Provozuje:
Juris Real Estate

Podaří se centrální bance prosadit po proběhlých volbách novelu zákona o ČNB?

O novele zákona o ČNB bude rozhodovat až příští Poslanecká sněmovna. Nicméně kromě ODS se proti legislativní novele staví i ostatní politické strany či uskupení.

Podaří se centrální bance prosadit po proběhlých volbách novelu zákona o ČNB?

autor. JURIS REAL

O novele zákona o ČNB bude rozhodovat až příští Poslanecká sněmovna. Nicméně kromě ODS se proti legislativní novele staví i ostatní politické strany či uskupení.

Šance centrální banky prosadit novelu po volbách proto nejsou tedy příliš velké.

„Kompetence ČNB jsou v této oblasti dostatečně široké a neexistuje důvod je ještě více rozšiřovat,“ uvedl za ANO Patrik Nacher. Analogický názor má i ČSSD. „Podmínky dostupnosti bydlení a pravidla poskytování hypoték ve vazbě na analýzu trhu by ji neměly podléhat. Bytová a sociální politika musí zůstat v rukou občany volených orgánů,“ konstatuje Jan Hamáček. „Již dnes ČNB nástroje k regulaci hypotéčního trhu má. Nejsme tedy v bodě nula, jak by se mohlo zdát. Mělo by být hlavně na jednotlivých obchodních bankách, na jejich odpovědnosti a zvážení rizik, komu hypoteční úvěr poskytnou a komu nikoliv. ČNB se navíc diví, že na její uvolněnou měnovou politiku, politiku nízkých úrokových sazeb, reagují lidé větším zájmem o hypotéky. To je ale přeci predikovatelná reakce. ČNB škrtá sirkami a současně hodlá dělat hasiče. Zvláštní,“ vysvětluje poslanec Jan Skopeček (ODS).

Pro regulaci hypotečních je bank je naopak KSČM. „Původní návrh ČNB byl příliš tvrdý, ale regulace hypotéčních institucí je potřebná,“ domnívá se místopředseda KSČM a místopředseda stínové vlády KSČM pro hospodářskou politiku Jiří Dolejš. „Role státu je v aktivnějším řešení cenově dostupného bydlení, včetně bydlení nájemního,“ uzavírá.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Justice odmítla žalobu kraje na NP Šumava a MŽP kvůli zónám.

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. Více»

Lidstvo loni podle studie zničilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa.

V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa. Toto zjištění vyplývá ze studie, kterou uveřejnila organizace Global Forest Watch (GFW). Více»

Nařízení o zrušení zmrazení nájemného u bytů je účinné ode dneška.

Zmrazení nájemného u bytů, které vláda zavedla kvůli koronaviru 23. dubna, dnes definitivně končí. Vládní nařízení, které cenové moratorium nájemného z bytů ruší, včera vyšlo ve Sbírce zákonů a dnes vejde v účinnost. Více»

Po otevření barů v Evropě čeká na konzumenty milion piv.

S tím, jak se po celé Evropě otevírají bary a hospody, čeká na konzumenty až milion předplacených piv. Více»

Jaderné úložiště by mělo být u Temelína, na Vysočině nebo na Klatovsku.

Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v tuzemsku vzniknout na jedné ze čtyř následujících lokalit - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku či Březový potok na Klatovsku. Více»

Všechny články a aktuality »»