Provozuje:
Juris Real Estate

Podaří se centrální bance prosadit po proběhlých volbách novelu zákona o ČNB?

O novele zákona o ČNB bude rozhodovat až příští Poslanecká sněmovna. Nicméně kromě ODS se proti legislativní novele staví i ostatní politické strany či uskupení.

Podaří se centrální bance prosadit po proběhlých volbách novelu zákona o ČNB?

autor. JURIS REAL

O novele zákona o ČNB bude rozhodovat až příští Poslanecká sněmovna. Nicméně kromě ODS se proti legislativní novele staví i ostatní politické strany či uskupení.

Šance centrální banky prosadit novelu po volbách proto nejsou tedy příliš velké.

„Kompetence ČNB jsou v této oblasti dostatečně široké a neexistuje důvod je ještě více rozšiřovat,“ uvedl za ANO Patrik Nacher. Analogický názor má i ČSSD. „Podmínky dostupnosti bydlení a pravidla poskytování hypoték ve vazbě na analýzu trhu by ji neměly podléhat. Bytová a sociální politika musí zůstat v rukou občany volených orgánů,“ konstatuje Jan Hamáček. „Již dnes ČNB nástroje k regulaci hypotéčního trhu má. Nejsme tedy v bodě nula, jak by se mohlo zdát. Mělo by být hlavně na jednotlivých obchodních bankách, na jejich odpovědnosti a zvážení rizik, komu hypoteční úvěr poskytnou a komu nikoliv. ČNB se navíc diví, že na její uvolněnou měnovou politiku, politiku nízkých úrokových sazeb, reagují lidé větším zájmem o hypotéky. To je ale přeci predikovatelná reakce. ČNB škrtá sirkami a současně hodlá dělat hasiče. Zvláštní,“ vysvětluje poslanec Jan Skopeček (ODS).

Pro regulaci hypotečních je bank je naopak KSČM. „Původní návrh ČNB byl příliš tvrdý, ale regulace hypotéčních institucí je potřebná,“ domnívá se místopředseda KSČM a místopředseda stínové vlády KSČM pro hospodářskou politiku Jiří Dolejš. „Role státu je v aktivnějším řešení cenově dostupného bydlení, včetně bydlení nájemního,“ uzavírá.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Počet uchazečů o oddlužení klesá.

Během září bylo podáno pouze 3 410 insolvenčních návrhů, což v komparaci s červencovým rekordem představuje propad o skoro pětinu. Více»

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit.

Nebude se ale již nově vztahovat na velkoobchod. Rozhodla tak Sněmovna, když odmítla návrh Senátu na zrušení zákona o prodejní době. Více»

Ústavní soud se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí.

Kontroverzní část právní normy zrušil, vyhověl tak návrhu senátorů. Více»

Na pražském Smíchově se má stavět nová čtvrť.

Dominovat jí bude bankovní centrála. Více»

Metropole vypíše nový tendr dostavby vyhořelého Průmyslového paláce.

Pražský magistrát vypíše nové výběrové řízení na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Původní tendr zrušili pražští radní. Více»

Všechny články a aktuality »»