariánský sloup.

Na Staroměstském náměstí v centru Prahy dnes bude vztyčena napodobenina mariánského sloupu ze 17. století. Plány na umístění sloupu vyvolaly mezi občany kontroverze. Více»

Hatě praskají ve švech.

Za tři týdny, kdy se opětovně otevřela nákupní centra po zmírnění pandemie, nakoupili čeští zákazníci v outletovém centru v Hatích u Znojma o polovinu více zboží než za stejné období loňského roku. Více»

SŽDC zahájila rekonstrukci vlakového nádraží v Českých Budějovicích.

Památkově chráněnou budovu opraví sdružení firem Metrostav, Edikt a Avers. Více»

Všechny články a aktuality »»